Deprem felaketinin yaşandığı illerdeki depremzedeler için 0,99 ile 6 ay ötelemeli 36 ay için 100 bin TL kredi açan kamu bankaları gelen yoğun talep üzerine şubeden yapılan başvuruları durdurmuş, ardından da mobil bankacılık ekranını kapatarak vatandaşların başvurularını engellemişti.

Bankalar, gece yarısı 00.00'dan sonra da bu oranı 1.59'a çıkarmış ve yoğun tepkilere neden olmuştu.

Depremzedelerin yaşadığı mağduriyet bununla da sınırlı kalmadı.

Bir kamu bankası, depremde evleri ağır hasarlı olan ve bankalarından konut kredisi kullanan maaş müşterilerinin hesabına yatırılan DASK paralarını bloke etti.

‘KREDİ BORCUNUZDAN DÜŞECEĞİZ’

Zorunlu DASK poliçesi yaptıran müşterilerin hesaplarına yatırılan paraların 50 bin lirasını bloke eden banka, üzerindeki rakamı ise depremzedenin hesabına yatırdı. Yüzlerce depremzede bu şekilde mağdur edilince soluğu banka şubelerinde aldı, ancak buradan aldıkları cevapla ikinci bir şok yaşadı.

Banka görevlileri, “Bankamızdan kullandığınız konut kredisi var. Eviniz ağır hasarlı olduğu için DASK'ın yatırdığı parayı sizin konut kredisi borcunuzdan mahsup edeceğiz” dediler. Ödemelerini düzenli yapan, taksitlerini aksatmadan ödeyen vatandaşlar bloke edilen DASK paraları için sonuç alamayınca çareyi CİMER'e başvuru yapmakta buldu.

SGK'den EYT için kritik genelge SGK'den EYT için kritik genelge

‘ÇADIRKENTTE YAŞIYORUZ BİZİ MAĞDUR ETMESİNLER’

Vatandaşlar, e-devlet üzerinden yaptıkları başvuruda, bankanın hesaplarına yatırılan DASK paralarına el koyduğunu ve konut kredisi borcundan düşecekleri cevabını verdiklerini, oysa kredileri düzenli ödedikleri, evlerine giremedikleri için çadır kentte çocuklarıyla mağdur olduklarını ve daha fazla mağdur edilmemek için bu konuda acilen yardım edilmesi talebinde bulundular.

Depremzedelere şu ana kadar olumlu veya olumsuz herhangi bir cevap verilmediği öğrenildi.(Sözcü)