Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen Osmaniye’nin Esenevler Mahallesi'nde yıkılan bir binanın asansör kabininin ayakta kaldığı görüldü. 

"DEMİRCİ USTALARI MÜTEAHHİT Mİ OLSA DEDİRTİYOR"

Binada oturan Murat Kanlı, "Biz taşındığımızda asansör yoktu daha sonradan yapıldı ve ilginç bir şekilde bina yıkıldığı halde asansör kabini bu şekilde ayakta kalmış, dimdik ayakta kalmış. Ben bunu bizim dostlarımıza benzetiyorum sağ olsunlar depremin ilk o anından itibaren her yerden arayan soran dostlarımız ayakta diye. Evet dostlarımızla birlikte asansör kabini de ayakta kaldı" diye konuştu.

Bakan Akar: Son 2,5 ayda 306 terörist etkisiz hale getirildi Bakan Akar: Son 2,5 ayda 306 terörist etkisiz hale getirildi

Vatandaş Mustafa Demir, "Demirci tarafında sonradan yapılan bir asansör hala ayakta dururken bina yerle bir. Bu binanın yapımını veya bu binanın mühendisi kim yaptırdı, hangi müteahhit yaptı bilmiyoruz bunu ama bu da insana şunu dedirtiyor; demirci ustaları inşaat mühendisi mi olsa? Bunu dedirtiyor insanlara" dedi.

"İNSAN CANI BU KADAR UCUZ OLMAMALI"

İnşaat işleri ile uğraşan Hasan Kaya ise şunları söyledi:

"Osmaniyeli ve yıllardan bu yana inşaat işleriyle uğraşan birisi olarak burada gördüğünüz asansör sapasağlam ayakta. Bunu muhtemelen ya ilkokul ya lise ya ortaokul mezunu ustalarımız yapmıştır. Bu yan taraftaki binayı da muhtemelen üniversite mezunu, mühendis arkadaşlarımız çizmiştir. Tanıdığımız, bildiğimiz, selam verdiğimiz belki siyasi olaraktan bizim karşımıza aday olarak çıkan müteahhit arkadaşlarımız da bu binayı yapmıştır. Şimdi buradaki demirci arkadaşlarımızın yapmış olduğu asansörün dimdik ayakta gönyesinde ve sapasağlam durması tamamen inşaatı yapan arkadaşların buna izin verenlerin bunu kontrol etmemekle yükümlülük altında olan herkesin vebalidir. İnsan hayatı kesinlikle ve kesinlikle heba edilmeyecek kadar kıymetli bir şeydir her bir insan bir devlettir. Ölen her canımız devlettir arkadaşlar. İnsan canı bu kadar ucuz olmamalı, kesinlikle olmamalı. İnşallah bundan sonra tekrardan böyle afetler yaşamayız, yaşamamak için de elimizden gelen gayreti gösterecek aklını, fikrini, vatandaşın, milletin canını, malını, mülkünü, sağlığını, sıhhatini koruyacak insanların inşaatçı olmalarını umut ediyorum. Kontrollü olmalarını umut ediyorum, mühendis olmalarını umut ediyorum, yönetici olmalarını umut ediyorum. Bundan başka yapacakları herhangi bir şeyimiz şimdilik yok. Herkese geçmiş olsun."