30 Mart yerel seçimleriyle birlikte yeni bir döneme başladık. 22 ilçede CHP 6 ilçede AK Parti, 2 İlçede MHP’nin kazanmasıyla birlikte İzmir’de ortaya farklı bir tablo çıktı. İlçelerde ve Büyükşehir’de hem Ak Partili hem de MHP’li isimlerin sayıları arttı. İlk meclis toplantılarında edindiğimiz izlenimlere göre oldukça renkli bir dönem yaşanacağı…

Yeni dönemde  3 belediye başkanını ayrı bir gözle izleyeceğim.Sadece ben değil Aziz Kocaoğlu’nun da öyle olsa gerek…Belki de yazmak için erken ancak 5 yılın planlamasının yapıldığı bariz ortada olduğu için yazmamak olmazdı. 30 Mart seçimleriyle birlikte Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, Bornova Belediye Başkanı Olgun Atila ve Buca Belediye Başkanı Levent Piriştina ilk defa oturdukları belediye başkanlık koltuğunda 5 yıl boyunca Büyükşehir öncesi staj yapacaklar. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun ilerleyen yaşı nedeniyle 5 yıl sonra olmayacağı açık açık ortadayken saydığım 3 başkan da 5 yıl sonranın potansiyel belediye başkan adayı konumundalar. Kocaoğlu’nun çok kısa süre ilçe belediye başkanlığı yaptıktan sonra Büyükşehir’e geçmesi 5 yılı hiçte azımsanmayacak kılıyor.2014 öncesi partide başlatılan gençleştirme operasyonunun 2019’da Büyükşehir başkanlığında yaşanacağını düşünenlerdenim. Akpınar, Atila ve Piriştina da 5 yıl boyunca yapacaklarıyla Kocaoğlu’nun, dönemin Genel Merkez yöneticilerinin ve en önemlisi de halkın gözüne girmeleri gerek. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim bu üç isim 5 yıl boyunca tatlı bir rekabete girecek.

Levent Piriştina’nın en büyük artısı kendisinden önceki belediye başkanı Ercan Tatı’nın tartışılan bir isim olması. Gerek yapılamayan projeler gerek meclise hakim olamaması gerekse de örgütle uyumsuzluk nedeniyle sık sık eleştirilen Tatı, Genel Merkez’e yaptığı prese rağmen aday gösterilmedi. Piriştina gibi bir soyad ile Buca’da başkanlık koltuğuna oturan Levent Piriştina’nın yanına  5 yıl sonrayı düşünülerek babası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı merhum Ahmet Piriştina’nın bürokratları monte edilmeye başlandı.İyi bir ekiple yol alacak olan Piriştina babasının vefat etmesi nedeniyle bıraktığı Büyükşehir koltuğuna  5 yıl sonra oturmak için bir hayli şanslı…5 yıl boyunca yapacağı proje, örgütle çizeceği uyum  ve meclisteki tablo onun kaderini belirleyecek.

Belediye başkanı seçildikten sonra ilk meclis toplantısını takip etme fırsatı bulduğum Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar’ın koltuğa çok yakıştığını rahatlıkla söyleyebilirim. Başkanlık karizmasına fazlasıyla sahip olan Akpınar seçim sürecini Rıfat Nalbantoğlu ve Mustafa Özuslu’nun büyük desteğiyle çok başarılı geçirdi. Her iki siyasinin de desteğini 5 yıl boyunca hep arkasında hissedecek olan Akpınar, belediye bürokrasisine de ilk neşterleri vurdu. Karşıyaka koltuğunda oturan başkanlar her zaman Büyükşehir için potansiyel adaylardır. Akpınar’da şimdiden potansiyel aday…5 yıl boyunca yapacakları önemli...Akpınar’ın bu yoldaki en büyük kozu halk olacak. Cevat Durak’ın ilçede adeta yapılmayan şey bırakmaması Akpınar’ı sokağa yöneltecektir. Sürekli olarak vatandaşın arasında olacağının sinyalini veren Akpınar’ı bir gün kahvede çay içerken, halı sahada top oynarken, yaşlı bir teyzenin torbasını taşırken ya da otobüse binerken görebiliriz. Vatandaşın çok seveceği başkan olacağına inandığım Akpınar’ın 5 yıl sonraki durumunda belirleyici olacak faktörlerden biri de ilçe ve il kongreleri ile milletvekili seçimlerinde oynayacağı rol ve alacağı sonuç olacak. Nalbantoğlu’nun şimdiden vekillik Özuslu’nun da ilçe başkanlığı için isminin geçmesi söylediğimi destekliyor herhalde…

Gelelim Olgun Atila’ya…Seçim sürecinin en çalışkan başkanı…Arı gibi çalıştı. Karşılığını da aldı. Durağan bir başkan olan Kamil Okyay Sındır’dan sonra koltuğa oturan Atila’nın enerjisi en büyük avantajı.Bir insanın hırslı olması güzel…Atila bu hırsın dozajını iyi ayarlarsa ‘fenomen’ olur. Büyükşehir’de 5 yıl boyunca meclis üyeliği yapması belediyecilikle yakından ilgilenmesi Atila’nın en büyük artısı. Kocaoğlu’nun yüzde yüz güveniyle yola devam edecek olan Atila özellikle gençlerle iyi bir diyalog kurdu. Bornova’da Sındır döneminde mükemmel diyebileceğimiz bir proje yoktu.Sosyal belediyeciliğin yapılması gerekenler yapıldı. Atila damga vuracak projelere imza atar, halkta da olursa yolu çok açık olur.

SİYASETTE BU HAFTA
Haftanın yanlışına  CHP İzmir İl Başkanı Ali Engin imza attı. “Partiyi kamuoyunda tartıştırmam” diyen CHP İzmir İl Başkanı’nın il disiplin kurulu üyesi Birol Soylu’nun  konuk olarak katıldığı radyo programına bağlanarak Soylu’yla kavga etmesi kendisine ciddi bir eksi puan olarak döndü. Tartışma neredeyse tüm gazetelerde manşette yer aldı. Öfke kontrolü siyasette çok önemlidir. Engin o gün bunu kaybedince olanlar oldu. Ancak kimin olduğunu bilmiyorum ama birinin Engin’i fena dolduraşa getirdiği çok açık. Aynı gün yapılan ilçe başkanları toplantısında bazı başkanlar kulağıma “il başkanı koltuğunda oturan bir ismin yapmaması gereken bir hataydı” diye fısıldadı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun da Engin’e radyoda parti yöneticisiyle tartışması nedeniyle sitem ettiği konuşuluyor. Engin’in de hatasını anladığını ve özeleştiri yaptığını, bir süre  basın yoluyla eleştirilere cevap vermeyeceğini duydum.

Haftanın mesajı AK Parti İl Başkanı Ömer Cihat Akay’dan…Perşembe günü uzun bir aradan sonra basın mensuplarının karşısına geçti Akay…Aylardır sadece bir iki gazeteye açıklama yapan onlarda da cümleleri seçe seçe kullanan Akay, görevden alınacak iddialarının ayyuka çıktığı ortamda basın toplantısı düzenledi. Akay AK Parti il başkanlığında alışılagelmişin dışında bir basın toplantısı düzenledi. Toplantı salonundaki masada 4-5 partili yöneticinin eşliğinde gerçekleşen toplantıların aksine Akay, kürsüde ve tek başına basının karşısına geçti. Bence mesajı çok açık ve netti. “Yalnızım ama dimdik ayaktayım…”

Haftanın siyasetçisi için bir çok isim yazabilirdim ama içlerinden biri var ki bütün hafta gazete manşetlerinde haber portallarının kapaklarında yer almayı başardı. Kimi mi diyorum…Cihan Türsen…Karşıyaka eski belediye başkanı Türsen’e 2014 için hiç şans tanımayanlardandım…Bence aday olma şansı yoktu olamadı da…Mesleği gereği iyi bir konuşmacı olduğunu düşündüğüm Türsen belediye meclis üyesi adayları için yapılan ön seçimde Karşıyaka’da damgasını vurdu. Oluşturduğu listeden bir çok isim çıkmayı başardı. Türsen önseçim zaferinden sonra geri planda kalmayı tercih etmedi. 30 Mart sonrası İl Başkanı Ali Engin’e karşı en sert muhalefeti yaptı.  İlçe kongresinde etkili olabilecek bir güce sahip olan Türsen il kongresi için sıfır bir güce sahipti ama bu hafta yaptığı çıkışla rüzgarı arkasına aldı. Engin’i istifaya çağırarak giriş yapan Türsen son olarak Engin ve il yönetiminin suç işlediğini öne sürdü. Türsen iyi bir konuşmacı dedim. Bunu klavyede de iyi kullanmış. Eleştirilerini öyle yerlere dayandırmış, cümleleri öyle  güzel kullanmış ki açıklamalarının manşete  girmemesi için hiçbir neden bırakmadı. Haftanın en çok konuşulan ya da işin doğrusu kendisini konuşturtmayı başartan siyasetçisi oldu. Bunları parti için mi yaptı kendisi için mi yaptı işte bu konuda her ikisini de söyleyenler var.

Seçimlerde hemen hemen her ilçede gizli kahramanlar vardır. Örgütlerde teşkilatlarda haklarını yememek gereken isimler vardır.Her hafta birine ayrı bir parantez açmak istiyorum. İlk yazımda değineceğim isim CHP İzmir İl Başkan Yardımcısı Orhan Karaoğlu… İl Başkanı Ali Engin’in güvendiği isimler arasında yer alan Karaoğlu, Kocaoğlu ve Yüksel ekibine de yakın isimlerden…22 yıldır aktif siyasetin içinde yer alan Karaoğlu partinin eski gençlik kolları başkanlarından…CHP adına ‘metropolde kaybedilirse burası kaybedilir’ dediğimiz Buca’da CHP’nin beklenenden daha kolay kazanmasında rol oynayan ekibin bence mihenk taşlarından…Ercan Tatı’nın başkan seçildiği 2009’da Buca’da yine aktif rol alan ancak seçim sonrası geri planda kalmayı tercih eden Karaoğlu, Buca’da yine kazanan ekibin içinde yer aldı. Ayrı bir parantez açmamak emeğine yazık olurdu.Aday ekseninde yaşanan küslük ve ilçe yönetiminde yaşanan kriz sonrası kurulan komisyonların örgütlenmesinde aktif rol oynayan Karaoğlu, neredeyse tüm mahalellerde bayrak astı, Piriştina’nın tüm organizasyonlarında yer aldı, genç başkan adayının örgütle diyaloğunu sağladı. En önemliside eski il gençlik kolu başkanı olması nedeniyle gençleri sahada örgütledi.Karaoğlu için siyaseten ‘Her eve lazım’ diyebiliriz…