Akşener’den İmamoğlu açıklaması: Bana mesaj attı...

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, kendisi ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan'ı etiketleyerek 8 Mart paylaşımı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, "Sayın İmamoğlu bana mesaj attı. Ama şimdi WhatsApp mesajlarını söylersek ayıp olur" dedi.

Magazin 13.03.2021, 10:12
Akşener’den İmamoğlu açıklaması: Bana mesaj attı...

Mardin’de bulunan İYİ Parti lideri Meral Akşener, Habertürk TV’de soruları yanıtladı.

Akşener’e yöneltilen sorular ve cevapları şu şekilde;

“EBA ÜZERİNDEN BİR NESLİ KAYBEDİYORUZ”

“Siz seçim döneminde de burada dolaştınız. Daha önce de gelmiştiniz. O günle bugünün arasında fark ne?”

Akşener: 2019 ve bugün arasında müthiş bir ekonomik gerileme var. Acayip bir işsizlik var. Evet pandemi dünyanın sorunu, elbette herkesin problemi fakat bu EBA üzerinden bir nesli kaybediyoruz. EBA üzerinden interneti olmadığı için, tablet ya da bilgisayarı olmadığı için bu eğitimi alamayan binlerce çocukla karşılaştım.

Sadece Güneydoğu değil, diğer yerlerde de… Mesela geçen hafta ben Eskişehir’deydim bu pazartesi de Sincan’daydım, her yerde aynı burada biraz daha fazla 11 yaşında bir çocuk abla ve ya teyze ‘ bana tablet alır mısın’ diyor. Bu çocuk başka bir şey istemeliydi.”

“RENCİDE EDECEK HER HANGİ BİR TAVIRLA KARŞILAŞMADIM”

“İYİ Parti HDP arasında bir gerilim konuşuldu. Burada size yansıdı mı?”

Akşener: Hangi siyasi görüşte olursa olsunlar size zorla yemek, kahve ısmarlamaya çalışırlar. Sizi rencide edecek her hangi bir tavırla karşılaşmadım ama bir şey gördüm. Hilvan’da 1960 doğumlu bir beyefendi yüksek sesle dedi ki ‘makulde bulun, bizi konuş, kavgadan uzak dur. Bıktık ‘ Bundan çok etkilendim.

Viranşehir’de bir grup genç hangi siyasi partiye yönelmişlerdir bilmiyorum. Onlar da bizi konuş diyorlar. Biz bir yıldır geziyoruz. 20 Ocak 2020’ de başlamışız gezmeye Güneydoğu’nun ekonomik ve sosyal sorunları derinleşmiş, onu dile getirmenin çok önemli olduğunu söylediler bana genci de aynı şeyi söyledi daha bizim neslin insanları da aynı şeyi söyledi.

İMAMOĞLU’NUN PAYLAŞIMI

“Sayın İmamoğlu’nun tweetine o tepkiyi verdiniz, biz burada zor durumda kaldık’ diye bir şey söylendi mi? Partili kurmaylarınızdan şöyle bir tepki oldu mu?”

Akşener: Çok net bir şey söyleyeyim ben bunu altını çize çize anlatıyorum. Vatandaş anlamış, Kürdü, Türk’ü anlamış ama kendini kanaat önderi sayanlar anlamadan devam ediyor.Birincisi Cumhur İttifakı’nın birleşenleri bizim partimizi sürekli bir sınava tabi tutuyorlar, hakaret ederek, iftira ederek… Bana PKK’lı dendi daha ötesi var mı? İçişeri Bakanı 31 Mart’ta Temel Bey’le birlikte Üsküdar’da ikamet ediyorum ben ne kadar ayıp bir şey.

Üsküdar’da meydan da çıktı dedi ki ‘Meral Akşener’le, Temel Karamollaoğlu PKK’nın Kandiliyle kağıt imzaladılar, sözleşme imzaladılar dedi.

Yani bu kadar absürtlükten bahsediyorum. Ve bizim arkadaşlarımız sürekli gagalanmaktan yorgunlar. Birincisi bu, dolayısıyla biz bir ittifak yaptık. 24 Haziran’daki ittifakta, Saadet Partisi, Demokrat Parti, İYİ Parti, CHP vardı. Herkes farklı adayla girdi. Ama bir karar beyan ettik. İkinci tura kim kalırsa onun arkasında duracağız.

Sonra 31 Mart’ta biz, teklifi götüren biziz. 31 Mart’ta birlikte gidelim. Saadet Partisi ayrı aday çıkarttı, Demokrat Parti ayrı aday çıkarttı, biz CHP ile birlikte gittik.

Şimdi HDP’nin özellikle bizimle ilgili, Iğdır ve Ahlat’la ilgili bizzat benim teklifimle biz aday çıkartmadık. Ve Iğdır’da MHP’nin adayını, Ahlat’ta geçmişi MHP’li olan sonra AKP’ye geçmiş bir belediye başkanı adayını destekledik. Biz orada pazarlık da yapmadık. Bu tutumumuzdan dolayı da  her yerde HDP aday çıkardı.

Bizim adaylarımızın bulunduğu yerde  aday çıkardı  biz de buna saygı duyduk. Balıkesir’de HDP aday çıkardı, oy aldı ve biz 9 bin 900 oyla büyükşehir kaybettik, saygı duyduk. Siyaset böyle bir şey.”

“MİLLET İTTİFAKI İLE CUMHUR İTTİFAKI KARIŞTIRILIYOR”

“Millet İttifakı ile Cumhur İttifakı karıştırılıyor. Cumhur İttifakı et tırnak, mezara kadar, kader birliği, bu duygusal ittifak. Bizimki rasyonel, proje bazlı, kurumsal kimliklerimizi muhafaza eden, et tırnak olmayan, seçmenin taleplerine uygun şekillenmiş, probleme çözüm önerileri birbirinden farklı olan iki siyasi parti.

Bizi oranın tavır ve davranışlarıyla değerlendirildiği zaman olmuyor. Fikirler farklı olur, karşılıklı eleştiriler ya da itirazlar olduğu zaman dönülüyor ‘Bunlar AK Parti’ye göz kırpıyor'”

“KÜRTLERE PARMAK SALLAYAN BİR KESİM VAR”

“Bir kesim var bize parmak sallayan. Kürtleri tanzim etmeye çalışanlar var. Daha liberal bir kesim. Sol liberaller de var, muhafazakarlar da var. Kürtlere parmak sallayan bir kesim var. Bu arada dönüp Kürtlere ‘sen ne düşünüyorsun’ diyen de yok.

Sayın İmamoğlu meselesine gelince. Bizim partimizin bu dediğim alanlardan kaynaklanan yok efendim Libya’ya asker gönderilmesine ‘hayır’ diyorsunuz yine PKK’lı oluyorsunuz. İdlib’e asker gönderilmesine ‘evet’ diyorsunuz, ‘göz kırpılıyor’ deniliyor. Böyle acayip bir işle karşı karşıyayız.”

” Size bu kadar rol biçilmesinin nedenini neye bağlıyorsunuz?”

Akşener: Sayın İmamoğlu bir tvit attı, bizim arkadaşlarımız üzüldü. Niye üzüldü? 24 Haziran’da Fox televizyonunda sayın Buldan benimle ilgili çıktı faili meçhulcü olduğumu; yani katil demedi de tarif etti. Eşinin öldürülmesinde azmettirici olduğumu söyledi.

Genç bir kadın, hamile, eşi öldürülmüş. 1994. Ben 1996 10 Kasım’ında İçişleri Bakanı oldum. O günkü İçişleri, Adalet Bakanı, Emniyet Genel Müdürünün kim olduğunu bilmesi gerekir.

Genç bir kadınsınız, hamilesiniz, eşiniz öldürülmüş. O günün İçişleri Bakanını Emniyet Genel Müdürünü, Genelkurmay Başkanını, MİT Müsteşarı’nı, Başbakanını bilirsiniz. Çünkü onlardan eşinizin faillerini bulması için onlara gidersiniz.

“BİZ SİYASETTE SAYGIYA İNANIYORUZ”

“O tvitten haberdar olduğunuzda tepkiniz ne oldu? Kızdınız mı?”

Akşener: Ben şerbetliyim. Çok değer verdiğim bir önemli bir siyasetçi aradı beni ‘sizi üzdüler’ dedi. Ben de ‘alışkınım’ dedim. Siyasette özen göstermek gerekir, empati yapmak gerekir. Pervin Buldan hanımla ağaç dikmesine yönelik bizim partiden incitici cümle çıktı mı? Hayır.

Çünkü sayın İmamoğlu kimi davet edip etmeyeceğini, bizim kendisine diskur çekerek söylememiz mümkün değil. Biz siyasette saygıya inanıyoruz.

İYİ Parti’nin eylemine,tutumuna baktığınız zaman ne CHP’yi ne Saadet Partisi’ni incitecek, aslında Cumhur İtitfakı’nın paydaşlarını incitecek sözü davranışı bulamazsınız.

“BİZ ‘KÜSTÜM VER MİSKETLERİ’ GİBİ DURUMUMUZ YOKTUR”

“İmamoğlu ile son görüşmeniz tvitten 12 saat önceydi”

Akşener: Sayın İmamoğlu bana mesaj attı. Ama şimdi whatsapp mesajlarını söylersek ayıp olur.  

“Gönlünüzün alınacağı mesaj mıydı?”

Akşener: Benim gönlümün alınmasına ihtiyacım yok. Sayın İmamoğlu CHP’nin mensubu olarak siyasi tutum ve davranışıyla ilgili orasının sorumluluğunda ama İstanbul’a hizmet konusunda bizim de ortak olduğumuz sorumluluk alanını temsil ediyor.

Ben kapı kapı zil çaldım sayın İmamoğlu’na oy istedim. Bütün arkadaşlarım aynı şekilde ve bir söz verdik, İstanbul’a en iyi hizmeti götürecek dedik.

Bunu denetlemek hem hakkımız, hem sorumluluğuz. Biz ‘küstüm ver misketleri’ gibi durumumuz yoktur. Arkadaşlarımız o tviti hiç beğenmediler. Ben onlara da saygı duyarım.

FEZLEKE DEĞERLENDİRMESİ

Akşener: “Fezlekeyle ilgili şunu söyleyeyim. Bize bir taciz var. Bir taraf öyle bir taraf böyle şeklinde. Ben o 9-10 milletvekillerinden olsaydım, toplardım arkadaşlarımı ‘hadi istifa ediyoruz’. Bizim test edilmemiz uğruna sürekli gagalanan bir pozisyonda. İstifalar nedir biliyor musunuz? Meclis’te oylanır. Bakalım Cumhur İttifakı’nın büyüğü, küçüğü o istifaları Meclis’e getirip oylanmasına sebep olurlar mıydı?”

“Bu arkadaşlar yerine olsam istifa ederdim dediniz, neden?”

Akşener: “Bakalım Meclis’e gelip ne olacaktı? Bizimle ilgili genel bir parmak sallama meselesi var. Sayın Erdoğan oylar yetmiyor, bizi yanında istiyor. Bunu tahkir ederek yapan küçük ortağı var. Buna su taşınmaması gerektiğini söylüyorum, bu parmak sallamaya”

“ÇOK ÜST ÜSTE PAKETLER AÇILDI”

“Ekonomi programına baktınız mı bugün sayın Cumhurbaşkanının açıkladığı”   

Akşener: Çok üst üste paketler açıldı. O paketlerin uygulanmasıyla ilgili derin sorunlar yaşadık. Sadece eleştirmek için söylemiyorum. Şunların da eklenmesi gerektiğini söylüyorum. Ekonominin patronu güvendir. Güveni sağlayacak olan demokrasi, hukukun üstünlüğü, adalet, şeffaflık, hesap verilebilirliktir. Dolayısıyla ben sayın Erdoğan’ın yaptığı açıklamanın ardından piyasaların satın almasını beklerdim.

Damat Beyin ki gibi bunu satın almadılar. Güvenle ilgili meselenin Türkiye’de oluşmaması ve sayın Erdoğan ve arkadaşlarına ekonomideki bakış açıları sebebiyle bu güvenin kalmadığı.

Siz diyorsunuz ki, israfı önleyeceğiz. Daha yeni zarar eden THY pek çok lüks arabayı ihaleye çıkıp imzaladı. Kıbrıs’a gittiler 7 ya da 9 uçakla gidildi. Muhteremler hadi sığmadınız, iki uçak yetirdi. Bunlar vatandaş nezdinde önemli algılanan konular.

Yorumlar (0)
banner83
2
az bulutlu
banner84
banner82
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak 06:50
Güneş 08:15
Öğle 13:29
İkindi 16:10
Akşam 18:33
Yatsı 19:53
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11