BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI-  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in sıklıkla dile getirdiği “İzmir'i demir ağlarla örme” misyonu kapsamında İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek olan Karabağlar- Gaziemir Hattı Projesi'nin tanıtımı bugün Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi'nde gerçekleştirildi.

Tanıtım toplantısına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Menderes Belediye Başkan Vekili Erkan Özkan, Bornova Belediye Başkanı Mustafa İduğ, Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, İzmir Kent Konseyi Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, CHP'nin ilçe başkanları, meclis üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

ÖZKAN: BAŞKANIM '3 BİN LİRALIK BÜTÇEYİ' NASIL KULLANACAKSINIZ?

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Menderes Belediyesi Başkan Vekili Erkan Özkan, ''Bugün burada ilçemizi kapsayacak olan metro projesinin artı değer katacak ve Menderesli vatandaşlara büyük rahatlık ve konfora ulaşacaktır. Bu mutluluğu ve gururu bizlere yaşattığı için bütün kısıtlamalara rağmen bize bu imkanı veren Sayın Soyer’e teşekkür etmek istiyorum. Tunç Başkanım verilen 3 bin liralık bütçeyi nasıl kullanacaksınız bilmiyorum ama hayırlısı olsun'' dedi.

ARDA: İZMİR'E 1 METRE METROYU ÇOK GÖRENLER SANDIKTA CEVABI ALACAK

Gaziemir Belediye Başkanı Halil Arda ise konuşmasında,'' Bu proje İzmir’in en büyük yatırımı olacak. Şu anda tarihi bir ana tanıklık ettiğimizden şüpheniz olmasın. Gaziemir, Tunç Başkan ile altın çağını yaşıyor. Başkanım, Aktepe-Emrez Kentsel  Dönüşümünde yaptığım konuşmada bugünün en mutlu kişisi benim demiştim. Aktepe-Emrez’de dönüşümü 10 yıldır yapılmıyordu, sizin emeğiniz ile startı verilen bir proje oldu. Başkanımız, 31 Mart sonrası bana bir numaralı projen ne diye sormuştu, ben de bu projeden bahsetmiştim. Başkanımız notunu aldı ve 1 hafta sonra Gaziemir Metrosu’nun geleceğini basından öğrendim. Ok yaydan çıktı, bu işin dönüşü yok. Sondajlar yapıldı ve en son Ulaştırma Bakanlığı’nın ÇED raporu ile ilgili sorunları aşıldı ve proje aşamasına geldi. Bugün Gaziemir için 100 yıllık hayal gerçekleştiriliyor. Gaziemir Metrosu sadece ulaşım projesi değil. İklim değişikliği ve küresel ısınma dünyamızı tehdit ediyor. Çevremizi hızla tüketiyoruz. Bu proje aynı zamanda birçok aracın trafikten kesilmesine etkisi olacak. Çevreci proje olması açısından ben çok kıymetli buluyorum. Hiç hayal etmediğim hızda ilerleyen bir proje. Seçim broşürümüzde yazıyordu. Biz bu projeyi bir gün geriye çekebilirsek başardık demek demiştim. İnşallah iktidar değişimi de yaşayacağız ve İzmir’e 1 metre metroyu hak görmeyenler sandıkta cevabını alacaklar. Gaziemirliler size minnettar'' ifadelerine yer verdi.

SELVİTOPU: KARABAĞLAR HER ŞEYE MUHTAÇ AMA...

Torbalı Belediyesi Orman Haftası kapsamında koru oluşturdu Torbalı Belediyesi Orman Haftası kapsamında koru oluşturdu

Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar'ın 4 temel sorununa ilişkin önemli açıklamalarda bulunarak yaptığı konuşmada, ''Karabağlar’ın 4 temel sorunu tespit etmiştik. Bunlardan biri ulaşım, biri kentsel dönüşüm, bir diğeri mevcut planlar ve Karabağlar’da yaşayan vatandaşlara yapacağımız sosyal yardımlardı. Karabağlar'ın 4 temel sorunun çözümü konusunda İzBB ve Karabağlar Belediyesi var gücüyle çalışmakta. Plan revizyonlarımızı tamamladık. Kentsel dönüşüm ile ilgili Büyükşehir’in çalışmalar hızla ilerliyor. Umuyorum ki sağlıklı ve yerinde dönüşümü 17 mahallemizde gerçekleştiririz. Kenti geliştirecek konulardan birisi de Karabağlar’ın ulaşımını geliştirmesi. Bu sadece ulaşım projesi değil aynı zamanda dönüşü ve kentin gelişim projesidir. Karabağlar'ın kent içinde açılması gereken bir kör nokta var. Karabağlar’ı fuar alanında bağlayacak cadde için çalışmalar sürüyor. Bununla birlikte iç ulaşımı tamamlayacağız metro da bunu taçlandıracak. Karabağlar modernleşmeye doğru hızla adım atılacak. Karabağlar her şeye muhtaç ama  modernleşmeye doğru yürüyoruz'' dedi.

SOYER: OK YAYDAN ÇIKTI!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karabağlar-Gaziemir Hattı için 'ok yaydan çıktı' diyerek İzmir'in en büyük yatırımlarından biri olan metro hattını tanıttı. Soyer açıklamasında, ''Heyecanımız çok büyük. Tarihi bir an. Üstelik içinde bulunduğumuz durumu düşünürseniz ne kadar büyük bir tarihi an olduğu anlaşılır. Ok yaydan çıktı bugün ilk adımı atıyoruz. 3,5 yıl önce yola çıktığımız zaman çalışma arkadaşlarımıza İzmir'i demir ağlarla öreceğiz demişti. Ülkemizin kurucusunun bu evrensel vizyonuna sadık kaldık. Karşıyaka Çiğli tramvay hattını önümüzdeki aylarda hizmete sunacağız. Yüzde 12'si yapılmış olan Narlıdere Metrosunu Cumhuriyetimizin İkinci Yüzylında İzmir'e kazandıracağız. Buca Metrosu için inşaata başladık ve bu hat tamamlandığında 400 binin üzerinde kişiyi her gün taşıyacağız. Çamlıkule ile İzmir Körfezi arasındaki ulaşım süresi 15 dakikaya inecek. 26 adet tramvay aracı alımını da gerçekleştirdik. Dünyanın tüm çağdaş kentleri gibi İzmir'in her karışın demir ağlar ile örmeye devam edeceğiz. Biz Karabağlar Gaziemir hattı olarak ifade ediyoruz ama Konak'tan da geçiyor. 32,6 kmlik bu hat tamamlandığında İzmir'in en uzun metro hattı ünvanını alacak. 24 istasyon olacak. 3'ü Menderes içinde olacak. Karabağlar Gaziemir hattı ile 340 bin yolcu taşımayı hedefliyoruz. Buca Metrosu İzmir'in tarihinin en büyük yatırımıydı. Karabağlar Gaziemir hattının toplam maliyeti 2 milyar 105 milyon Euro olacak kendi rekorlarımızı kırmaya devam ediyoruz. Bütçe rakamı Türkiye'nin en büyük rakamlarından biri. Bunu baştan sonra kendi kaynaklarımız ile başaracağız. Konak'ta ayrı bir istasyon inşa edeceğiz. Yolcular kılçık hattında inşaatı devam eden Buca metrosuna geçiş yapabilecek. Fuar İzmir de kent merkezine bağlanacak. Bu hattın tamamlanmasıyla birlikte entegre toplu ulaşımda farklı ulaşım alternatiflerine geçişler çok kolaylaşmış olacak'' dedi.

İZMİR'DE HÜKÜMETİN BİR TANE U TABELASI YOK  

Hükümetin Halkapınar- Otogar projesi için verdiği 3 bin TL bütçeye gönderme yapan Soyer, ''Tüm  bu ekonomik koşullar altında biz çalışmaya devam edeceğiz. Ne yazık ki 2023 yılı yatırım programında Otogar Halkapınar Metrosu için 3 bin liralık bütçe koymaya devam ediyorlar. Sadece bu hatta değil. Selçuk Ortaklar, Ödemiş Kiraz demiryolu projelerine de ayrılan bütçe biner lira. Oyuncak tren bile alamıyorsunuz. İzmir'in hak ettiği kent yaşamını korumak için kaynağı nerede olursa olsun bulup izmirlilerin hizmetine sunmaya devam edeceğiz. İzmir'in kent içi ulaşımında bir dünya kenti olması için çalışmaya devam edeceğiz. Kaybedilen yılların telafisi için varımızı yoğumuzu ortaya koyacağız. Ve gururla söylüyorum: İstanbul’da birçok metronun girişinde U harfi yazıyor. Bunlar, Ulaştırma Bakanlığı’nın yaptığı hatlar.İzmir'de hükümetin bir tane u tabelası yoktur. İşte bu yüzden çıktığımız bu yolda geri dönüş yok, ok yaydan çıktı. Tüm zorluklara karşı İzmir'e hizmet getirmeye devam edeceğiz. İzmir'i demir ağlar ile örmeye devam edeceğiz. Çok az kaldı bir şey değişecek her şey değişecek'' dedi. 

"İSTASYONA NEŞET ERTAŞ İSMİ ÇOK YAKIŞMAZ MI?"

 Başkan Soyer konuşmasını sonlandırırken metro hattının bir istasyonuna Neşet Ertaş isminin verileceğini belirterek, ''Bizim birbirimizden ayıran farklardan çok bizi birbirimize bağlayan bağlar var. İzmir'de Karabağlar'da uzun yıllar yaşamış Neşet Ertaş var. Neşet Ertaş hepimizin yüreğini bam telini titreten birisi. İstasyonun adı hazır Neşet Ertaş, çok yakışmaz mı? '' dedi.

İSTASYONLAR NEREDE OLACAK? 

Yeni metro hattı sırasıyla Konak, Halkapınar, Gıda Çarşısı, Tepecik, İstikbal, Gürçeşme, Yeni Yol, General Asım Gündüz, Çalıkuşu, Eski İzmir, Seniha Mayda, Dostluk Bulvarı, Atatürk A.T.M.L., Altan Aydın, Fuar İzmir, ESBAŞ, Gaziemir Eski Kaymakamlık, Abdullah Arda, Gaziemir Stadyum, Gaziemir Güvenpark, Adnan Menderes Havaalanı, Sanayi, Görece ve Menderes olacak.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Karabağlar-Gaziemir Metrosu için hazırladığı projeyi, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Ulaştırma Altyapı Genel Müdürlüğü’nün onayını sundu. Onayın ardından Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’na yatırım programına girmesi için gönderilecek ve yapım ihalesi hazırlıkları başlayacak.

Etkinlik Soyer'in konuşmasının ardından Neşet Ertaş parçasıyla sonlandırıldı.