Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Kabine Toplantısı bugün yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki toplantı saat 16.00'da başlayacak. Toplantıda kredi ve kart borçları, tahıl koridoru, terörle mücadele ve salgın hastalıkların ele alınması bekleniyor.

KREDİ VE KART BORÇLARI

Toplantının ana gündem maddesini kredi ve kart borçları oluşturacak. Dar gelirlilerin takibe düşmüş ve icra aşamasına gelmiş kredi ve kart borçlarına ilişkin düzenlemenin ele alınması bekleniyor.

Toplantıda Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Adalet Bakanlıklarının bir araya gelerek yürüttükleri çalışmanın son durumu masaya yatırılacak. Yeni düzenleme birçok kredi kartı ve kredi borçları nedeni ile takibe düşen vatandaşları yakından ilgilendirirken, Takibe düşen kart borcu için ise 3 formül öne çıkıyor: Borç öteleme, yapılandırma, takip süresini uzatma.

SOSYAL KONUT

81 ilde yapılacak 150 bin sosyal konut projesi ile konut yapımı için hazine arazisi satışı da masaya yatırılacak. Konut projesinde vadenin 20 yıl olması beklenirken, projeden dar gelirli vatandaşlar yararlanacak. Yeni projede ayrıca; emekliler, şehit ve gazi yakınlarının yanı sıra gençler ve yeni evleneceklere de ayrı kota sağlanacak.

TERÖRLE MÜCADELE

Diğer yandan Türkiye'nin Irak'ın kuzeyinde sürdürdüğü Pençe harekatı ile Suriye'nin kuzeyine yönelik planlanan harekat da görüşülecek.

Ukrayna ve Rusya ile varılan tahıl koridorunda son durum, Kosova ile Sırbistan arasındaki gerilim de ele alınacak.

Son olarak, dünyada yayılan maymun çiçeği virüsü, koronavirüs pandemisi de görüşülecek konular arasında.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kabine Toplantısı sonrası açıklama yapması ve alınan kararları duyurması bekleniyor.