İzmir’in akciğerlerindeki doğa katliamına isyan büyüyor

İzmir’in Tire ilçesinde bulunan Kartal Dağı’nın bir bölümüne yapılması planlanan ve ÇED süreci başlatılan mermer ocağına karşı halkın tepkileri büyüyerek devam ediyor. Bölgede faaliyet gösteren bir taş ocağının olduğun ve bunun bölge halkının hayatında birçok olumsuzluğa yol açtığının altını çizen bölge halkı ikinci bir maden faaliyetine izin vermeyeceklerini söyledi.

İzmir 31.03.2021, 14:53 31.03.2021, 15:19
İzmir’in akciğerlerindeki doğa katliamına isyan büyüyor

TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Geçtiğimiz günlerde İzmir’in tarım ve hayvancılık faaliyetleriyle bilinen Tire ilçesine bağlı Küçükkale ve Büyükkale köylerinin de bulunduğu Kızılçam ormanlarıyla kaplı İzmir’in akciğerleri olarak bilinen Kartal Dağı’na yılda 500 bin ton kapasiteli mermer ocağı kurulacağı haberleri büyük tepki toplamıştı.

Mehmetler, Üzümler, Küçükkale, Büyükkale, Alaylı, Kurşak, Hasançavuşlar köylerini etkisi altına alacak mermer ocağı ÇED sürecinin başlatılması üzerine için köylüler seslerini yükselterek bölgede bir maden faaliyetini istemediklerini söylemişlerdi.

Bölgede 2016 yılından bu yana aktif olarak faaliyet gösteren başka bir madenin olduğuna da dikkat çeken bölge halkı, mermer ocağı faaliyetlerine izin verilmesi durumunda bölgedeki hayatın yok edileceğini ifade etti.

Bölgede yapılacak maden çalışmaların alandaki hayatı yok etmek anlamına geldiğini belirten CHP Tire İlçe Başkanı Hakan Şenoyar, “Tire’nin Kızılçam ormanını içeren ve oksijen deposu olan bir bölge burası. Bu bölgede maden şirketlerinin arama yapacağına dair bazı belgeler elimize geçti ve biz de bir araştırma başlattık. Daha önce Büyükkale Köyü’nde bir yol yapımıyla ilgili köylülerden gelen şikayetlerle birlikte bir siyasi ilçe başkanı tarafından arasözler için ormanı koruma maksatlı açıldığı ifade edilmişti ancak bir bunun böyle olmadığını gördük. Zaten açılan yolun genişliği de köylüde şüphe oluşturmuştu. Burada resmen bir ağaç katliamı yapılmıştı. Buradaki dağda yaklaşık 100 hektarlık bir alanda bir maden ruhsatlandırma yapıldığını öğrendik. Arkasından da 24.9 hektarlık bir alanda da ÇED uygulaması başlatılmış. Bu da dağda kısım kısım maden aranacağının göstergesi. Tabi bölge halkının bu duruma isyanı vardı ve biz de bu konuya duyarlı olmak zorundaydık. Biz her zaman halkın yanındayız. Bölgede Sarıçam denilen ormanlık bir arazi var. Aynı şekilde köylünün alın teriyle işlemiş olduğu zeytin ağaçları ve meyve bahçeleri var. Bunların yanında da arka alanda da 15 endemik bitki var. Bu bitkiler doğal yaşamdaki canlıların neslinin devam edebilmesi için gerekli. Bölgede doğru düzgün beslenme kaynağı kalmayınca kuşlar nesillerinin tükenmesiyle karşı karşıya kalacak. Buradaki ağaçların kesilmesi altındaki verimli toprakların da alınması suretiyle mermer tabakalara ulaşana kadar gidilecek bir işlemden bahsediyoruz. Bunun bölgeye getireceği aksaklıklar içerisinde toz bulutlarının sebze ve meyve ağaçların üstüne kaplamasından içme suyu kaynaklarına karışmasına kadar müthiş bir doğa katliamına neden olacak. Biz böyle doğa harikası olan bir bölgenin böyle bir aramayla hiç edilmesine karşıyız. Bunun için de mücadelemizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bölge halkının itirazlarının da değerlendirileceğini ümit ediyoruz. Buradaki ormanlık arazinin talan edilmesi bir faciaya yol açacaktır. Biz yetkililerin bu yanlışı bir an evvel durdurmasını ve insanların evlerini terk etmek zorunda bırakılmamasını istiyoruz. Bir ağaç için yolu değiştiren zihniyete karşı böyle bir zihniyet var. Eğer çalışmalar durdurulmazsa biz yargı yoluna da gideceğiz. Zaten Kartal Dağı Koruma Platformu bu konuda beş köyün muhtarıyla birleşti ve aktif olarak çalışıyorlar. Biz hukuk konusunda da gereken desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

“BURAYA BİR KAZMA BİLE VURULMASININ SAKINCASI VAR”

Bölgede tarih eser kalıntılarına da rastlandığına dikkat çeken Başkan Şenoyar: bölgede Tarihi kalıntılar bulunduktan sonra Müze Müdürlüğü’ne yaptıkları müracaatla Müze Müdürlüğü gelip burada incelme yaptı ve bir rapor hazırladı. Onları Tabi Anıtlar Kurulu’na yazıp buranın 1. Derece sit alanı olması konusunda bir girişimde bulunmalarını bekliyoruz. Burada tarihi kanıtların olduğu kesin. Bölgenin sit alanı ilan edilmesiyle birlikte su sorunlar ortadan kalkacaktır.  Burada kurulacak maden ocağının doğaya ilişkin etkilerinin yanında tarihe de etkisi olacak. Hepsi bir arada olduğunda buraya bir kazma bile vurulmasının sakıncası var. Buradaki iki köyün yok sayılarak ‘Biz buraya maden ocağı yaparız, siz de burayı terk edersiniz’ anlayışıyla karşı karşıyayız. Biz bu anlayışın her zaman karşısındayız”

“BU ÇALIŞMALAR DEVAM EDERSE BU KÖYLERİ HARİTADAN TAMAMEN SİLMENİZ GEREKİR”

Kartal Dağı Koruma Platformu Sözcüsü Zeynel Aydın, bölgede zaten bir mermer ocağının faaliyet gösterdiğini ve tek bir firma ile dahi büyük mağduriyetler yaşandığını belirtti. İkinci bir maden faaliyetinin bölgedeki hayatı bitirme noktasına getireceğini belirten Aydın, “Şu anda orada Doğtaş adında bir firma faaliyet gösteriyor. 2016 yılından bu yana çalışmalarına devam ediyor. 2012 yılında başladı aslında faaliyetler ama 2016 yılında el değiştirdi. Şu anda orada çalışan bir maden varken bu kadar kısa bir mesafede bir maden daha açmak ve buradaki iki köyü yok saymak resmen akıllara durgunluk verecek bir durum. Burada kurulacak olan şantiye en yakın konuta sadece 346 metre mesafede. Bu çalışmalar eğer artarak devam ederse bu köyleri haritadan tamamen silmeniz gerekir. Su kaynaklarımız tamamen bitecek. Şu an madenden çıkan o toz yasal değil. Yapılacak olan madendeki proje dosyasına göre yaklaşık günlük 50 kilogram toz üretme kapasitesi olacak. 450 bin ton atık oluşturacak bölgemizde. Bu tozların buradaki insanlarda akciğer hastalıklarına varıncaya kadar yan etkileri olacak. Ayrıca yine ekili alanlara özellikle zeytinliklere zarar vermesi muhtemel. Kaldı ki Zeytin Yasasına göre 3 kilometrelik bir mesafeye endüstriyel amaçlı bir tesis kuramazsınız. Ama bizim köyümüze bin 350 metre mesafede bir maden kuruldu. Şimdi de ikincisi kurulmak isteniyor. İnsan sağlığı ve çevre sağlığı hiçe sayılıyor. Özel bir şirket, yasaların arkasından dolanarak devleti ve devletteki karar vericileri kandırmasın diye uğraşıyoruz. Ben bu köye bel yıl önce buranın doğası için geldim. Ama maden söylentileriyle birlikte bütün huzurumuz, tadımız tuzumuz kaçtı. Bu bölgede maden arama söylentileri başladığında Halkapınar Köyü’nden başlayarak Mehmetler, Üzümler, Küçükkale, Büyükkale, alaylı ve Akyurt köylerini kapsayan alan Kartal Dağı’nı oluşturur. Biz burada neler olduğunu Valiliğe sorduk ve bize gelen cevapta toplamda 95 hektarlık alanın maden arama amaçlı ruhsatlandırılmış olduğunu söylediler. Bu durum 2012 yılında olmuş. Şu an kurulması planlanan maden de 24,9 hektarlık bir alanda arama yapıyor. Şu an bölge için ÇED raporu süreci devam ediyor. Şu an yapılan itirazlar neticesinde Bakanlık Valilikten dosyayı istedi” ifadelerini kullandı.

“BURANIN ARKEOLOJİK SİT ALANI İLAN EDİLMESİ GEREKİYOR”

Aydın, bölgede arkeolojik kalıntılara rastlandığının altını çizerken alanın arkeolojik sit alanı ilan edilmesi gerektiğini ifade etti ve “Bölgede köyün ismini alan bir kalemiz var. Orası arkeolojik sit alanı. Biz kalenin konumunu düşünerek burada başka tarihi kalıntıların da olabileceğini düşündük ve yaptığımız araştırmaların sonucunda tapınak benzeri bir yapı bulduk. Yaptığımız araştırmalarda Prof. Dr. Recep Meriç’in yaptığı arkeolojik araştırmada, bu dağın Kutsal Efes Tapınağı arazisi içerisinde olduğu, işaret taşları olduğu sonuçları var. Bütün bunlar üst üste konulduğunda orada başka kalıntılar olduğu sonucu çıkıyor. Bu nedenle buranın doğal yapısı itibariyle acilen milli park ya da arkeolojik sit alanı ilan edilmesi ve koruma altına alınması gerekiyor” dedi.  

“GELDİKLERİ GİBİ GİTSİNLER”

Bölge halkından Mürüvet Bilgi, kurulacak maden ocağının doğayı katledeceği gibi bölge halkının hayatını da derinden etkileyeceğini belirtti ve “Ağaç olmadan taş yığınıyla ne olur? Oksijen alamazsak ne olur? Doğal yaşamamız yitiyor, zeytinlerimiz kuruyor. Bizim ağımızda çıntar, kuzu göbeği ve mantar varken biz neden taş yığınıyla uğraşalım? Gencecik insanları öldürür gibi neden ağaçlarımızı devirsinler? Biz rahatsızız bu durumdan. Biz zaten var olan taş ocağı yüzünden hep toz yutuyoruz. Bizi köyümüzde kanser yok, herkes coronadan ölüyor, bizim köyümüzde bir vaka bile yok. Bizim tertemiz havamız, defne yaprağı ağacımız, sandal ağacımız, meşesi varken biz neden taş yığınıyla uğraşalım? Bizim hiçbir şeyden haberimiz yokken burası geliş gidiş yolu olmuş. Bu köyde 1970’li yıllarda bir yangın oldu, sonraki yıl bir sel afeti oldu ve her şeyi talan etti. Bu ormanlar yeniden yeşerene kadar küçücük bir yağmurda bile köyümüzü sel basıyordu. Biz yine aynı şeyleri yaşamak istemiyoruz. Oksijensiz kalmak istemiyoruz. Biz dağımızdan otumuzu toplayıp yemeğimizi yapıyoruz, biz çocuklarımızın geleceğiyle oynamak istemiyoruz. Yetkililere şunu söylemek istiyorum: Mustafa Kemal Atatürk’ün de söylediği gibi geldikleri gibi gitsinler. Gerekirse dağa çadır kuracağız ama bu madeni yaptırmayacağız” dedi.

“BİR MADEN OCAĞI AÇTILAR, YENİSİNE İZİN VERMEYİZ”

Bölgede kafe-lokanta işletmecisi olarak çalışan Hatice Çapar, maden ocakları nedeniyle bölgenin havasının kirlendiğini ve beton yığınlarıyla daha da kirleneceğini belirterek “Ben bir işletmeci olarak sekiz yıldır buradayım. Buradaki taş ocağı yüzünden zeytin ağaçları bembeyaz. Ben çok rahatsızım. Millet bizim yakamızdan elini ayağını çeksin. Her yeri beton yığınına çevirdiler şimdi sıra bizim köyümüze geldi. Köy halkı olarak gidiyoruz otumuzu, zeytinlerimizi topluyoruz. Şahane bir hava. Her şeyi bitirdiler sıra buraya mı geldi? Bu durum benim işlerimi de olumsuz yönde etkiliyor. Buradaki şahane doğayı mahvettiler. Bir maden ocağı açtılar, yenisine izin vermeyiz” diye konuştu.

“SAĞLIĞIMIZA DA OLUMSUZ ETKİSİ VAR”

Bölge halkından Ali Aydın, zaten bir maden ocağının faaliyette olduğunu ve ikincisini istemedikleri ifade etti ve şunları söyledi; “Bu toz bizim mahsullerimize zararı var. En başta zeytin ve incir geliyor. Sadece bu değil, tüm tarım ürünlerine intikal ediyor. Bu maden ocağının burada olması bizim açımızdan çok zararlı. Sağlığımıza da olumsuz etkisi var. Biz burada ikinci bir maden ocağının açılmasını istemiyoruz. Bizim için yararlı değil. Başka yerlerde yapsınlar. Buradaki güzelim doğayı mahvetmesinler.”

“MEZAR TAŞLARIMIZDA MERMER OLMASA DA OLUR”

25 yıldır Küçükkale köyünde yaşayan Hatice Erdoğan, maden ocaklarının gündelik hayatlarına olumsuz etkilerine değindi ve “Üç tane çocuğum var. Sabahları kalktığımda 3-4 kuş çeşidi oluyor bahçemde. Çocuklarım da bunları görmesini istiyorum. Ormanımızın kaybolmamasını istiyorum. Biz zaten mevcut olan taş ocaklarından şikayetçiyiz. İkincisini istemiyoruz. Bu bölgede yetişen endemik bitkiler var, onların kaybolmasını istemiyoruz. Çocuklarımıza çam fidanı diktirmek için günler düzenliyoruz ama var olanı katlediyorlar. Biz bu maden faaliyetine karşıyız. Buradaki maden yüzünden o kadar çok toz bulutu geliyor ki zeytin ağaçlarımız kurumaya başladı. Eskisi gibi meyve vermiyor artık. Biz kendi sebzesini kendisi yetiştiren bir köyüz ama artık ürünlerimiz çıkmıyor. Bizim mezar taşlarımızda mermer olmasa da olur, çocuklarımızın rahat nefes almasını istiyoruz. Ben bu doğallığın kaybolmaması için ve bir anne olarak çocuklarımın daha iyi bir hayat yaşaması için elimden geldiğince mücadelemi devam ettireceğim” diye konuştu.

“TARİHTEN KÜÇÜKKALE KÖYÜ SİLİNİR”

Doğası nedeniyle yıllar evvel Küçükkale Köyüne taşınan emekli bankacı Fatma Mutlu Maden çalışmalarıyla birlikte ormanlık alanların çorak toprağa döneceğinin altını çizerek şunları söyledi; “Ben aslen emekli bankacıyım. Ama biz buranın havasını ve suyunu çok sevdiğimiz için 2007 yılında buradan ev aldık. 2016 yılında burada maden faaliyetleri başladı. Ve biz o dönemden beri çok rahatsızız. Biz temiz hava almak için buraya geldik ama yazın kapımızı penceremizi kapatmak zorunda kalıyoruz. Evleri kapatıyoruz da ekinlerimizin ve zeytin ağaçlarımızın neresini kapatalım? İkinci bir maden olursa yaşam hakkımız tamamen biter. Sadece biz değil, buradaki hayvanların da hayatı tehlikeye atılıyor. Umarım ki canlıların yaşam hakkını elinden almazlar. Burası Ege’nin en verimli toprakları. Dağımızdan yağ, ovalarımızdan ballar akıyor. Yarın öbür gün burada bir maden daha açtıklarında ağaçlar gidecek. Toprak tutar mı? Bu dağlar ovayı alıp gider ve tarihten Küçükkale köyü silinir. Bir tek Küçükkale değil; Üzümler, Akyurt ve yakınındaki diğer yerleşim yerleri de yok olur. Biz çok rahatsızız. Ne yapmamız gerekiyorsa onu yapalım. O maden ocağı yapıldığında küçücük bir alandı ve gitgide büyüdü. Yeni yapılacak yer için de küçük bir alan diyorlar ama ne olacak? Bu kocaman dağ gidecek. Bu güzelim yeşillikler çorak toprağa dönecek.”

Yorumlar (0)
banner82
banner83
15
parçalı bulutlu
banner84
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 05:02
Güneş 06:29
Öğle 13:17
İkindi 16:58
Akşam 19:54
Yatsı 21:16
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23