EGEPOSTASI-  Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre, Bornova ilçesinde yer alan 2 adet su sondaj kuyusu ile birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne yıllık ortalama 1 buçuk hektometreküp su sağlayan Pınarbaşı kaynağının çevresinin bir kısmı ‘Mutlak Koruma Alanı', 'Birinci Derece Koruma Alanı' ve 'İkinci Derece Koruma Alanı' ilan edildi.

Mutlak Koruma Alanı içerisinde kalan alanlarda hiçbir faaliyete izin verilmeyeceği belirtilirken, Devlet Su İşleri dışında kalan kurumların sondaj kuyusu açma işlemi de yasaklandı. 

Pınarbaşı Kaynağından itibaren bin 440 metrelik alanı kapsayan alan ise Birinci Derece Koruma Alanı ilan edildi. Koruma alanı içerisinde kalan Gürpınar mahallesi içerisinde kalan sınırlarda yeni imar tadilatı yapılmasının önüne geçildi. Öte yandan alan içerisinde kentsel yapılaşma, mezarlık, karayolu ve demiryolu yapımı da yasaklandı. 

Kongre kararları oylandı: Neler yaşandı? Kongre kararları oylandı: Neler yaşandı?

Resmi Gazete’de yayımlanan kararda dikkat çeken bir diğer detay ise, İkinci Derece Koruma Alanı içerisinde bulunan taş ocakları, ‘Emniyetli İşletme Taban Kotu’’na kadar işletme yapabilecek.