EGEPOSTASI- İzmir'de deniz polisinden kaçak avcılığa geçit yok. Konak İlçesi açıklarında yasa dışı su ürünleri avcılığı yaparken deniz polisi tarafından tespit edilen tekneye operasyon düzenlendi. Operasyon sonucu kaçak avlanan 20 kasa balığa ve teknenin ağlarına el konulurken, teknede bulunan şahıslara ceza yağdı.!

Operasyona ilişkin İzmir Valiliği'nden yapılan açıklama şu şekilde;

Kedi düşmanının ifadesi "Pes" dedirtti! Kedi düşmanının ifadesi "Pes" dedirtti!

"İzmir Konak ilçesi önlerinde, 18 Ocak Çarşamba günü sabah 5.30 sularında yasa dışı su ürünleri avcılığı yaparken deniz polisi tarafından tespit edilen ve dur ihtarlarına uymayarak kaçmaya çalışan balıkçı teknesi 3 sahil güvenlik botu ve İzmir İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bağlı Reis Bey isimli tekne tarafından düzenlenen operasyonla durdurularak etkisiz hale getirilmiştir.

Teknede bulunan şahıslara yasa dışı su ürünleri avcılığı yapmaları sebebiyle 211 bin 619 TL, Çevre Kanunu kapsamında atıklarını verdiğini beyan edememesi üzerine 73 bin 243 TL olmak üzere toplam 284 bin 862 TL idarî para cezası uygulanmıştır. Avlanan 20 kasa balığa ve teknenin ağlarına el konulmuş olup, ruhsatı 3 ay süre ile alınarak seyir emniyetine yönelik eksikliklerinden dolayı seferden alıkonulmuştur.

Aynı zamanda tekne kaptanı olan ve kendine zarar vermek suretiyle direnen ve etkisiz hale getirilen 1 tekne personeli hakkında kolluk kuvvetine mukavemetten adlî işlem başlatılmıştır."

Yaşanan kovalamaca anları ise ekiplerin cep telefonu kamerasına yansıdı.