TÜİK, kasım ayına ilişkin Tüketici Fiyat Endeksi’ni (TÜFE) bugün açıkladı. Buna göre; TÜFE'deki artış kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,88 oldu. Böylece fiyat artışı bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 62,35, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 84,39 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 70,36 oldu.

Enflasyon, ekim ayında yüzde 3,54, yıllık bazda ise yüzde 85,51 olarak açıklanmıştı. Kasımda TÜFE, yüzde 2,88 artmasına rağmen baz etkisi nedeniyle yıllık yüzde 84,39’a geriledi.

TÜİK'in açıkladığı fiyat değişimlerine ilişkin diğer veriler de şöyle:

“EN YÜKSEK ARTIŞ GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER GRUBUNDA: Ana harcama grupları itibarıyla kasım ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde eksi 1,42 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, kasım ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 5,75 ile gıda ve alkolsüz içecekler oldu.

Ocak ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde arttı Ocak ayı enflasyonu beklentilerin üzerinde arttı

119 TEMEL BAŞLIKTA ARTIŞ GÖZLENDİ: Kasım ayında, endekste kapsanan 144 temel başlıktan, 17 temel başlığın endeksinde düşüş gerçekleşirken; 8 temel başlığın endeksinde değişim olmadı. 119 temel başlığın endeksinde ise artış gözlendi.

YILLIK ARTIŞTA ZİRVE ULAŞTIRMA GRUBUNDA: Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 35,87 ile haberleşme oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 107,03 ile ulaştırma oldu.

ÖZEL KAPSAMLI ENFLASYON YILLIK YÜZDE 76,18: İşlenmemiş gıda ürünleri, enerji, alkollü içkiler ve tütün ile altın hariç TÜFE'deki değişim; kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 2,73, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 54,68, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 76,18 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 61,31 oldu.”

TÜİK alt grupları gösterge olarak alındığında en az aylık artış yüzde 0,08 ile sağlık kaleminde gerçekleşti. En az artış gösteren madde olarak ise yüzde 0,38 ile kiracılar tarafından ödenen gerçek kira gösterildi.