Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, depremzedelerin sorularını dinlemek için gittiği Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde, geceyi yurttaşlarla birlikte çadırda geçirdi.

“BİR HAFTA, BİR ÇORAPLA GEZİYORDUM. ÇOK ÇEKTİK”

Kılıçdaroğlu sabahın ilk saatlerinde ateş başında, kalp hastası bir depremzedenin sorunlarını dinledi. Depremzede kadın, Kılıçdaroğlu’na şunları söyledi:

“Bir hafta, bir çorapla geziyordum… Çok çektik. Hastayım… Antibiyotik ilaç içiyorum. Kalp rahatsızlığım var. Yıkımcılar da gelmiş, hiç haber vermeden her şeyi yıkmış gitmiş. Şimdi sokakta kaldık. Elde avuçta bir şey yok. Torunlar da orada. Zaten, elde avuçta bir şey yok. Hiçbir şeyleri yok. Enkaz altında çantam çıkmıştı.”

“TORUNLARIM, ONLAR SENİNDİR. ONLARA SAHİP ÇIK”

Depremzede kadın, torunlarının telefonunun numarasının yazılı olduğu kâğıdı Kılıçdaroğlu’na verdi. “Onlara sahip çık; onlar senin torunların. İstanbul’dalar” dedi. Kılıçdaroğlu, Ayşe teyzenin torunlarının telefon numarasının yazılı olduğu kâğıdı ceketinin cebine koydu.

Yurttaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ev, tam hasarlı. İçi hep gitmiş. Çocukların evi. Ellemedik. Mallar da gitti ev de gitti her şey gitti, kül oldu. Canları sağ olsun, tırnağına taş değimesin arkadaşlar destek oldular. Yemek de verdiler. Dışarıda kalmadık. Çadırda kalıyoruz. Sayenizde, hepsinin sayesinde. Herkesten Allah razı olsun. Tırnağına taş değdirtmesin. Diyeceğim işte torunlarım, onlar senindir. Onlara sahip çık. Ben öyle kaldım, onlar öyle kaldı.”

Depremzede, şunları söyledi:

“Çok çektik. Allah kimseye göstermesin. Deprem altında yaşayan herkes candır. Ama ben… Biz orada sıfıra geçtik. Öncesinde durumumuz iyiydi, herkese biz yardımcı oluyorduk. Şimdi biz yardım bekliyoruz. Demek böyleymiş, böyleymiş.”

MUHTAR: BİZİ DUYGULANDIRDI, İLK DEFA BİR GENEL BAŞKAN, CUMHURBAŞKANI ADAYI MAHALLEME GELDİ

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Malatya'nın ardından bugün Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde depremden etkilenen yurttaşları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, dün geceyi bir çadırkentte kalarak geçirdi.

Kılıçdaroğlu'na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş eşlik etti.  

Kılıçdaroğlu, bölgede yurttaşların ihtiyaçlarını karşılamak için çalışan ekiplerden bilgi alıp kendilerine çalışmalarından dolayı teşekkür etti. 

CHP'li Özgür Özel, Kılıçdaroğlu'na, depremde enkazından altıncı gün kurtarılan bir kız çocuğunun Nurhak'taki çadırkentin simgesi olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, çocuğu kucağına alarak sarıldı. Çocuğun deprem sırasında eline ve yüzüne kaynar suyun dökülmesi sonucu yanıkların oluştuğu söylendi. Kılıçdaroğlu, çocuğun elini öptü. 

Kılıçdaroğlu, deprem bölgesinde Denizli Merkezefendi Belediyesi'ne ait çocuk oyun otobüsünü ziyaret etti. 

Nurhak'ta çadırda kalan yurttaşlar Kılıçdaroğlu'na sorunlarını anlattılar. Bir muhtar, "Sayın Genel Başkanımıza, öncelikle teşekkür ediyorum. Mansur Başkanıma çok teşekkür ediyorum. Sayamadığım birçok misafir arkadaşlarıma, başkanlarıma teşekkür ediyorum. Bizi buraya kadar gelip ziyaret ettiği için çok teşekkür ederim. Bizi duygulandırdı. İlk defa bir genel başkan, Cumhurbaşkanı adayı mahalleme geldi. Allah razı olsun. Büyük bir sıkıntı var, İnşallah bu sıkıntıyı hep beraber atlatacağız" diyerek Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete teşekkür etti. 

Kılıçdaroğlu, "Biz muhtarımızın şahsında bütün belde halkına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Büyük bir acı. Sizlerle beraber olmak, acınızı paylaşmak bizim insani görevimiz her şeyden önce. Dolayısıyla bu acılar İnşallah kısa süre içerisinde aşarız. Daha huzurlu bir ortamda yaşamış oluruz. Bizi sofranıza buyur ettiğiniz, misafir ettiğiniz için de teşekkür ederim" diye konuştu. 

Nurhaklı bir çocuk Kılıçdaroğlu'ndan okul istedi. Kılıçdaroğlu, "Okuyacaksın, ne olmak istiyorsun?" diye sordu. Çocuk, "Trafik polisi" yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu da "Trafik polisi olacaksın. Hadi bakalım, İnşallah. Sen trafik polisi olursan artık trafik kazaları da olmaz" dedi. 

Kılıçdaroğlu, deprem bölgesinde çalışmalarını sürdüren ekiplerle hatıra fotoğrafı çektirdi ve teşekkür etti. 

KILIÇDAROĞLU: ZOR, BİZ NE KADAR DESEK Kİ GEÇMİŞ OLSUN, SONUNDA ZORLUĞU YAŞAYAN SİZSİNİZ ALLAH SABIR VERSİN

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 6 Şubat depremlerinin etkilediği Kahramanmaraş’ın Nurhak ilçesinde depremzedelerle bir araya geldi.

“İKİNCİ DEPREMDE İLETİŞİM ELEKTRİKLER, SULAR TAMAMEN KESİLMİŞTİ”

Bir depremzede yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Depremin dördüncü beşinci gününden itibaren buralara gelen aşçılarla birlikte buraya çadır kent kurulmaya başlandı başkanım. Dördüncü, beşinci gününden itibaren buradayız. Benim anne babamı kaybettik. Ev tamamen yandı. Bedenini hiç bulamadık. Dışarı çıkmıştık tabi, toplanma alanımız vardı. Düğün salonu olarak başkanımızın belirlediği. Biz de bir gün sonrasında Kahramanmaraş’a gitmeyi düşünüyorduk. Gölbaşı yolu kapalı diye, 1 gün sonra organize olup, gençlerle gönüllü olarak da Kahramanmaraş’a gitmeyi düşünüyorduk. Olmadı yani. İlk depremde herhangi bir sıkıntı yoktu. İkinci depremde tamamen iletişim, elektrikler, sular tamamen kesilmişti. Onun üzerine bir de hava şartları ağırdı. Eksi 17-20 dereceleri bulan bir durumdaydık. Yollar kapalı, iletişim yoktu.”

“BEN DIŞARDA ONLAR İÇERİDE KALDI”

Bir diğer depremzede ise, eşi ve kızını kaybettiğini şu sözlerle anlattı:

“Benimki de kayıp, hanımımla, özürlü hasta kızım vardı kayıp. Benimki de 10 dakika sürdü arama, ben dışarı çıktım. Ben dışarda kaldım onlar içeride kaldı. Ondan sonra göremedik hiç.”  

“BİZ NE KADAR DESEK Kİ GEÇMİŞ OLSUN SONUNDA ZORLUĞU YAŞAYAN SİZSİNİZ”

Depremzedelerle bir araya gelen CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise “Allah rahmet eylesin. Başınız sağ olsun büyük bir acı. Allah başka acılar vermesin. Zor, biz ne kadar desek ki geçmiş olsun sonunda zorluğu yaşayan sizsiniz. Allah sabır versin” dedi.

KILIÇDAROĞLU: "MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI, OKULU CHP'Lİ BELEDİYE YAPABİLİR DERSE, İZİN VERİRSE OKULU SÜRATLE YAPARIZ"

Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün Malatya'nın ardından bugün Kahramanmaraş'ın Nurhak ilçesinde depremden etkilenen yurttaşları ziyaret ederek sorunlarını dinledi. Kılıçdaroğlu, dün geceyi bir çadırkentte kalarak geçirdi. 

Kılıçdaroğlu'na; CHP Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Sekreteri Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan, Ordu Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe eşlik etti.  

Kemal Kılıçdaroğlu, çadırkentte yurttaşlarla bir araya geldi. Bir mahalle muhtarı, Kılıçdaroğlu’na sorunlar hakkında bilgi verdi. Muhtar, “Okulumuz vardı, depremde yıkıldı. Acilen yapılması gerekiyor. Çocuklar dağılıyor, herkes başka bir ile gidiyor. Geri toplanması için acilen okulumuzun yapılması gerekiyor. Bir de bu bölgede bireysel konteyner olması gerekiyor. Herkes işine gücüne gidecek” dedi.

Kılıçdaroğlu, “Okul istiyorsunuz. Ayrıca her aile için konteyner diyorsunuz. Evet, bunu dillendireceğiz, söyleyeceğiz. Bulabilirsek zaten Mansur Başkanımız da burada, konteyneri biz her yerde arıyoruz. Bulabilirsek mutlaka ama mutlaka bu bölgeye de göndereceğiz. Diğer yerlere de gönderiyoruz. 11 Büyükşehir Belediye Başkanımız da görevli zaten. İl ve ilçe belediye başkanlarımız var, onlar da elinden gelen çabayı gösteriyorlar. Nerede bulabilirsek göndereceğiz. Önce engellilere verdik” dedi.

Okul konusuna değinen Kılıçdaroğlu, “Okul için de şöyle Millî Eğitim Bakanlığı izin verirse okulu süratle yaparız. Millî Eğitim Bakanlığı, evet okulu herhangi bir CHP’li belediye yapabilir derse, izin verirse biz hemen okul yaparız. Okul konusu kolay. Bize okul için yer lazım. Bize yer tahsisi lazım. Belediyenin gelip okul yapması için yer tahsisi lazım” diye konuştu.

Bir yurttaş, Kılıçdaroğlu’na bölgenin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığın deprem sonrası durumuna ilişkin bilgi verdi.

Depremde çocuğunu kaybeden bir kadın, “Ben yavrumu kaybettim. 13 yaşında. Dayanamam, ben bu acıya dayanamam” diyerek ağıt yaktı. Kılıçdaroğlu ve Yavaş, aileye başsağlığı diledi.

Bir kadın, kendilerini ziyarete gelip sorunlarını dinleyen Kılıçdaroğlu’na, “Ayağınıza sağlık, teşekkür ederim” dedi.

ELBİSTANLI DEPREMZEDELERDEN KILIÇDAROĞLU'NA: “HÜKÜMET BİZİ DİNLEMİYOR Kİ BİZİ DIŞLIYORLAR

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş Elbistanlı depremzedelerin sorunlarını dinledi.

Depremzedeler, “Hükümet bizi dinlemiyor ki bizi dışlıyorlar. Bizim hükümetimiz sizsiniz. Biz sizi destekliyoruz” dedi.

Depremzedelerle konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) Başkanı Mansur Yavaş çadır ve konteyner tedariği ile ilgili şunları söyledi:

“Biz görevimizi yapacağız. Bu arkadaşımız buranın sorumlusu çadırınızı varsa bugün alacaksınız. Yoksa da Kahramanmaraş’ın merkezinden buraya gönderiyorum bugün. Konteyner kent de kurulacak.”

“ÇADIRLARDA NE KADAR KALABİLİRİZ?”

Elbistanlı bir depremzede yaşadığı soruna ilişkin şöyle konuştu:

“Biz ne yapabiliriz, bu süreç nasıl devam edecek, ne yapmamız gerekiyor? Dışarıda kalmışız. Çadırlarda ne kadar kalabiliriz? Çoluk çocuğu olan var. Yaşlı hastası olan var. Ne yapabiliriz? Konteyneri de az hasarlılara vermiyorlar. Evim az hasarlı görünüyor ama evim yıkık dökük. Yani evime giremiyorum. Korkudan giremiyorum.”

Bir diğer depremzede ise, “Az hasarlı yazan kişi gelsin bir gün kalsın ben sürekli kalacağım o evde” dedi.

DEPREMZEDE, KILIÇDAROĞLU’NA KONTEYNER VE PREFABRİK EVLERİN FİYATLARININ ARTMASINDAN ŞİKAYET ETTİ

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem felaketinden etkilenen Kahramanmaraş’ın Ekinözü İlçesinde depremzede vatandaşlar ile bir araya geldi.

Bir vatandaş, Kılıçdaroğlu’na; “80 tane evimiz yıkıldı burada” dedi. Vatandaş, Kılıçdaroğlu’nun sorusu üzerine, “Can kaybımız yok çok şükür” dedi.

Bir başka vatandaş ise CHP Lideri’ne; “Özellikle bizim bu deprem bölgelerinde, normalde bir konteyner 70 lirayken şu an 100 lira. Prefabrik ev 350 lirayken (350 bin lirayken), şu an 1 milyon lira. İnsanlar burada kendi parası ile konteynerde bile kazıklanıyor” bilgisini verdi.

Kılıçdaroğlu, daha sora; Atatürkçü Düşünce Derneği Şanlıurfa Şubesi’nin Ekinözü’nde kurduğu yardım birimini ziyaret etti. Bir gönüllü burada Kılıçdaroğlu’na; “Depremin ilk gününden beri Maraş’taydık, 20 gün orada hizmet verdik, ADD olarak. 10 gündür de burada hizmet veriyoruz. Çok sağ olun. Teşekkür ederiz” dedi. ADD gönüllüsü, Kılıçdaroğlu’ndan bulundukları yere su gönderilmesini istedi.

İYİ PARTİLİ YURTTAŞTAN KEMAL KILIÇDAROĞLU’NA: "KANSER HASTALIĞI GİBİ TÜRKİYE’Yİ SARMIŞLAR

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Ekinözü İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti.

İYİ Partililer, Kılıçdaroğlu’na, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası yaşadıkları sorunları anlattı.

İYİ Partili bir yurttaş, Kılıçdaroğlu’na, “Gelin bakın, tek çare sizsiniz. Tek çare Millet İttifakı. Kulunuz, kurbanınız olayım, bizi bu illetten kurtarın. Aynı kanser hastalığı gibi Türkiye’yi sarmışlar. Tek doktorumuz sizsiniz. Sizler varsanız bizler varız” diye seslendi.

Eski Başkan Hasan Arslan'dan vekillik hamlesi Eski Başkan Hasan Arslan'dan vekillik hamlesi

KILIÇDAROĞLU, AFŞİN’DE DEPREMZEDELERE SESLENDİ: MAYIS’IN 14’ÜNE HAZIRLANIN

Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, deprem bölgesi Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde, kendisini karşılayan yurttaşlara seslendi. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Acınızı biliyorum. Büyük acılar yaşadınız. Hepinize geçmiş olsun. Ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Şundan emin olun. Bu bölgenin Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Mansur Başkan, bütün ekibiyle yanınızda olacak. Diğer il ve ilçelerde de belediye başkanlarımız yanınızda olacak. Gerçekten de bu ülkenin çözülemeyecek hiçbir sorunu yok. Bütün sorunlarını çözeceğiz. El birliği ile çözeceğiz. Ayın 14’üne hazırlanın. Mayıs’ın 14’üne hazırlanın. İnşallah göreceksiniz, yeni bir anlayışı egemen kılacağız. Yani zihniyeti değiştireceğiz. Herkesi kucaklayacağız. Bu ülkede herkes huzur içinde yaşayacak. Bundan emin olmanızı isterim. Yeni bir anlayış, yeni bir zihniyet. Yeni bir kucaklaşma anlayışı… Hiç kimsenin ötekileştirilmediği; herkesin kendi evinde, sokağında, mahallesinde, ülkesinde huzur içinde yaşadığı güzel bir Türkiye’yi beraber inşa edeceğiz.”