BERİVAN KAYA/EGEPOSTASI- Nevvar Salih İşgören Vakfı tarafından yapımına 2017 yılında başlanan İzmir Konak'taki Ulu Cami'nin inşaatı yaklaşık 3 yıl önce durdu.

43 metre kubbe genişliğinin yanı sıra 92 metre uzunluğunda 4 minareye sahip, Osmanlı ve modern mimari izlerini taşıyan 15 bin kişilik kapasitesiyle Ege Bölgesi'nin en büyük ibadethanesi olması planlanan Ulu Cami’nin 2022 yılında ibadete açılması bekleniyordu ancak cami yarım kaldı.  

VAKIF BAŞKANI UZUNLAR: YAPMIŞKEN EN İYİSİNİ...

Nevvar Salih İşgören Vakıfı Yönetim Kurulu Başkanı Enes Uzunlar, Ulu Cami’nin 2 etap olarak düşünüldüğünü ve ilk etap olan betonarmesinin tamamlanadığını belirtti.

 2. etapta detaylı bir proje yapıldığına dikkat çeken Uzunlar, ‘’Projelendirme aşaması biraz uzun, çok detay var. Yapmışken en iyisini yapalım diyoruz. 2020 İzmir depreminde cami hiç hasar almadı ince eleyerek sık dokuyarak yaptığımızdan dolayı. Yüzyıllar boyunca ayakta kalacak bir yapı’’ ifadelerini kullandı.

MÜFTÜLÜK ‘MALİ KÜLFET’ DEDİ

Ulu Cami’nin kaba inşaatının tamamlanmasının ardından yapılan protokol gereği Diyanet İşleri Başkanlığı'na devri gerçekleştirildi.  Ardından İl müftülüğü, Konak İlçe Müftülüğü’ne devretti.

Konak İlçe Müftülüğü Şube Müdürü İbrahim Ceyhan, inşaatın hala devam ettiğini belirterek, ‘’Şu an hala devam ediyor, bir sorun yok.  Mali külfeti var ancak karşılanacak. Kaba inşaatı bitti, detay inşaatı var’’ dedi.

İzmir'de SGK çalışanları iş bıraktı İzmir'de SGK çalışanları iş bıraktı

SERTEL’DEN YETKİLİLERE ÇAĞRI: DEVLET EL KOYSUN, İNŞAAT TAMAMLANSIN

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada yetkililere seslendi. CHP’li Sertel açıklamasında, ‘’İnşaatın devam ettiğini söyleyenler inşaatı hiç bilmeyenlerdir. Biz oraya giderek kontroller yaptık, inşaat durmuş durumda herhangi bir çalışma yok. Gerekçe olarak bize vakıf parasının bittiğini söylediler. Şu an orada çivi bile çakılmadığını herkes biliyor. O kadar harcanan paraya yazık değil mi? Madem çok büyük bir cami yaptılar, büyük bir eser ortaya koydular bu iddialarının arkasında neden durmuyorlar, tamamlasınlar. Bağış alsınlar, çağrı yapsınlar ya da devlet el koysun. Recep Tayyip Erdoğan bilmiyor mu o caminin bitmediğini. İzmir’de o kadar büyük bir yapının 4  yıldır öylece bekletilmesi doğru mu? Kim tamamlayacak burayı, kim bu konuda yetkili. Ben yetkililere sesleniyorum, taşın altına ellerini koysunlar. Cuma günü camilerde o cami için yardım toplasınlar. Bir şekilde bu yarım camiyi tamamlasınlar. Harcanan paraya yazık günah’’ dedi.

BİNALİ YILDIRIM ZİYARET ETMİŞTİ

Öte yandan bitmeyen Ulu Cami’yi son Başbakan ve AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım ziyaret ederek, tamamlandığında dünyanın en büyük kubbe ve kubbe çapına sahip ibadethanelerden biri olacağını belirtmişti.