Vali Köşger, kentteki asayiş olayları ile ilgili bilgilendirme yaptı!

Kentteki basın mensupları ile bir araya gelen İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, narkotik çalışmalar, siber suçlarla mücadele, asayiş olayları ve göçmen kaçakçılığı hakkında bilgiler verdi. Öte yandan Vali Köşger, İzmir’in korona virüs vaka sayısında kendi rekorunu kırdığını belirterek durumun iç açıcı olmadığını söyledi.

İzmir 21.01.2022, 14:06 21.01.2022, 14:36
Vali Köşger, kentteki asayiş olayları ile ilgili bilgilendirme yaptı!

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, kentteki basın mensupları ile bir araya gelerek, emniyet, jandarma ve sahil güvenlik tarafından yapılan narkotik çalışmaları hakkında önemli bilgiler verdi. Toplantıda, Sahil Güvenlik Ege Bölge Komutanlığı İstihbarat Şube Müdürü Yarbay Umut Doğançay, İzmir İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürü Jandarma Albay Atıl Bayram ve İzmir İl Emniyet Müdürlüğü 2'nci Sınıf Emniyet Müdürü Kaan Coşkun, narkotik ve diğer alanlarla ilgili yapılan operasyonlar hakkında sunum yaptı. Toplantının esas odağının narkotik olduğunu vurgulayan Vali Köşger, “2021 yılı içerisinde jandarma, emniyet ve sahil güvenlik tarafından yürütülen 25 bin 783 operasyondan 30 bin 254 şüpheli şahsa işlem yapılmış, bin 575 şüpheli şahıs, bu işlemlerden tutuklanmıştır. Yapılan operasyonlarda 26 ton 160 kilogram kimyasal, 2 ton 646 kilogram esrar, 121 bin 892 gram metamfetamin, 72 kilogram 761 gram bonzai ve sentetik madde, 36 kilogram kokain, 6 kilogram eroin, 501 bin 327 adet sentetik ecza, 52 bin 885 adet extacy ele geçirilmiştir” diye konuştu.

“Temel sıkıntılardan biri uyuşturucu”

İzmir’in tespit edilen temel sıkıntılarından birisinin uyuşturucu olduğunu vurgulayan Vali Köşger, sözlerini şöyle sürdürdü: “Uyuşturucu, şehrimizde yaygın biçimde kullanılıyor. Özellikle Türkiye’de sadece İzmir’de uygulanan Narko Alan Projesi ile bütün birimler eş güdüm içinde sahada belli alanları baskılamaya çalışıyorlar. Genç yavrularımızın ve çocuklarımızın uyuşturucu maddeye erişimini engellemek için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Bu operasyonlar içinde Türkiye’de en çok bir seferde yakalanan miktarlar elde edildi. Bu aynı zamanda İzmir’in uyuşturucu tacirlerinin hedefi olduğunu gösteriyor. Bunu bütün birimlerimizle birlikte engellemeye çalışıyoruz. Sahil güvenlik, bu maddenin farklı yollardan ülkemize girişini engellemeye çalışıyor, jandarma ilin hudutlarını aşan operasyonlar yapıyor, emniyet birimlerimiz bölgeleri kontrol altında tutmaya çalışıyor.”

“Mücadelenin esası, gençlerimizi bulaştırmamak”

Yapılan operasyonlar kapsamında 483 adet ruhsatsız tabanca, 181 adet uzun namlulu silah, 9 bin 821 adet tüfek ele geçirildiğini sözlerine ekleyen Vali Köşger, “Uyuşturucuyla ilgili mücadelenin esası, gençlerimizi buna bulaştırmamak. Bulaştıktan sonra veya bağımlı hale geldikten sonra 10 gençten ancak 1’ini rehabilite edebiliyoruz. Esas olan uyuşturucuya bu gençleri bulaştırmadan o gençlik koridoru denilen alandan geçirmek. İş-güç sahibi yapıp memlekete faydalı hale getirmek esastır. ‘En İyi Narkotik Polisi Anne’ projemiz devam ediyor. Herkesten önce çocuğundaki anormallikleri anneler fark ediyor. Anormallikleri anladığı an, annenin bizimle nasıl temas kuracağını arkadaşlarımız anlatmaya çalışıyor. Ortamı düzeltmeye yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu kapsamda ayrıca ilimizdeki 921 metruk bina tespit edildi. Bunlardan 387 tanesi yıkıldı. 339 binanın girişi kapatıldı. 185 binayla da ilgili işlemler devam ediyor” şeklinde konuştu.

İş sahibi yapılıyorlar

Şehir merkezindeki dezavantajlı bölgelere ve okullara yoğunlaştıklarını dile getiren Vali Köşger, Milli Eğitim ile koordine olarak okullarda proje uyguladıklarını belirtti. Vali Köşger, “Okullarda koçluk sistemini uyguluyoruz ve ailelerle iş birliği yaparak çocuklarımızı yeteneklerine göre destekleyerek çıkarmaya çalışıyoruz. Bazı durumlarda kronik sorunlar var. Kısır döngüye girmiş aileler olabiliyor. Anne baba cezaevine uyuşturucudan girmiş. Çocuk gözünün önünde onu görüyor. Islah olsa bile çıktığı zaman bazı vatandaşlar bu kişilere iş vermede tereddüt yaşıyor. İş bulamayınca yeniden kısır döngüye giriyor. Geçtiğimiz yıl bu çalışmaları 30 kat arttırdık” dedi.

Verilerle İzmir

Toplantıda verilen bilgilere göre, son 5 yıl içerisinde 4 bin 944 kaçakçılık ve organize suç olayı meydana gelirken bu olaylara karışan 6 bin 692 şüpheli yakalandı ve 571 şüpheli adli makamlarca tutuklandı. 2021 yılı içerisinde bir önceki yıla göre olay sırasında yüzde 55’lik artış, şüpheli sayısında yüzde 31’lik artış, tutuklanan şüpheli sayısında yüzde 31’lik artış, tutuklanan şüpheli sayısında ise yüzde 60’lık artış sağlandı. Organize suç örgütleri ile mücadele kapsamında son 5 yılda 30 organize suç olayı meydana geldi, bu olaylarda 381 şüpheli yakalandı ve 151 şüpheli adli makamlarca tutuklandı. 2021 yılı içerisinde bir önceki yıla göre operasyon sayısında 2,5 kat artış, şüpheli sayısında 4 kat artış, tutuklanan şüpheli sayısında ise 3 kat artış sağlandı. Kaçakçılık ve mali suçlarla mücadele kapsamında son 5 yıl içerisinde bin 128 kaçakçılık ve mali suç olayı meydana geldi, bu olaylarda bin 888 şüpheli yakalandı ve 26 şüpheli adli makamlarca tutuklandı. Uyuşturucu ile mücadele kapsamında son 5 yılda 3 bin 2 uyuşturucu madde ve yasa dışı ekim olayı meydana geldi, bu olaylara karışan 4 bin 284 şüpheli yakalandı. 2021 yılında 923 uyuşturucu madde ve yasa dışı ekim olayı meydana gelirken, bu olaylara karışan bin 322 şüpheli yakalandı. 2021 yılında bir önceki yıla göre olay sayısında yüzde 67’lik artış, şüpheli sayısında yüzde 53’lük artış, tutuklanan şüpheli sayısında ise yüzde 46’lık artış yaşandı.

Siber suçlarla mücadele

Toplantıda yapılan sunumlarda, siber suçlar ve göçmen kaçakçılığı ile ilgili veriler de paylaşıldı. İzmir İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde 10 Ağustos 2020 tarihinde Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğü kurulduğu bilgisi verilen toplantıda, 2021 yılı içinde siber suçlarla mücadele kapsamında fuhuş için yer ve imkan sağlama/müstehcenlikten 229 web sayfası, yasa dışı kumardan 933 web sayfası olmak üzere toplam bin 162 web sayfasının erişime engellenmesinin sağlandığı belirtildi. Türkiye genelinde sosyal medya platformlarında konusu suç teşkil eden ve herkese açık paylaşımlar yapan 26 bin 840 şahsın sosyal medya hesabı hakkında çalışma yapıldı, 19 bin 40 hesap tespiti yapılarak işlem başlatıldı.

Göçmen kaçakçılığı

Göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti ile mücadele kapsamında 2021 yılında 313 olay meydana geldi, bu olaylarda 6 bin 393 yasadışı göçmen yakalandı. Bu olaylara karışan 134 organizatör yakalandı ve 46 organizatör adli makamlarca tutuklandı. 2021 yılında bir önceki yıla göre yakalanan organizatör sayısında 2 kat artış, tutuklanan organizatör sayısında da 2 kat artış yaşandı.

Son 2 gündür İzmir kendi rekorunu kırıyor

Vali Köşger, kentteki korona virüs vaka oranları hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Vali Köşger, “İzmir’de rakamlar maalesef iç açıcı değil. Son 2 gündür İzmir kendi rekorunu kırıyor. Daha önce hiç ulaşmamış rakamlara ulaşıldı. Depremin olduğu gün herkes sokağa çıkıp birbirine bulaştırmıştı. O zaman bir pik noktayı görmüştük. Şu an o pik nokta aşıldı. En yüksek sayıdayız şu anda. Vefat sayısı da artıyor. Ölümcüllüğü eskiye nazaran daha düşük oranda ama ölen sayısı da artıyor” dedi.

Köşger'den İzmir İktisat Kongresi binası açıklaması

Vali Köşger ayrıca, İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı alanla ilgili de “Ben yerini tespit ettim. Otopark yapılmaya çalışılıyor. Bir kısmı tescilli, bir kısmını da tescillemek üzere yazı yazdım ve orayla ilgili bir çalışma başlattım. İzmir’in bir kongre binasına ihtiyacı var. İzmir İktisat Kongresi binası ile ilgili bir çalışma başlatıyoruz” dedi.

Toplantının sonunda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Vali Köşger, bir süredir kamuoyunun gündeminde olan emniyetin AKM’ye taşınma konusuna ilişkin açıklamada bulundu.

30 Ekim 2020’de meydana gelen deprem nedeniyle emniyetin bina arayışında olduğunu, uygun bir yer bulunmadığı takdirde emniyet binasının AKM’ye taşınacağını kaydeden Köşger, taşınma durumu olursa AKM’nin isminin değişmeyeceğini, faaliyetlerin binada devam edeceğini ve içeride tadilat yapılmayacağını söyledi. Vali Köşger, İzmir İktisat Kongresi’nin yapıldığı alanla ilgili de önemli bir açıklamada bulundu. Köşger, kongrenin yapıldığı alana otopark yapılmaya çalışıldığını, bölgeyi tescillemek için yazı yazdığını ve İzmir İktisat Kongresi binası için çalışmalara başladığını ifade etti.

“Bir bardak suda fırtına koparmanın anlamı yok”

Vali Köşger, “30 Ekim’de İzmir’de bir deprem yaşadık. Bu depremde maalesef İzmir’in aslında bina stokunun ne kadar çürük olduğunu görmüş olduk. Buna kamu bina stoku da dahil. Yani kamu binaları da hasar gördü. Hükümet konağının arkasındaki çok katlı betonarme yapılar hasar gördü. Oradaki valilik ek hizmet binasını, defterdarlığı ve tapu kadastroyu boşalttık. Emniyet de hasar gören binalardan birisi. O günden bugüne emniyet binası için yer arayışı içerisindeyiz. Çeşitli kamu kurumlarının binalarına bakıldı, birçok alternatif üzerinde değerlendirmeler yapıldı. AKM, bizim valilik olarak deprem sonrasında geçici olarak kullandığımız bir yerdi. O binaya tadilat yapmadık. Biz boşalttıktan sonra emniyetin yer arayışları sırasında bu bina da gündeme geldi. Emniyet için daha uygun bir bina bulduğumuz takdirde oraya taşınmak niyetindeyiz ama burada bir bardak suda fırtına koparmanın da anlamı yok. Hatta fırtına koparmayı gerektirecek bir bardak su da yok” diye konuştu.

“Alternatif bulamazsak emniyet AKM’yi kullanacak”

AKM’nin bir kültür merkezi olduğunu söyleyen Vali Köşger, şöyle konuştu: “Şayet başka bina bulamayıp oraya taşınırsak ismi değişmeyecek, oradaki faaliyetler devam edecek. Binada herhangi bir tadilat yapılmayacak. Emniyetin 45 dönüm arazi üzerine 650 milyonu bulacağı tahmin edilen binası süratle yapılacak ve emniyet en kısa sürede o binasına taşınacak. İzmir’de sağda solda serpiştirilmiş vaziyette olan ve fonksiyonellikten uzak olan emniyet hizmetleri tek bir kompleks içerisinde vatandaşların hizmetine sunulacak. Hükümet konağının arkasında yıkılacak olan yere de İzmir Valiliğinin dağınık vaziyetteki hizmet binalarını toparlayacağız. Daha iyi bir bina öneriniz varsa önerilere açığız. Varsa daha iyi bir bina teklifiniz, oraya taşınmaya hazırız ama başka alternatif bulamazsak emniyet AKM’yi kullanacak.”

“Emniyetten niye rahatsız olunuyor?”

Emniyetin Milli Eğitim İzmir İl Müdürlüğüne taşınması önerisinde bulunan bir gazeteciye “Milli Eğitim nereye taşınacak?” diye soran Vali Köşger, bunun üzerine “Milli Eğitim AKM’ye taşınır” önerisine karşılık şunları söyledi: “Emniyetten niye rahatsız olunuyor? Bütün şehrin güvenliğini emanet ettiğimiz kişilerden bir rahatsızlık mı var? Milli Eğitim için teklif ettiğiniz bir yer var mı, orayı emniyet için değerlendirelim. Aklınıza gelen bir yer olursa önerilere açığız. Söylediğiniz tüm binaları değerlendirdik. Neticede bir deprem yaşandı. Kamu binaları da sıkıntılı ve bir yer arayışı içerisindeyken daha önce valiliğin kullandığı yer gündeme gelmiş. Bu mevzuyu binanın yıkılacağına kadar vardırdılar. Taşınılsa bile içinde tadilat yapılmayacak. Binanın ismi, cismi, kimliği değişmeyecek. Olay tamamen mecrasından saptırıldı ve siyasete malzeme edilmeye çalışıldı. Ortada siyasete malzeme edilecek bir şey yok. Tamamen teknik bir durum var ve alternatiflerden biri olarak değerlendiriliyor. Maksadımız hiç kimsenin eserini ortadan kaldırmak değil. Atatürk ve Atatürk’ün adı ile hiç kimsenin bir problemi yok.”

“İzmir İktisat Kongresi binası ile ilgili bir çalışma başlatıyoruz”

Gazetecilere soru soran Vali Köşger, “Bu noktada buradaki haziruna şunu soruyorum; ‘İzmir’in kurtuluşu ile ilgili, Atatürk ile ilgili en önemli 2-3 konuyu sayın’ desem neleri sayarsınız? Size soruyorum; İzmir İktisat Kongresi binası nerede, binaya ne oldu? Ben yerini tespit ettim. Otopark yapılmaya çalışılıyor. Bir kısmı tescilli, bir kısmını da tescillemek üzere yazı yazdım ve orayla ilgili bir çalışma başlattım. İzmir’in bir kongre binasına da ihtiyacı var. İzmir’de iktisat kongresini bir daha yapacak olsak yer sorunu var. İzmir İktisat Kongresi binası ile ilgili bir çalışma başlatıyoruz” sözlerine yer verdi. (İHA)

Yorumlar (0)
banner83
28
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 22 Mayıs 2022
İmsak 04:06
Güneş 05:48
Öğle 13:13
İkindi 17:05
Akşam 20:28
Yatsı 22:03
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Sivasspor 38 54
10. Kasımpaşa 38 53
11. Adana Demirspor 37 52
12. Galatasaray 38 52
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 37 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 91
2. Liverpool 38 89
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 67
6. M. United 38 59
7. West Ham United 38 57
8. Wolverhampton Wanderers 38 54
9. Leicester City 38 50
10. Brighton 38 49
11. Brentford 38 47
12. Newcastle 38 47
13. Crystal Palace 38 46
14. Aston Villa 38 46
15. Southampton 38 41
16. Everton 38 40
17. Burnley 38 36
18. Leeds United 38 36
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 37 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Espanyol 37 41
14. Elche 37 39
15. Getafe 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 37 31