Geçen haftaki köşe yazımda İzmir iş dünyasının tanınan ismi Necip Kalkan'ın Karabağlar Belediye Başkan adayı olmak istediğini ve şansının yüksek olduğunu yazmıştım. Dün yapılan açıklamada Kalkan'ın Binali Yıldırım'ın A Takımına girdiğini gördüm. İstediği gibi Karabağlar Belediye Başkan Adayı olmuştu. Siyaset kulisleri çok yakından izlemesemde Kalkan ile ilgili öngörümün gerçekleşmiş olması gazeteci olarak beni mutlu etti.

Tabii Karabğlar'da Siirt'li Necip Kalkan belediye başkan adayı olarak sevinirken, yine İzmir Ticaret Odası'nda yıllarca birlikte çalıştığı İzmir iş ve siyaset dünyasında herkesin tanıdığı, saygı duyduğu bir isim olan Ak Parti Karabağlar Belediye Başkan Aday Adayı Bilal Doğan üzülen taraf oldu. Doğan ne yazık ki siyasette son 2 seçimdir hep üzülen taraf oluyor. 2011 seçimleri öncesi temayül yoklamasında 964 oy alarak birinci olan Doğan ne yazık ki milletvekili listesine giremediği için TBMM'ye gidemedi.

Doğan, siyasete uzun yıllarını vermiş bir isim. Hem siyaset hem de iş dünyasında yaptığı çalışmalarla hep adından söz ettirdi. 1958 yılında Adıyaman'da dünyaya gelen Doğan, Dokuz Eylül Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nü bitirdikten sonra uzun yıllar vergi denetmeni olarak görev yaptı. Özel sektörde genel müdür olarak halen görev yapan Doğan, İzmir Ticaret Odası'nda uzun yıllardır meclis üyesi olarak çalışıyor. Siyasette de Anavatan Partisi'nin iktidar olduğu dönemde, Konak İlçe ve İzmir il başkanlığı yapmış, sonrasında MKYK üyeliğinde bulunmuş, milletvekili adayı gösterilmişti. AK Parti'ye 2003 yılında kayıt yaptıran Doğan, 11 yıldır da partisinde çeşitli görevlerde bulundu. Son 2 aydır da Karabağlar Belediye Başkan Aday adayı olarak güzel çalışmalara imza atan, tecrübeli siyasetçi ne yazık ki aday olamadı.

Bilal Doğan ile yıllarca aynı gazetede birlikte çalıştık. Çankaya'daki iş yerine her uğradığımda çok güzel çay sohbetleri yaptık. Onun halka hizmet etme aşkına bu sohbetlerde çok kez tanık oldum. Yanına çeşitli sorunlarla gelen herkese yardımcı olmaya çalıştığına, kredisini hiç çekinmeden kullandığına bizzat şahit oldum. Belediye Başkanlığı görevinde de bulunduğu ilçeye gece gündüz demeden en iyi hizmeti vereceğinden hiç şüphem yoktu. Ancak şans bu kezde Adıyamanlı Bilal Doğan'ın yüzüne gülmedi. Karabağlar'da onun yerine Siirtli Necip Kalkan tercih edildi. Necip Kalkan'da tecrübeli siyasetçi. Onun da o görevi en iyi şekilde yerine getireceğine inanıyorum ama bu süreçte 2 isimden biri başka bir ilçeye kaydırılarak iki isimde aday yapılabilirdi. Bunun yapılmayışını İzmir için kayıp olarak değerlendiriyorum. Bilal Doğan umarım bundan sonra yapılacak seçimlerde hak ettiği yere konur. İzmir'de yaşayan bir gazeteci olarak Doğan'ın siyasette kentine katkı sağlayacak bir insan olacağına yürekten inanıyorum.