19 Mayıs İzmir'de coşkuyla kutlandı

19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir'de coşkuyla kutlandı. Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen programda bir çok etkinlik gerçekleştirildi. Kutlamalar kapsamında Karşıyaka'dan Konak'a yelkenle geçen Karşıyaka Spor Kulübü yelken sporcuları Vali Köşger'e Türk Bayrağı armağan etti. Vali Köşger de bayrağı öperek teslim aldı.

İzmir 19.05.2022, 13:26 20.05.2022, 13:15
19 Mayıs İzmir'de coşkuyla kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 103 yıl önce gençlere armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, İzmir’de coşkulu bir törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen törene İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ege Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İzmir İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay, Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Murat Eskici, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Murat Mücahit Yentur, siyasi partilerin temsilcileri ve milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

"19 Mayıs, gençlik ve gelecek demektir"

Cumhuriyet Meydanı'nda bulunan Atatürk heykeline çelenk sunma töreni ile başlayan kutlamalarda, saygı duruşu ve istiklal Marşı'nın ardından Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Murat Eskici kürsüye çıkarak konuşma yaptı.

Eskici, “Bugün Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yakmış olduğu meşalenin Anadolu’da elden ele, gönülden gönüle dolaşmasının 103’üncü yıl dönümü. Sevgili gençler ve sporcu kardeşlerim! 19 Mayıs, milletimizin tüm onur ve asaletiyle tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkmasının adıdır. 19 Mayıs, sadece Türk milli kurtuluşunun başlangıcı değil; yeni Türk Devleti’nin de çağdaş değerlerle millet dayanışması içerisinde yerini aldığı gündür. 19 Mayıs, gençlik ve gelecek demektir. Türk genci, Türk istiklalinin ve Türk Cumhuriyeti’nin yılmaz bekçisi, bugün ve yarınların en büyük güvencesidir. Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışı, milletimizin bağımsızlık ve özgürlük ateşini yaktığı, aynı zamanda tüm dünyaya haykırılan bir varoluş narasıdır. Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerine kenetlenme iradesinin ortaya çıkardığı eşsiz bir eserdir. Lakin vatanın kurtarılması ve bağımsızlık yolunda büyük bedeller ödenmiş güçlü bir geleceğin inşası için emsalsiz fedakarlıklar verilmiştir. En büyük ilham kaynağımız şanlı tarihimiz ve ecdadımızdır. Milli değerlere bağlı ve şuurlu nesiller olmanız istiklalimiz ve istikbalimiz için oldukça önemlidir” açıklamalarında bulundu.

Cumhuriyet Meydanı şölen alanına döndü

Gençlik ve Spor İzmir İl Müdürü Murat Eskici'nin konuşmasının ardından İzmir Atatürk Lisesi öğrencileri kürsüye çıkarak şiir, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve Gençliğin Ata'ya Yanıtı'nı okudular. Daha sonra ise kutlamalarda bir çok genç dans ve spor gösterisi sundu. Ege Üniversitesi Halk oyunları Topluluğu tarafından halk oyunları zeybek gösterisi, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde Karate Kata, Taekwondo ve jimnastik gösterileri gerçekleştirildi. Tören alanında; Ege Üniversitesi bünyesindeki Davul Ritim Grubu da sahne alırken Egem Dans Halk Oyunları tarafından yapılan Kafkas dans gösterisi ilgiyle izlendi.

Denizden de kutlandı

Öte yandan kutlamalar çerçevesinde, denizden Anadan- Ataya yelken, kürek, kano turu gerçekleştirildi. Karşıyaka Spor Kulübü'nün yelken kulübü sporcuları, Karşıyaka'dan Konak'a yelkenle geçerek; Vali Köşger'e Türk Bayrağı armağan etti. Vali Köşger de bayrağı öperek teslim aldı.

Törende dağcılık sporcularının Telekom binasından iniş gösterisi de görsel şölen oluşturdu. Tören, meydanda öğrencilerin ay-yıldız oluşturmasıyla sona erdi. (İHA)

“19 Mayıs’ı bir kere daha idrak etmek çok keyif veriyor”

Programın ardından basın mensuplarıyla bir araya gelen Başkan Soyer, “Çok heyecanlıyız, coşkuluyuz. 19 Mayıs’ı bir kere daha idrak etmek, bir kere daha kutlamak çok keyif veriyor. Gençlerimizden güç alıyoruz, onlar bizim için her zaman çok değerli. Onlar için yeni projelerimiz de devam ediyor. İzmir Gençlik Festivali’nde gençlerimize ev sahipliği yaptık. Orada onların hayatını kolaylaştıracak müjdelerimiz de olmuştu. Atamız, ‘Muhtaç oldukları kuvvet damarlarındaki asil kanda mevcuttur’ diyor ya, o aslında sadece hatırlayın demek istiyor. Atalarınızı, onların gücünü, onların başarılarını hatırlayın diyor. Çünkü oradan ilham alacaklar, oradan güç ve cesaret bulacaklar. Çok güzel bir gelecek onları bekliyor” dedi.

İLÇELERDE COŞKUYLA KUTLANIYOR

İzmir’in çeşitli ilçelerinde düzenlenen törenlerle bayram kutlamaları yapıldı.

Bayraklı’da 19 Mayıs coşkusu

Ulusal egemenliğimizin temelinin atıldığı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı, Bayraklı’da da coşku ile kutlandı. Bayraklı’nın 19 Mayıs kutlama programı, Atatürk anıtına çelenk sunumu ile başladı. Törene katılan resmi kurum temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin yöneticileri “Benim doğum günüm 19 Mayıs 1919’dur” diyen Ulu Önder Atatürk’ün huzuruna çıktı. Kutlama programı, Mustafa Kemal Anadolu Lisesi’nde, öğrencilerin hazırladığı gösteriler ile sürdü. Bayraklı Belediyesi tarafından Bayraklı sahilinde düzenlenen Pandami Music konseri ile bayram coşkusu ikiye katlandı. Alanı dolduran yüzlerce genç, 19 Mayıs’ı ve bağımsızlığı kutladı. Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, “Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün 1919’da, Samsun’da yaktığı bağımsızlık ateşi 103 yıldır sönmedi, sonsuza kadar sönmeyecek. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramımız kutlu olsun” dedi.

Menemen’de 19 Mayıs kutlaması

19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Menemen’de de coşku ile kutlandı. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen kutlama programına Menemen Kaymakamı Fatih Yılmaz, Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu, Garnizon Komutanı Topçu Kurmay Albay Ahmet Fatih Oğuz, Menemen Belediye Başkan Vekili Serkan İnceoğlu, belediye meclis üyeleri, siyasi parti temsilcileri, kamu kurumlarının temsilcileri, muharip gaziler, sivil toplum kuruluşları, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan, Ankara programı nedeniyle törene katılamadı. Atatürk anıtına çelenk sunumunun ardından saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan tören, Menemen İlçe Gençlik ve Spor Müdür Vekili Mehmet Yüzücü’nün günün anlam ve önemini anlatan konuşmasıyla devam etti. Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun kutlama mesajının okunmasının ardından sahne gençlerin oldu. Ortaokul öğrencilerinin Atatürk ile ilgili şiirlerin okunduğu törende, gençlerin halk oyunları, taekwando ve bayrak grubu gösterileri, ilgiyle izlendi. Tören, protokolün "Gençlik Haftası" temalı resim sergisini gezmesinin ardından sona erdi.

Bergama, konsere hazırlanıyor

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı ile kurtuluş fitilinin ateşlendiği gün olan ve gazinin gençliğe bayram olarak armağan ettiği 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, Bergama’da törenlerle kutlandı. Hükümet Konağı önünde Atatürk anıtına çelenk sunumu, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törenlere Cumhuriyet Meydanı’nda devam edildi. Kutlama törenlerine Bergama Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı, Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, Garnizon Komutanı Tank Kurmay Albay Kürşat Güler, protokol üyeleri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Günün anlam ve önemi ile gençlik adına yapılan konuşmaların ardından, şiir ve kompozisyon okumaları, oratoryo gösterisi, müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi gerçekleştirildi. Taekwondo, boks ve cimnastik gösterilerinin ardından tören, ödüllerin verilmesi ile son buldu. Bayram dolayısıyla bir açıklama yapan Bergama Belediye Başkanı Hakan Koştu, 19 Mayıs Bayramı'nın sahibi gençleri kutladı. Başkan Koştu, “Gençlerimiz, geleceğimizin ve ülkemizin asıl sahipleridir. Bizler de geleceğimizi düşünürken, hizmetlerimizi üretirken önceliğimize hep gençlerimizi alıyoruz. İşte bu yüzdendir ki; sosyal yaşam alanlarının yok denecek kadar az olduğu ilçemizde vizyon projelerimizin başında Millet Bahçesi, Zeytinpark ve Selinos Antik Kanal Restorasyon ve Islah projesi geliyor. İnşallah gençlerimizle birlikte kadim şehrimiz Bergama'yı adına büyüklüğüne yakışır şekilde inşa edeceğiz” dedi. Düzenlenen resmi törenin ardından, Cumhuriyet Meydanı, akşam saat 21.00'de düzenlenecek olan ve sanatçı Fırat Tanır'ın sahne alacağı gençlik konseri için hazırlanmaya başladı. Başkan Koştu, "Belediye olarak gençlerimize armağan ettiğimiz konserimize, 7'den 70'e tüm hemşehrilerimi bekliyorum. Birlikte bu günü unutulmaz kılalım" sözlerine yer verdi.

Aliağa'da 19 Mayıs etkinlikleri

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak milli mücadeleyi başlatmasının 103. yıl dönümü Aliağa’da etkinliklerle kutlanıyor. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 103. yıl dönümünde Cumhuriyet Meydanı’nda tören düzenlendi. Aliağa Kaymakamlığı tarafından organize edilen tören, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Özlem Günay Karataş’ın Atatürk anıtına çelenk sunumuyla başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından kutlama programı Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki gösterilerle devam etti. Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ndeki programa Aliağa Kaymakamı Ömer Karaman, Aliağa Belediye Başkanı Serkan Acar, Garnizon Komutanı Albay Faruk Altun, Cumhuriyet Başsavcı Vekili Numan Haktan, İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Yusuf Can Gökgöz, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Balıkçıoğlu, Aliağa Cezaevi Jandarma Tabur Komutanı Yarbay Nevzat Ak, Aliağa Sahil Güvenlik Komutanı Yüzbaşı Çağrı Gültekin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Dr. Erdoğan Akyüz, siyasi partilerin yöneticileri, STK temsilcileri, daire amirleri, şehit yakınları, gaziler, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Günün anlam ve önemine ilişkin yapılan konuşmaların ardından ilçede okullar arası düzenlenen atletizm müsabakalarında dereceye giren öğrencilere protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi. Aliağa Belediyesi Gençlik Merkezi sporcularının gerçekleştirdiği gösteriler katılımcılar tarafından hayranlıkla izlenirken Heydar Aliyev Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencilerinin step aerobik ve müzik gösterileri izleyenlerden büyük alkış aldı. Kutlama programı ‘Kurtuluş Savaşında Anadolu Kadınları’ adlı tiyatro gösterimi ve çekilen hatıra fotoğraflarıyla son buldu. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları sanat sokağında gerçekleştirilecek konser ile devam edecek. Saat 19.00’dan itibaren başlayacak konserde Aliağalı gençlerin oluşturduğu Topraksız Elektrik grubu sahne alacak. Aliağalı gençlerin seslendireceği şarkılar dinleyenlere müzik ziyafeti sunacak.

Yorumlar (0)
banner83
24
açık
banner84
banner82
Namaz Vakti 30 Haziran 2022
İmsak 03:54
Güneş 05:44
Öğle 13:20
İkindi 17:14
Akşam 20:46
Yatsı 22:28
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31