Akşener: İktidar-muhalefet el ele verelim...

İYİ Parti lideri Meral Akşener son dönemde gençlerin intiharı ve kadın cinayetlerine ilişkin olarak "Her hafta gençlerimiz, kadınlarımız ölüyor. Ölümlerin ardından tweetler atmak yetmiyor. Gel iktidar-muhalefet el ele verelim kadın ve genç ölümlerini silelim. Yeter ki artık çocuklarımız ölmesin" dedi. Ekonomideki gelişmelere de değinen Akşener, gençlerin okul ve üniversite hayatları ile işsizlik sorunları hakkında da açıklamalar yaptı.

Politika 12.01.2022, 10:52 12.01.2022, 14:45
Akşener: İktidar-muhalefet el ele verelim...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener partisinin grup toplantısında konuştu. Tıp öğrencisi Enes Kara ve Dilara Yıldız'ın ölümü hakkında, "Buradan Sayın Erdoğan'a bir çağrıda bulunmak istiyorum; artık yeter, bu ölümlerin durması gerekir. Bu ölümlere benim üzüldüğüm gibi senin de üzüldüğünü biliyorum. Her hafta gençlerimiz, kadınlarımız ölüyor. Ölümlerin ardından tweetler atmak yetmiyor. Gel iktidar-muhalefet el ele verelim kadın ve genç ölümlerini silelim. Yeter ki artık çocuklarımız ölmesin" dedi.

“VİCDANSIZ, SAĞIR BİR ADAM OLDUN”

"Felakete giden yolda milletçe yürüyoruz" diyen Akşener, "Atılan bu ucube adımlar ekonomimizi kırılgan hale geliyor. Enflasyon canavarı paramızı ve itibarımızı eritiyor. Sayın Erdoğan için Saray sefası hız kesmiyor. Öyle bir akıl tutulması yaşıyor ki ülkeyi yönetme ehliyetinden şüphe duyuyoruz. 20 yıldır iktidar, 20 yıldır söz veriyor, 20 yıldır sözünün ardında durmuyor. 3600 ek gösterge vaadiye oyalayan, faizle enflasyonla mücadeleyi yılan hikayesine çeviren, yerli uçağımızı yıllardır göklerde çeviren Sayın Erdoğan'ın kendisi söylüyor. Gerçeklikle arasındaki bağları tamamen koparmış şu zihniyete bakar mısınız? Belediye Başkanlığı'nda sokakta aç kalan insanların, çocukların imdadına koşardın, şimdi vatandaşı aç gezerken lüks içinde sefa sürebilen bir vicdansız, sağır bir adam oldun. Eskiden bilgi ve tecrübe sahibi insanları etrafında toplardın, şimdi şakşakçılarla çeviren bir adam oldun.Yolsuzluğun, yoksulluğun ve yasakların bayraktarı haline dönüşen, derdini söyleyeni terörist ilan eden sayın Erdoğan’ın bizzat kendisi söylüyor. Neydin ne oldun sayın Erdoğan?" ifadelerini kullandı.

EKONOMİ DEĞERLENDİRMESİ

"Baş ekonomist bu durumdayken, ekonomistler de yeni hatalara imza atıyor" diye sözlerini sürdüren Meral Akşener, "Türk Lirası tarihinin en itibarsız dönemine girdi. Attığı sorumsuz adımlar yüzünden Merkez Bankası'nın politika faizleri düştü ama diğer tüm faizleri yükseldi. MÜSİAD Başkanı bile faizlerin düşüşünün iş dünyasına yansımadığını söyledi. Kredi risk primi tarihin en yüksek seviyelerine çıktı. Türk Lirası'ndaki değer kaybı bankaları olumsuz etkileyip, mevduat sahiplerinin tedirgin olmasına yol açtı. Uçurumun kenarına geldiğimizi gören bu arkadaşlar kur korumalı mevduat sistemini 50 yıl sonra bir mucizevi tavşan olarak pazarlamaya kalktılar" dedi.

Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doların artması sonucunda Hazine'den çok daha fazla faiz gideri çıkacak. Net rezervler tarihin en dip seviyesinde. Enflasyon düştü mü, ona da hayır. Hal böyleyken enflasyonun düşmesi ve ekonomiye güvenmemiz gereken ne Nebati Bakan'ın gözlerine bakmamız. Bakınca ne görüyoruz; ekonomiyi giderek içinden çıkılmaz noktaya gelirken damat bakana selam çakan empati yoksunu birisini görüyoruz.

"GİZLİ KAPAKLI İŞLER YAPMAYA BAŞLADINIZ"

Buradan ekonomiyi yönetenlere sesleniyorum; bir an önce aklınızı başınıza alın. Eğer istikrar yakalamak istiyorsanız işe enflasyon-devalüasyon sarmalını tersine çevirmekle başlayın. Enflasyon arttıkça Türk Lirası üzerindeki baskı artıyor, döviz değer kazanıyor. Kura yaptığınız müdahaleler durumu daha da zora sokuyor. 128 milyar dolar meselesinde olduğu gibi yine gizli kapaklı işler yapmaya başladınız. Kura müdahale ediyorsunuz. İş dünyasını dövizini bozdurmazsan sana kredi vermem diye tehdit ediyorsunuz. Sanayicinin gelirinin yüzde 25'ine el koyuyorsunuz. Bu ekonomiyi daha da kırılgan hale getiriyor.

Yapamıyorsanız siz gideceksiniz, biz yapacağız. İYİ Parti iktidarında ekonomiyi de memleketi de düze biz çıkaracağız."

İŞSİZLİK RAKAMLARI

İYİ Parti lideri Akşener, "İşsizlik verileri açıklandı. İşsiz gençlerimizdeki artışında 120 bin kişi olduğunu üzülerek gördük. Bu işsizlerin yüzde 90'ının kadın olması. Kayıt dışı çalışan sayısında 688 bin kişilik artış görüyoruz. 608 bini kadın istihdamında gerçekleşmiş. AK Parti iktidarının ekonomideki yönetim modeli gençleri ve kadınları dışlayan, çağdışı bir anlayıştan başka bir şey değil" ifadelerini kullandı.

Akşener, "Sayın Erdoğan gençlerimizin 3'te 1'inin yoksul olduğunu biliyor musun? 2 milyon gencimizin bilgisayarının olmadığının, 1,3 milyonun yeni giysiler alamadığını biliyor musun? Başka dünya mümkün dediğin dünya bu mu? Gençlere reva gördüğün dünya bu mu?" diye konuştu.

EĞİTİMDEKİ SORUNLAR

İYİ Parti lideri Meral Akşener sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bugün Türkiye'de doğan bir çocuk, ebeveynlerinden daha iyi bir hayat sürdürme koşullarına sahip değil. Bugün 18 yaşındaki bir genç, annesinin 18 yaşındaki haline göre çok daha kötü şartlarla karşı karşıya. 'Hayal kurma' demektir, 'geleceğini yurt dışında ara' demektir. Sayın Erdoğan, artık son demlerini yaşadığın iktidarında çocuklarımızı yoksulluğa mahkum etmişsen sen artık o koltukta oturmayı hak etmiyorsun demektir.

Eğitime erişimin sağlanması durumunda sınıflar arası geçirgenliğin makul bir biçimde yaşandığı Türkiye vardı. Enes oğlumuzun durumunda da olduğu gibi asıl mesele eğitimin vasatlaşmasıdır. Devletin eğitimden elini çekermiş gibi yapmasının doğru olmadığını söylüyorum. Fırsat eşitliğinin kalktığı bir Türkiye'den bahsediyorum. Siz özel sektörün zengin ailelerinin duruma dair oluşturduğu okullar, fakirin gittiği tarikat ve cemaatlere dahil olan yurtlar.

2017 yılında Doğu Anadolu'da bir şehrimiz, kimse duymadı harika bina... Elektronik bölümünden bir öğrencim yanımdaydı. Bu okulun elektronik bölümünde kaç hoca var diye sordum; 2 doçent FETÖ'cülükten gitmiş, 1 asistan genç... 1 asistan çocuğun bütün meslek derslerini verdiği üniversiteden bahsediyorum. Biz bunları çözmek zorundayız. And olsun bu konuyu, eğitimdeki bu rezaleti çözmek bize nasip olacak.

Hepsinin ortak noktası hiçbir şey yapmaya vakitlerinin kalmadığı... Hepsi yorgunluktan bitmiş durumda. Mutlaka bir işte çalışıyorlar. Kendilerine zaman ayıracak bir saatleri olmadığından kimisi bitkin olarak, kimisi sapsarı bir yüzle anlatıyor. Biz üniversitede siyaset yaptık, ülkeyi kurtaracak kendimizce hayaller kurduk, tartıştık. O okulları bitirdik. Devlet arkamızdaydı. Şimdi gidiyorsunuz bir ilçeye o çocuk garsonluk yapıyor. Böyle bir dünya var mı? Bunu biz değiştirmek zorundayız, bu ülke bunu kaldıramaz. Şımarık şımarık 'telefonunu göster.' O çocuğun bilgisayarı, ikinci ayakkabısı yok.

GENÇLERİN EĞİTİM VE İŞSİZLİK SORUNLARI

Çocuklarımız böyle güvencesiz işlerde çalışmak zorunda kalıyor. Gençler haklarını aramayı akıllarına bile getiremiyor. Birazcık haklarını arayanlar hemen işten atılıyorlar. Gençlerimiz iş aramak ile hak aramak arasında kalıyor.

Yeni mezunları işsizlik, asgari ücret, kayıt dışı çalışma gibi acı gerçekler bekliyor. O okullara, o yurtlara niçin çocuklar gönderiliyor? Orada kayrılabilecek, korunabilecek bir kariyer planlamasına inandıkları için. Türkiye'de en çok tercih edilen bölümlerden biri olan işletme mezunları asgari ücretle iş bulabiliyor. Hukuktan tıbba kadar her branşta benzer sorunlar var. Gençlerimiz hem kısa zamanda iş bulamıyor, hem de yeteri kadar para kazanamıyor. Peki bu öğrenciler kredi borçlarını nasıl ödüyorlar; cevabı basit ödeyemiyorlar.

Sayın Erdoğan sen iş imkanı sağlamaktan vazgeçmişsin ama borcu tahsil etmekten vazgeçmiyorsun. İyi bir eğitim verken vazgeçmişsin ama KYK borcuna faiz işletmekten vazgeçmiyorsun. Ayıptır, günahtır.

KREDİ BORÇLARINA SOSYAL SORUMLULUK PROJESİ

Bu iktidara karşı biz hep daim sizin yanınızdayız. Geçtiğimiz ay iyi yaşam gelir modelimizi açıklamıştık. Tek bir çözümün yeterli olmayacağını biliyoruz. Sizleri daha fazla mağdur etmemk için KYK borçlarının sosyal sorumluluk karşılığında geri ödenmesini anlatacağım. Bugün ABD'de nüfusun yüzde 42'si, Yeni Zelanda'nın yüzde 41'i yardım kuruluşunda gönüllü olarak çalışmış. Ülkemizdeki 18-29 yaş arasındaki gençlerin yüzde 95'inin sivil toplum faaliyetlerinde bulunmadığı belirtiliyor. Borçlarının çok büyük kısmının sosyal sorumluluk çalışmalarına katılarak ödemesini diliyoruz. Haftada 1-2 gün 1-2 saat boyunca çalışarak borçlarını ödemiş olacaklar.

Eğitim, sağlık, toplum ve çevre başlıklarını belirledik. Okuma yazma dersleri vermek, yabancı dil eğitimi vermek, çocuklarını okula getirip götürmek, müzik dersi vermek, kitap okumaya teşvik etme gibi aktivetiler var.

Sağlık alanında, orghan bağışında görev almak, hastanede yatan çocuklara yardım etmek, sertifikaları varsa destek olmak gibi projeler var.

Toplum alanında yaşlı ve çocuklara destek olmak, sokak çocuklarına eğitim dersi vermek, okul giriş çıkış saatlerinde trafik memurluğu yapmak. Bağımlılıkla mücadele eden kurumlara destek olmak, aş evlerinde görev almak gibi faaliyetler var.

Çevre alanında; ağaç dikme, çevre temizlik bilinci faaliyetleri göstermek, barınaklarda görev almak, sokak hayvanları için mamaları düzenlemek, geri dönüşüm eğitimleri düzenlemek, su-enerji ve atık konusunda bilgilendirme yapmak, atık toplama faaliyetleri gerçekleştirmek, üretilen ürünlerin ihtiyaç sahiplerine ulaşmaı gibi aktiviteler var.

Yüzde 10'unu nakit olarak ödeyecekler, yüzde 90'ını sosyal sorumluluk projeleriyle ödeyecekler. 25 bin lira kredi alan kardeşimiz 2 bin 500 lirayı vadeyle ödeyecek. Kalan borcu karşılığında brojelerde 1 yıl boyunca haftada 1 gün 1-2 saat çalışarak borcunu ödeyecek.

5'li çetenin milyarlarca borcu silindiği şirketlere, vergi muafiyetleri verilen ülkede KYK borçlarının da silinmesi mümkündür. Ama biz sürdürülebilir kazanımlara inanıyoruz. KYK borçlarının sosyal sorumluluk kapsamında geri ödenmesini bu felsefeyle geliştirdik."

"O SANDIK ER YA DA GEÇ GELECEK"

İYİ Parti lideri Meral Akşener, "Seçim ufukta göründü. O sandık er ya da geç gelecek. İYİ Parti iktidarı artık çok yakın. İktidara geldiğimizde en vizyoner, en tecrübeli kadrola yöneteceğiz. Bizim rakibimiz dünyanın gelişmiş ülkeleri olacak. Türkiye modeli konuşulacak. Türkiye mucizesi konuşulacak. Biz bir söz verdik" dedi.

Yorumlar (0)
banner83
19
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:13
İkindi 17:05
Akşam 20:28
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 37 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 37 71
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 37 49
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 37 45
14. Aston Villa 37 45
15. Southampton 37 40
16. Everton 37 39
17. Burnley 37 35
18. Leeds United 37 35
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31