Akşener’den 'istihdam' çağrısı: Bu çocuklar, iş istiyor iş!

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Giresun Yağlıdere’de; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KYK ödemelerinin faizlerinin silinmesine ilişkin açıklamasını anımsatarak; “KYK borçlarının faizlerinin silinmesini yerine getirdiler. Biz bir şey daha öneriyoruz. Bu çocukların iş bulamama gibi bir problemleri var. Bu çocukların iş bulmasını sağlamalıyız. Üniversite mezunu kredi almış çocuklarımızdan bahsediyorum. Onun için istihdam yaratmalıyız. Bu çocukların ana parayı ödeyebilmesi için de çalışması lazım. Bu çocuklar yan gelip yatmak istemiyor. İş istiyor iş” dedi.

Politika 20.07.2022, 15:00 20.07.2022, 23:34
Akşener’den 'istihdam' çağrısı: Bu çocuklar, iş istiyor iş!

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, esnaf ziyareti için geldiği Giresun’un Yağlıdere ilçesinde yurttaşlara seslendi. Akşener şunları söyledi:

“Sen okulunu bitirdin KPSS'ye girdin. Sen değilsen senin büyüklerin aynısını yaşadı. 92 puan aldı atanamadı ama ayısı olan, dayısı olan 58 puanla atandı, ballı maaşların üzerine kondu. Bunun adı haksızlıktır. Bu haksızlığın konuşulmasının yerine şuculuk-buculuk üzerinden dövüştürüldük. Komşu komşusunun karşısına dikildi. Kardeş kardeşin karşısına dikildi.

Yahu alt tarafı siyaset yapıyoruz. Siyaset ne biliyor musun kızım? Sana hizmet, senin geleceğini hazırlamak. Bizlerin görevi, sizin yarınınızı, bugününüzü hazırlamak. Biz siyasetçilerin görevi sizlerin, esnafın, fındık yetiştiricisinin, çiftçinin, köylünün, hayvan besicisinin, işçinin, memurun, ev kadınının, üniversitede okuyan gencin, emeklinin, EYT'linin derdini öğrenip sonra çözüm üreterek size sunmak. Bu yapılıyor mu Türkiye'de, hayır. Birbirimizle dövüşmemizden sonra, birbirimizle konuşmamızdan sonra 'ceketimi assam seçilirim' diye bir siyaset çıktı. Sen çırak çıktın ama biz dövüştük. Senin işine yaramadı.

“KYK BORÇLARININ FAİZLERİNİN SİLİNMESİNİ YERİNE GETİRDİLER”

Senin derdine atılacak tek bir adım konuşulmuyor. Dolayısıyla İYİ Parti 20 Ocak 2020'den beri esnaf dükkanlarının içinde. Sadece dert dinlemekle kalmadı, Meclis'e getirdi. Ben grup konuşmama koydum. Çözümlerini ürettik. Üzerine iktidara dedik ki; 'Biz gelince bunu yapacağız. Ama bu vatandaşın hakkıdır al bunu yap’ Bir kısmını yaptılar. Mesela KYK borçlarının faizlerinin silinmesini yerine getirdiler. Biz bir şey daha öneriyoruz. Bu çocukların iş bulamama gibi bir problemleri var. Bu çocukların iş bulmasını sağlamalıyız. Üniversite mezunu kredi almış çocuklarımızdan bahsediyorum. Onun için istihdam yaratmalıyız. Bu çocukların ana parayı ödeyebilmesi için de çalışması lazım. Bu çocuklar yan gelip yatmak istemiyor. İş istiyor iş.

“ BU ÇOCUKLARIN ANA PARALARINI ÖDEYEBİLMELERİ İÇİN DE SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNDE GÖREV ALMALARINI SAĞLAYIN”

Türk Telekom'un içinden 24 milyar lirayı, hepinizin cebinden çıkan vergilerle oluşan 24 milyar lirayı aldınız Hariri'nin cebine koydunuz. Bir soğuk su içtiniz ama o çocuklar iş bulmak için 24 saat üzüntü içerisinde yaşıyor. Onun yerine bu gençlere istihdam yaratmanız mümkündü. Bu parayla pek çok girişimci gencin iş bulmasını, para kazanmasını mümkün kılmak lazımdı. Yapabilirdiniz, yapmadınız. Bu çocukların ana paralarını ödeyebilmeleri için de sosyal sorumluluk projelerinde görev almalarını sağlayın. İstihdam yaratın.”

Akşener, Yağlıdere’de esnafı da ziyaret ederek, dertlerini dinledi, çözüm önerilerini anlattı.

İşler nasıl diye sorduğu esnaf; “Nasıl diyeyim 1 liralık mal 10 lira oldu, 10 liralık mal 50 lira oldu alamıyoruz satamıyoruz. Biz esnaf olarak alamıyoruz. Vatandaş bir avize alıyordu şimdi en ucuzunu alabiliyor” dedi. Esnaf, Akşener’i kızının düğüne de davet etti.

“GENÇLER MEKSİKA’DAN AMERİKA’YA İLTİCA EDİYORLAR. 2 BİN 500’E YAKIN KİŞİ GİTTİ”

Yağlıdere’de bir kuaför, “Meksika üzerinden gençler Amerika’ya gidiyorlar. Meksika’dan Amerika’ya iltica ediyorlar. 2 bin 500’ye yakın kişi gitti” diye konuştu.

“BEN ALAYIM DÜĞÜNDEN SONRA PARASINI VEREYİM DİYENLER OLUYOR”

Akşener’in ziyaret ettiği bir kuyumcu şunları söyledi:

“İşlerimiz ekonomiden dolayı düşük. Altın fiyatları çarpı 2 oldu. Şu an 1 kilo altınımız varsa bunu 1 gram artırabilirsek ancak kar yapıyoruz. Geçen seneye göre yarı yarıyayız. Ben alayım düğünden sonra parasını vereyim diyenler oluyor. Bu işe girdiğimizde 0,25’ler (0,25 gram altın) yoktu. Alım gücünün düştüğünü gösteriyor. 1 gramdan başladılar, 0,50’ye düşürdüler şimdi 0,25’e düştü.” 

MERAL AKŞENER GİRESUN BULANCAK'TA: "FINDIK TABAN FİYATI 74 LİRA OLMAK ZORUNDADIR"

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, esnaf ziyaret için gittiği Giresun'un Bulancak ilçesinde vatandaşlara seslendi. Akşener, şunları söyledi:

“Ben tam 2 buçuk yıldır arkadaşlarımla birlikte il il, ilçe ilçe, dükkan dükkan geziyorum. Bunun bir sebebi var. En iyi siz anlayacaksınız. O sebepte şu; çok uzun zamandır siyasiler tumturaklı tumturaklı konuşuyorlar. Ama size dair tek bir kelime yok içinde. Doğduğumuz şehri, doğduğumuz aileyi, doğduğumuz ülkeyi seçme imkânımız var mı? Allah nasıl yarattıysa öyle olmak durumundayız… Bir tek iyi insan olmayı seçebiliriz. Dindarsak eğer kul hakkına uymayı bir görev olarak almayı seçebiliriz. Biz inandığımızı yaşamayı seçebiliriz.  İnançlarımız üzerinden, doğduğumuz yerler üzerinden neredeyse gözümüzün rengi üzerinden kavga edilen, kavga ettirilen bir Türkiye var. Nasıl ayıldığımı söyleyeyim size, genel başkanlığı yeni öğreniyorum. Çok güzel bir konuşma yaptım, ekonomik bir konuşma yaptım. Basın mensubu kardeşlerim böyle dizildiler. Ben de zannediyorum ki konuşmam ile ilgili soru soracaklar. Soru şu, ‘Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu şunu dedi, Sayın Kılıçdaroğlu da Erdoğan’a şunu dedi. Siz ne diyorsunuz’. Elini körü diyorum diye düşündüm ama diyemedim ayıp olacak diye. Ve geldik partimizin genel merkezimize arkadaşlarımızla bir karar verdik, bunun adı yün yumağıdır. Bir yün yumağı atılıp inançlar, aidiyetler üzerinden siyasetçiler dövüştürülüyor ayrı, insanlar dövüştürülüyor ayrı ama sen çırak çıkıyorsun. Sen konuşulmuyorsun. Niye konuşulmuyor, uhrevi büyük konuşmaların içinde kayboluyorsun. Siyasetçide bedavadan emeksiz oy alıyor. Siyasetçi nedir? Siyaset milletimize hizmet etme görevidir. Biz vekiliz, siz asilsiniz. Dolayısı ile seçmen diye bir durum var. Nasıl esnafın müşterisi velinimetiyse seçmen de siyasetçinin velinimeti olmak zorundadır. Bunun yolu şu, biz siyasetçileri birbirimizle rekabet ettirin, yarıştırın ama kendi sorunlarınız üzerine.

“YAPILAN YANLIŞLARDAN HESAP SORMAK BİZİM BOYNUMUZUN BORCU”

O esnaf dükkanlarında neler gördüm, 91 puan alıp mülakatta elenmiş 58 puanla atanmış arkadaşı olan ve umudun kaybolduğu, nefes almakta zorluk çekiyorum diyen senin gibi gençler gördüm oğlum. O 58 puanla atanmış ayısı var, dayısı var… Senin gibilerin yok 91 puanla açıktasın. Bunu söylemeye başladım sadece öğrenmekle kalmadım. Bunu kamuoyuna mal etmeye başladım ve dillendirilmeye başlandı. Bugün KPSS açıklandı. Eğer 91’liler kalıp 52-58’liler atanmışsa bunun peşinde olacağız. Bunun neticesinde bütün bu haksızlıkları düzeltmek cenabı hak bize nasip edecek inşallah. Birincisi bu. Mülakatı kaldıracağız. AK Parti’nin iş bulma kurumu haline geldi, olan bu çocuklara oluyor. Atanamayan öğretmeninden atanamayan KPSS mağdurlarına kadar biz konuştuğumuzdan yani sizden öğrenip biz konuştuğumuzdan beri kamuoyu oluşturduğumuzdan beri yan gelip yatan ağalar konuşmaya başladı. Şimdi onlar çözmezse biz çözeceğiz. Bu gençlerin umudunu ellerinden aldılar. Bir başka şey daha var, kaymakamların valilerin belediye başkanlarının dekanların rektörlerin özel kalemlerinde 1-2 ay çalışıyor bir çocuk resmi devlet memuru oluyor. Senin cebinde 20 lira var. Aynen de böyle oluyor. Şimdi yapılan yanlışlardan hesap sormak bizim boynumuzun borcu.

“FINDIK TABAN ALIM FİYATI 74 LİRA OLMAK ZORUNDADIR”

Bugün Giresun’un ilçelerindeyiz. Fındığı konuşmak için geziyorum biliyor musunuz? Çünkü fındık açıklanacak ağalar sizin sesinizi buradan bizim dilimizden duysunlar diye geziyorum. Onun için geldim. Fındık bu bölgenin hem Giresun’un hem diğer Karadeniz şehirlerinin içine Düzce ve Bolu’yu koyduğunuz zaman milyonlarca insanın karnını doyurduğu, çocuğunu evlendirdiği, çocuğunu okuttuğu, ev aldığı, hayalini gerçekleştirdiği bir ürün. Dünyanın yüzde 70’i bizden. Ama buna karşılık FİSKOBİRLİK yerle yeksan edildi, darmaduman edildi. Haririlerin cebine Türk Telekom’dan 24 milyar lirayı koydular ama sizi süründürüyorlar… Biz buradan bir şeyi ilan edeceğiz ve takibini yapacağız. Önce bizim Karadeniz’deki il başkanlarımız ve Samsun milletvekilimiz Bedri Yaşar ile bir toplantı yaptılar. Sizlerle konuşuldu üreticilerimizle konuşuldu ve bir fiyat ortaya çıktı bu fiyat 3 buçuk dolar ile 4 dolar arasında bir fiyat. Şimdi dolar üzerinden açıklanan. Bizim Kalkınma Başkanlığımız ve Ekonomi Başkanlığımızla oturduk bu bilgi ışığında. Sizden aldığımız talep ışığında Kalkınma Başkanlığımız ve Ekonomi Başkanlığımız oturdu ve çalıştı. Onların dediği de şu 74 lira olmak zorundadır. Bunu biz nasıl hesapladık. Bakın Türk parası olarak nasıl hesapladık, son 5 yılın girdi ve üretim maliyetlerine, yapılanlara baktık, edilenlere baktık ve son olarak Türkiye’nin geldiği noktaya baktık ve sonuçta 74 lira ile ancak bu işin götürülebileceğini hesapladık. Bunu ilan ediyorum ve bunun peşinde olacağız.

“KARADENİZ KALKINIRSA TÜRKİYE KALKINIR”

5 milyar dolar para kazanma imkânımız var doğru tedbirler alınırsa. Bunun yolu fındık üretici ile devletin el ele verip bir kere FİSKOBİRLİĞİ öne çıkarmamız lazım. İki fındık fiyatlarını çok önceden ilan etmemiz lazım. Üç dolar artıyorsa dolara göre güncellememiz lazım ve eskiyen yaşlanan bahçelerimizin gençleşmesi yenilenmesi için de gereken düşük maliyetli devlet eliyle kredilerin verilmesi lazım. Aynı zamanda bilimsel tarım desteğinin yapılması lazım. Şimdi bütün bunların neticesinde Karadeniz kalkınırsa Türkiye kalkınır. Karadeniz kalkınırsa 5-10 maaş alan yan gelip yatan danışmanlarının elinde oyuncak olanlar… Yani Karadeniz uşağıydınız… Ben gelinim. Dolayısı ile Karadeniz kalkınırsa Türkiye kalkınır. Karadeniz’in ürünü bugün fındık yarın çay onlar eğer dünyanın sistemi içerisinde Türkiye adına 1 numara olursa eğer Türkiye kalkınır. Hem adımız kalkınır, itibarımız kalkınır hem ekonomik olarak kalkınır. Size söz veriyorum çok az kaldı seçimlere. Çok az kaldı bu harami düzenin değişmesine. Allah sizin teveccühünüzle bize bu imkanı tanıyacak, size şu sözü veriyorum emeğinizin karşılığında hazır ol da saygıda olacağız. Emeğinizin para etmesini sağlayacağız.”

AKŞENER’İN GİRESUN’DA DİNLEDİĞİ ESNAF: “BU ÜLKENİN İÇ BARIŞINI SAĞLAYIN GERİSİ DÜZELECEKTİR ZATEN, BUNA İNANIYORUZ”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Giresun’un Espiye ilçesinde ziyaret ettiği esnafın sorunlarını dinledi.

Akşener’in ziyaret ettiği bir eczacı, “İdare etmeye çalışıyoruz. Veresiye defterimiz biraz kabarık. Veresiyemiz çok. Rakam söylemeyim, ama çok. Bir kısım ilaçlarımız yok piyasada” dedi. İlaç deposu da işleten bir esnaf, “Eskisi gibi karlılığımız yok” dedi.

Akşener’in ziyaret ettiği bir veteriner ise şunları söyledi:

“İşler çok kötü. Gerçekten çok kötü. Ülkenin ekonomisi düzelir, batar, çıkar. İyi bir yönetimle düzlüğe çıkar. Ama ülkede iç barış büyük bir problem, benim gördüğüm en büyük problem bu. Çünkü birbirimize kırıldığımız zaman bunun düzelmesi çok uzun zaman istiyor. Ben size çok inanıyorum, yola çıktığınız günden beri MHP’den beri sizi takip ediyorum, inandığımız için. Biz sizden; ülkenin barışa ihtiyacı olduğunu, bu ülkenin iç barışını sağlayın gerisi düzelecektir zaten, buna inanıyoruz.”

Akşener’in “İşlerinizi nasıl” diye sorduğu çocuk kıyafetleri satan bir esnaf; “Bugün siftah etmedik desek doğru” dedi. Akşener’in; “Dün kaç müşterin vardı” sorusuna esnafın “3-4 kişi geldi gitti” yanıtını verdi. Akşener ise “Bu yetmez oğlum” dedi.

Akşener’i ziyaret ettiği dükkanlardan birisinde denk geldiği bir iş insanı şu çağrıyı yaptı:

“Her şeyden önce istihdam olması lazım, alım gücü çok düştü. Ben kömürcüyüm, kömürün tonu 7 bin 500 lira şu anda alan yok. Binada fiyat verdik. Herkes patlamada, bunların acilen bitmesi lazım. Bütün milletin beklentisi de sizden bu” dedi.

GİRESUNLU ESNAFIN AKŞENER'DEN TALEBİ: “YOLSUZLUK, HIRSIZLIK YAPAN VARSA ONLARDAN HESAP SORULMASINI İSTERİZ”

İYİ Parti Genel Başkanı Akşener, Karadeniz çalışması kapsamında bugün Giresun’un Bulancak ilçesinde de yurttaşlara hitap etti. Akşener Bulancaklılar tarafından, “Devlet Ana, Yüzünü Güneşe Dön Türkiye, Başbakan Akşener” sloganlarıyla karşılandı. Kendisini görmek için gelen yurttaşlara seslenen Akşener şunları söyledi:

“Aranızda olmaktan büyük bir heyecan, onur, gurur duyuyorum. Bu şehrin bu ilçelerin benim üzerimde tuhaf bir etkisi var. Siz benim içimdeki umudu ortaya çıkarıyorsunuz. Siz gerçekten azmin, umudun, neşenin kaynağısınız. Öncelikle fındık için geziyorum. Ağalar bizi dinliyor, görüyor biliyorum ama ve lakin biz fındığı konuştukça onlar sizin taleplerinizi bizim dilimizden görecekler.

“DEFTERLERİ AÇARIZ SEN ÇUKURUN DİBİNE GİRERSİN”

Bana bu ülkede bu iktidar mensupları Güneydoğu’ya gidiyorlar faili meçhulcü diyorlar, Giresun’a geliyorlar PKK’lı diyorlar, karar ver kardeşim ben hangisiyim. O zaman defterleri açarız sen çukurun dibine girersin.

“FINDIK ÜRETİCİSİNİ İTALYANLARIN ELİNDE OYUNCAK ETME”

Sizin dertlerinizin sözcüsü olmak benim görevim. Aziz Türk milleti siz asilsiz, siyasetçi vekili. Siz olmasanız siyaset yok. Bizi manevi, uhrevi ne olduğu belirsiz iftiralar üzerinden kavga ettirmeye çalışan her kimse onu elinin tersiyle itsin. Senin çocuğun işsiz, haksızlığa uğradı. ‘Beşli Çete’nin vergilerini bir anda siliyorlar o silinen vergilerle girdilerde büyük indirim yapabilirlerdi. Bizi yönetenlere diyoruz ki fındık üreticisini İtalyanların elinde oyuncak etme. Karadeniz kalkınırsa Türkiye kalkınır.

“FINDIK AYNI ZAMANDA TÜRKİYE’NİN BEKASINDA ÖNEMLİ BİR ÜRÜNDÜR”

Hani yerli milliydin kardeşim? Ne için uluslararası lobi şirketlerine fındık üreticilerimizi ezdiriyorsun. 1 yılda beş milyar dolarlık gelir elde edebilirsin. Dolayısıyla fındık üreticisine gereken değeri vermemişsin. Vermediğin takdirde biz vereceğiz. Karadeniz yerinde durursa Türkiye’nin milli bütünlüğü yerinde durur, genci burada kalırsa, burada evlenir, burada üretirse Türkiye yerinde durur ama Karadeniz’in evlatları Meksika’ya iltica ederse sizin yerlerinizi sığınmacılar alır. Fındık aynı zamanda Türkiye’nin bekasında önemli bir üründür, fındık üreticisini ezdirmeyeceğiz.”

“SINIFIMDA BU SENE 22 TANE YABANCI ÖĞRENCİ VAR, MEVCUTLARIMIZ 50’Yİ BULDU”

Akşener, Bulancak kent meydanında yurttaşla birlikte çay içti, onların dertlerini dinledi. Bir emekli Akeşener’e; “Enflasyon farklarının maaşına yansıtılmadığını” söyledi. Akşener, konunun takipçisi olacaklarını belirtti. Genç bir öğretmen, “Ben atandım ama atanamayanların sesi olmak istiyorum. Atanamayan arkadaşlarımız intihar ediyor. Daha vahimi özel okulların kucaklarına itiliyorlar. Yol, yemek yok, asgari ücretin altında çalışıyorlar. Ben sınıf öğretmeniyim sınıfımda bu sene 22 tane yabancı öğrenci var. Sınıf mevcutlarımız 50’yi buldu.”

Akşener’in Bulancak’ta ziyaret ettiği bir çaycı, “300-500 arası çay satıyoruz. Fiyatının artması lazım ama arttırdığımız zaman insanlar bu sefer içemiyor, gönlümüz razı olmuyor. 5 lira olması lazım” dedi.

“HESAP SORMANI İSTERİZ, YOLSUZLUK, HIRSIZLIK YAPAN VARSA ONLARDAN HESAP SORULMASINI İSTERİZ”

Akşener’in ziyaret ettiği bir lokantacı da, “Hesap sormanızı isteriz. Yolsuzluk, hırsızlık yapan varsa, çalan varsa onlardan hesap sorulmasını isteriz. Biz buraya gece 3’te geliyoruz, kazandığım para helal çalan varsa da Allah’a hesap verecek” diye konuştu.

“ŞU ANDA KANADA’YA GİTMEK İSTİYORUM”

Akşener’in ziyaret ettiği bir başka çaycı ise “Bu ülke şartlarında şu anda Kanada’ya gitmek istiyorum. Şartlarım iyi olmasına rağmen burada kalmak istemiyorum. Birçok arkadaşım gitti, hayat şartları daha rahat orada” dedi.     

Yorumlar (0)
banner83
33
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 12 Ağustos 2022
İmsak 04:43
Güneş 06:16
Öğle 13:22
İkindi 17:09
Akşam 20:17
Yatsı 21:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 1 3
2. Alanyaspor 1 3
3. Trabzonspor 1 3
4. Adana Demirspor 1 3
5. Beşiktaş 1 3
6. Galatasaray 1 3
7. Fenerbahçe 1 1
8. Ümraniye 1 1
9. Gaziantep FK 1 1
10. Sivasspor 1 1
11. Ankaragücü 1 1
12. Konyaspor 1 1
13. Hatayspor 0 0
14. Giresunspor 1 0
15. Antalyaspor 1 0
16. Kayserispor 1 0
17. Karagümrük 1 0
18. İstanbulspor 1 0
19. Kasımpaşa 1 0
Takımlar O P
1. Adanaspor 0 0
2. Altay 0 0
3. Altınordu 0 0
4. Bandırmaspor 0 0
5. Bodrumspor 0 0
6. Boluspor 0 0
7. Denizlispor 0 0
8. Erzurumspor 0 0
9. Eyüpspor 0 0
10. Gençlerbirliği 0 0
11. Göztepe 0 0
12. Keçiörengücü 0 0
13. Manisa Futbol Kulübü 0 0
14. Pendikspor 0 0
15. Rizespor 0 0
16. Sakaryaspor 0 0
17. Samsunspor 0 0
18. Tuzlaspor 0 0
19. Ö.K Yeni Malatya 0 0
Takımlar O P
1. Tottenham 1 3
2. Bournemouth 1 3
3. Arsenal 1 3
4. M.City 1 3
5. Newcastle 1 3
6. Brighton 1 3
7. Leeds United 1 3
8. Chelsea 1 3
9. Brentford 1 1
10. Fulham 1 1
11. Leicester City 1 1
12. Liverpool 1 1
13. M. United 1 0
14. Wolverhampton Wanderers 1 0
15. Everton 1 0
16. Aston Villa 1 0
17. Crystal Palace 1 0
18. Nottingham Forest 1 0
19. West Ham United 1 0
20. Southampton 1 0
Takımlar O P
1. Almeria 0 0
2. Athletic Bilbao 0 0
3. Atletico Madrid 0 0
4. Barcelona 0 0
5. Cadiz 0 0
6. Celta Vigo 0 0
7. Elche 0 0
8. Espanyol 0 0
9. Getafe 0 0
10. Girona 0 0
11. Mallorca 0 0
12. Osasuna 0 0
13. Rayo Vallecano 0 0
14. Real Betis 0 0
15. Real Madrid 0 0
16. Real Sociedad 0 0
17. Real Valladolid 0 0
18. Sevilla 0 0
19. Valencia 0 0
20. Villarreal 0 0