TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Türkiye’de mevcut ekonomik kriz gün geçtikçe daha da derinleşirken hem üretici hem de tüketici maddi çıkmazın için sürükleniyor.

Artan maliyetler nedeniyle birçok kalemde üretim durma noktasına gelirken temel gıda maddesi olan ekmek fiyatları ise senede bir kez zamlanırken artan gelirler nedeniyle art arda zamlanmaya başladı.

Öte yandan; son olarak İzmir’de Haziran ayında gelen zamla 4 liraya çıkan 210 gramlık ekmeğe Kasım ayında yeni bir zam geleceği ifade edildi.

Kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren kanun teklifi komisyonda kabul edildi Kamuya olan borçların yapılandırılmasını içeren kanun teklifi komisyonda kabul edildi

Konuya ilişkin konuşan İZTO Ekmek ve Unlu Mamüller Komitesi üyesi Hüseyin Sağır, ekmeğe yüzde 25 oranında zam yapılacağını ve fiyatın 5 liraya yükseleceğini söyledi. 

“MALİYETİMİZ 5 LİRAYI GEÇİYOR”

Ekmeğin maliyetinin 5 liranın da üzerine çıktığına dikkat çeken Sağır, “Kasım ayında 210 gram ekmek 5 lira olacak. Bunu görüştük ve aşağı yukarı kesinleşti. İstanbul’daki gibi 7,5 liraya yükselmeyecek ama 5 lira olacak. Bizim ayetlerimizde de artış oldu. Maliyetimiz 5 lirayı biraz geçiyor ama biz bunu tolere ediyoruz. Eğer una daha fazla zam gelmezse biz bu fiyatı bir müddet götürürüz. Önümüzü göremiyoruz maalesef. Eskiden bir fiyat alırdık ve bu bizi 1 yıl belki daha fazla götürürdük. Ama maalesef artık önümüzü göremez hale geldik. Keşke zam olmasa biz bu fiyatla 1-2 yıl devam etsek” dedi.

FIRINCILAR ODASI DAHA SONRA AÇIKLAYACAK

Öte yandan; İzmir Fırıncılar Odası’nın ise zam konusunu henüz karara bağlamadığı belirtildi.

Oda’nın gerçekleştirilecek yönetim kurulu toplantısından sonra gelir gider hesabı yaparak zam konusund nihai kararını vereceği ifade edildi.