Odalardan yetkililere asbest bertarafında ‘sorumluluk alma’ çağrısı

İzmir’de Brezilya’dan Aliağa’ya söküm için getirilen eski savaş gemisi NAe Sao Poula’yla başlayıp 30 Ekim’de meydana gelen depremde hasar gören binaların yıkımıyla birlikte daha da hararetlenen ‘asbest’ tartışamaları hız kesmeden devam ediyor. Tüm sağlıkçılar asbestin kanserojen etkisine dikkat çekerken TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) tarafından gerçekleştirilen bası toplantısıyla yıkım çalışmalarında ‘asbest’ tespiti ve bertarafı konusunda yapılan eksiklik ve yanlışlıklar gündeme getirildi. Oda başkanları, asbest bertarafında mevzuatlara aykırı hareket edildiğini söylerken merkezi ve yerel yetkililere konuyla ilgili sorumluluk alma konusunda çağrıda bulundular. 

İzmir 14.05.2021, 13:27
Odalardan yetkililere asbest bertarafında ‘sorumluluk alma’ çağrısı

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- İzmir’de Brezilya’dan Aliağa’ya söküm için getirilen eski savaş gemisi NAe Sao Poula’yla başlayan asbest tartışmaları, 30 Ekim tarihinde meydana gelen depremde hasar gören evlerin yıkılmasıyla devam ediyor.

Deprem sonrasında hasarlı binaların yıkımıyla birlikte, 'katil toz' olarak bilinen 'asbest' tehlikesi bir kez daha gündeme geldi. Binaların boyasından çatısına, parkelerinden izolasyonuna kadar birçok bölgesinde bulunan asbest mineralinin yıkım esnasında toz halinde açığa çıkarak solunum yoluyla insan vücuduna girdiğini belirten uzmanlar kanser uyarısı yaparken TMMOB İzmir İl Koordinasyon Kurulu, İzmir Tabip Odası ve Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD), online bir basın toplantısı düzenledi. 

Toplantıya TMMOB İl Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Helil Kınay, İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı ve Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Mehlika Koç katıldı.

Toplantıda, yıkımı gerçekleştirilen binalarda asbest tespitinin yapılmadığı, yapılanların ise mevzuatlara uygun bir şekilde uzmanlar tarafından yapılmadığının altı çizilirken tüm kamu mercileri asbestin tespiti ve kontrollü bertarafı için göreve çağrıldı.

Toplantıda konuşan TMMOB İl Dönem Sekreteri Aykut Akdemir “Yönetilemeyen bir ülkede asbestin yönetilmesini talep ediyoruz. Bu konuda bakanlığı ve yerel yetkilileri bu konuda daha dikkatli davranmaya davet etmekten başka çaremiz yok. Bayraklı’da her nefes alışımızda kanser riskiyle karşı karşıya kalıyoruz” dedi.

KOÇ, YÖNETMELİĞE DİKKAT ÇEKTİ

Yıkım çalışmalarının insan ve çevre sağlığı açısından ortaya çıkardığı sorunlardan birinin inşaat ve yıkıntı atıkları içinde bulunan asbest, boya ve florasan gibi atıklar olduğunun altını çizen Kimya Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Mehlika Koç, “Söz konusu atıklar 2004’te yayımlanan yönetmelikte tanımlanmıştı. Bu tehlikeli atıklardan asbest, DSÖ tarafından kanserojen olarak kabul edilmiş tehlikeli bir maddedir ve eski binalarda kullanılan yapı malzemesi olarak ortaya çıkmaktadır. Asbestin kullanımı ülkemizde 2010 yılında yasaklanmış olup 2010 yılından önce kullanılan asbestin ayrıştırılması gerekmektedir” diye konuştu.
“asbest yoktur’ belgelerinin sorgulanması gerekmektedir”

"'ASBEST YOKTUR BELGELERİNİN SORGULANMASI GEREKMETEDİR"

Bayraklı ve Bornova’da yıkımı yapılan binalardaki birçok yapı malzemesinde asbest kullanıldığına dikkat çeken Koç, “Binaların yıkımından önce binada asbestli malzeme kullanılıp kullanılmadığı uzman kişilerce tespit edilmelidir. ’Asbest yoktur’ raporu aldıktan sonra yıkıma başlanmalıdır. Eğer asbest bulunursa yine uzman kişiler tarafından binadan ayrıştırılmalıdır. Asbest bulunan binaların yıkımı müteahhitlerin maliyetlerini yükseltmektedir. Bu nedenle alınan ‘asbest yoktur’ belgelerinin sorgulanması gerekmektedir. Bu konuda en büyük göre belediyelere düşmektedir. Bina yıkım ruhsatı verilerken, binadan asbest ve diğer tehlikeli maddelerin varlığı kontrol edilmelidir. Sonuçta, asbest kanserojendir. Çok sinsi bir kimyasaldır. Maruz kalındığında etkisi 20-30 yıl sonra ortaya çıkabilir. Biz Kimya Mühendisleri Odası olarak; bu konuda uzman üyelerimiz ile birlikte konunun takipçisiyiz. Biz meslek odası olarak her zaman olduğu gibi insan ve çevre sağlığına zarar verecek her konu için gerekli uyarı ve bilgilendirmeleri yapmak görevimizdir” ifadelerini kullandı.

 “ASBESTLE İÇ İÇE YAŞANILIYOR”

Asbestin son günlerde gündeme geldiğini ancak tehlikenin çok uzun yıllardır var olduğunu söyleyen Çevre Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Helil Kınay, 30 Ekim depremiyle birlikte bu sorunun daha da hissedilir hale geldiğini söyledi ve “Yasaklanmış olsa da asbestle yaşıyoruz. Bu noktadan sonra yaşadığımız İzmir depremiyle beraber biz anlık yıkım noktasında çevre ve halk salığı açsından büyük olumsuzluklarla karşılaştık. Sonrasında binaların yıkımında da 150 binin üzerinde hasarlı binanın yıkılması çalışmaları ve bunların Bayraklı ve Bornova’da yoğunlaşması nedeniyle orada bir şantiye görüntüsü var. Oradaki vatandaşlar toz, gürültü ve asbestle iç içe yaşanılıyor. Asbest özel koşullarda çalışılması gereken ve bertarafı da özel koşularda yapılması gereken bir malzeme” dedi.

“GERİ DÖNÜŞÜ OLMAYAN SAĞLIK SORUNLARIYLA BOĞUŞMAK ZORUNDA KALACAĞIZ”

Asbest bertarafı konusunda mevcut birtakım yönetmelikler olduğunu hatırlatan Başkan Kınay, mevzuata uygun davranılmadığının altını çizdi ve “Baktığımız zaman yıkımların konunun uzmanı olmayan kişiler tarafından yapıldığını ve bazı şeylerin kağıt üzerinde kaldığını ve geri dönüşü olmayan sorunlarla karşılaşıldığını görüyoruz. Yıkılan her binada, yönetemediğiniz atık yönetim sürecinde halk ve çevre sağlığını risk altına alıyoruz. Biz, bu aşamaların uzmanlar denetiminde kontrollü yönetilmesi gerektiği, yıkımdan önce asbest envanterinin ortaya konulması gerektiği ve bu kapsamda izinlerin verilip bunların uzman personeller tarafından yönetilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Eğer bunu yapmazsak geri dönüşü olmayan sağlık sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalacağız” diye konuştu.

“ŞU ANDA KRİZ DAHA DA ARTMIŞ DURUMDA”

Tabip Odası Çevre Komisyonu üyesi Ahmet Soysal ise, asbestin kanserojen etkisine dikkat çekerek şunları söyledi; “Burada belediyeler ‘asbest yoktur’ gibi bir yazı ve yarım saatlik kontrolle bu binalar yıkılıyor. Ben bölgeye gittim ve orada korkunç derecede asbest karışıyor havaya. Asbest, gizli bir katildir. Asbest liflerini atmosferden solunum yoluyla aldığınızda akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklara neden oluyor. 10 seneden 40 seneye uzayan bir süreçte sorunların ortaya çıkışı var. Bugün asbesti soluduğunuzda 10 ya da 40 sene içinde bir kanser tablosuyla karşılaşabilirsiniz. Şu anda Bayraklı’da gerekli önlemler ve asbest kontrolleri yapılmadan sürdürülen, ayrıca merkezi ve yerel yöneticilerin göz yumduğu bir durum söz konusu. Biz, kentsel dönüşümün başladığı ilk günden itibaren İzmir Tabip Odası Çevre Komisyonu olarak bazı açıklamalar yapmıştık. Şu anda kriz daha da artmış durumda. Ben yetkililerin bu konuyu tekrar gündeme alınmasını ve çözüme kavuşturulmasını istiyorum.”

“YEREL YÖNETİMLERE VE MERKEZİ İDAREYE BÜYÜK SORUMLULUKLAR DÜŞÜYOR”

İzmir Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Lütfi Çamlı, yıkım işlemlerinde çevreye yayılan asbestin insan sağlığı üzerindeki etkisinin azaltılması hususunda yetkililerin sorumluklarını hatırlatarak onları göreve çağırdı ve “Uluslararası Kanser Araştırma Ajansı asbesti kesin kanserojen tanımlamasında birinci sınıfta konumlandırdı. Ayrıca Belçika ve Hollanda gibi ülkeler 1990’lı yıllar kullanımı yasaklarken bizde 12010’lı yıllarda yasaklanıyor. Bu madde vücuda girdiğinde uzun süre ilerleyebiliyor. Çok ciddi rahatsızlıklara yok açıyor. Kesin olarak kanserojen etkisi olan bir maddeyle karı karşıyayız. Dikkatli olmalıyız. Yerel yönetimlere ve merkezi idareye büyük sorumluluklar düşüyor” ifadelerini kullandı.

“İZMİR’DE ARTIK ASBEST SOLUMAK İSTEMİYORUZ”

Toplantıda konuşan asbest Söküm uzmanı Selda Altıntop, yıkılacak binalardaki asbest tespitinin ve yıkım öncesi bertarafının mevzuatlara uygun yapılmadığını söyledi. Asbest bertarafında konunun uzmanlarıyla çalışmanın önemine vurgu yapan Altıntop, “Asbest kesin kanserojen olan bir mineraldir. Çimentoya katıldığında dayanımı artırır. U nenenle binalarda sayısız kullanımı olmuştur. Gözümüzde gördüğümüz en yaygın kullanımı yanmaz duvar kaplamaları, yer ve çatı kaplamaları ve kazan dairesinde karşımıza çıkmaktadır. 2010 yılına kadar yapılan tüm binalarda asbest kullanıldığı şüphesi mevcuttur. Son aylarda kentsel dönüşümdeki bina yıkımları eklendiğinde şehrimizin havasının nasıl kirlendiğini görüyoruz. Belediyelerimiz yıkım ruhsatı veriyorlar. Yıkımlarda en çok da gördüğümüz şeylerden biri şu: Asbest varlığını oraya çıkarılması için rapor isteniyor ancak binalar parça parça söküldükten sonra kalan 4 dubar üzerinden rapor düzenleniyor. Ancak asbestin yıkımdan önce yani asbestin kullanılmış olabileceği yapı parçaları sökülmeden önce kontrol edilmesi gerekiyor. Biz bunlara bakmadan belediyelerimize birkaç sat içinde rapor götürüyoruz. Bunu da yıkım firmaları yapıyor. Ne yazık ki asbest soluyoruz. Acilen başta İBB olmak üzere tüm belediyelerimizle işbirliği içinde çalışalar yapmalıyız. Asbest bertarafını mevzuatlara uygun yapmalıyız. Asbest varlığını kabul edip çevreyi kirletmeden yıkım için önemleler almalıyız. İzmir’de artık asbest solumak istemiyoruz” dedi.

Yorumlar (0)
banner92
banner83
22
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:50
Güneş 05:40
Öğle 13:18
İkindi 17:12
Akşam 20:45
Yatsı 22:27
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30