Karabağlar Belediyesi’nin 3 Aralık Dünya Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Eğitimde Görme Engelliler” konulu söyleşi ve görme engelliler bilgisayar kursu laboratuvar açılışı, Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi’nde (YKSM) yapıldı. Etkinliğe, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun yanı sıra, meclis üyeleri, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Aydan Tör, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle çok sayıda engelli vatandaş ve ailesi katıldı.

Söyleşinin açılışında konuşan Başkan Selvitopu, sosyal devletin en önemli görevlerinden birinin, ihtiyaç sahibi ve engelli bireylere ulaşmak olduğunu söyledi. Bu konuda yerel yönetimlere de sorumluluk düştüğünü belirten Başkan Selvitopu, “Karabağlar Belediyesi olarak biz de üzerimize düşen görevi layıkıyla yerine getirmeye gayret ediyoruz. Özellikle yeni düzenlediğimiz parkları, yolları, hizmet binalarını, engelli vatandaşlarımızın kullanımına uygun yapıyoruz” dedi.

YKSM’de oluşturulan görme engelliler bilgisayar kursu laboratuvarının hayırlı olmasını dileyen Başkan Selvitopu, “Karabağlar Belediyesi zaman içinde bu tür ihtiyaçlara daha fazla yanıt verecek duruma gelecek. Temel bakışımız, hedefimiz, engelli vatandaşlarımızın da günlük yaşamda herkes gibi yer almasını sağlamak. Söyleşiyi düzenleyen ve etkinliğe katılan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Sorunlarını anlattılar

Başkan Selvitopu’nun konuşmasının ardından “Eğitimde Görme Engelliler” konulu söyleşi gerçekleştirildi. Balçova Belediyesi Engelli Hakları Masası Koordinatörü Rıza Mutkilioğlu’nun moderatörlüğünü yaptığı söyleşide, Eğitimde Görme Engelliler Derneği İzmir Temsilcisi Türkçe Öğretmeni Ali Köse, Dernek Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Psikolojik Danışman Şeyma Büyükurvay Şatay, İzmir Çağdaş Görmeyenler Spor Kulübü Yöneticisi Milli Sporcu Hasan Şatay ve Herkes İçin Turizm Derneği Başkanı Ali Aydoğmuş söz aldı. Konuşmacılar, günlük yaşamda karşılaştıkları sorunlar ve bunların çözümüne yönelik beklentilerini paylaştılar. “Mavi kapak toplama” gibi projelerin kendilerini vurgulayan konuşmacılar, bunun yerine fidan dikim kampanyasının yapılmasını istediler.

Dikili Belediyesi 16 taşınmazı daha satıyor! Dikili Belediyesi 16 taşınmazı daha satıyor!

Söyleşinin sonunda Başkan Selvitopu konuşmacılara doğa dostu sertifika ve çiçek vererek teşekkür etti.

Daha sonra hep birlikte, Karabağlar Belediyesi tarafından YKSM’de oluşturulan görme engelliler bilgisayar kursu laboratuvarının açılışı gerçekleştirildi.