Konak ve Karabağlar belediyeleri ile Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube arasında tıkanan TİS görüşmelerine ilişkin bugün görüşme yapıldı. İki belediyede de tarafların bugün bir kez daha bir geldiği fakat uzlaşmanın sağlamadığı öğrenildi. 

Ege Denizi'nde 40 göçmen yakalandı, 36 göçmen kurtarıldı Ege Denizi'nde 40 göçmen yakalandı, 36 göçmen kurtarıldı

Müzakerelerin ve mücadelenin devam ettiğini belirten DİSK Genel İş 5 No'lu Şube Başkanı Ahmet Savaş Aras, ''Pazartesi de anlaşma olmazsa greve gidiyoruz. Grev komitelerini oluşturmaya başladık. Masadan ayrılan taraf olmak istemediğimizi de belirtmek isterim'' dedi. 

Genel-İş İzmir 5 No’lu Şube’nin örgütlü olduğu Karabağlar ve Konak Belediyesi’nde belediye bürokratları ile Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasında gerçekleşen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlanamamış 23 Aralık’ta grev kararı alınmıştı. Karabağlar Belediyesine ait Karbel şirketinde 891, Konak Belediyesine ait Merbel şirketinde ise 1377 işçi anlaşma olmasa 16 Ocak tarihinde greve çıkacak.

Greve 5 gün kala her iki belediye de taraflar bir toplantı gerçekleştirdi. Belediye yönetimleri ve SODEMSEN işçiler için vermiş oldukları teklifleri biraz daha yukarı çekti. Her iki belediye yönetimi en düşük yevmiye ücreti için yüzde 62’lik zam önerisinde bulunarak 380 TL’ye çıkarırken, Konak Belediyesi 48 yevmiye ikramiye ve 2 bin 200 TL’lik gıda yardımı, Karabağlar Belediyesi ise 30 yevmiye ikramiye ve bin 700 TL gıda yardımı önerisinde bulundu. Ancak belediye yönetimlerinin teklifinin sendikanın ve işçilerin taleplerinin altında kalmasından kaynaklı bir anlaşma sağlanamadı.