Çanakkale’nin Gökçeada ilçesinde bugün, aralarında İYİ Partili Gökçeada Belediye Başkanı Ünal Çetin’in de bulunduğu 5 kişi, yolsuzluk ve rüşvet iddiasıyla gözaltına alındı. İYİ Parti, Ünal Çetin’i gözaltına alınmasına tepki gösterdi. İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada şunlar kaydedildi:

“ORTADA BİR SUÇ VAR İSE BUNUN DA HUKUKA UYGUN ŞEKİLDE SORUŞTURULMASI GEREKİR”

“Bugün sabah saatlerinde, Gökçeada Belediye Başkanı’mız Sayın Ünal Çetin ve bazı belediye personelinin çeşitli iddialarla gözaltına alındığını öğrendik. Gökçeada Belediye Başkanı’mız Sayın Ünal Çetin, Gökçeada halkının teveccühüne mazhar olmuş ve oylarıyla seçilmiş bir belediye başkanıdır. Sayın Çetin’in hakkında herhangi bir soruşturma var ise bu kendisine bildirilebilir ve kendisi de ifade vermekten kaçınmazdı.

Elbette hukuka ve adalete güveniyoruz. Ancak, bu soruşturmanın gözaltı operasyonu ile yürütülüyor olmasını manidar buluyoruz. Seçilmiş ve yeri belli bir belediye başkanını sabahın erken saatlerinde gözaltına almak, başlı başına siyasi bir adımdır. Mevcut iktidarın hukuku siyasallaştırdığı ve siyasi ikbali için araç olarak kullandığı böyle bir dönemde yaşananlar sürpriz değildir. Eğer ortada bir suç var ise bunun da hukuka uygun şekilde soruşturulması gerekir.

Kılıçdaroğlu'ndan iktidara emekli maaşı tepkisi Kılıçdaroğlu'ndan iktidara emekli maaşı tepkisi

“ÜNAL ÇETİN BAŞKAN’IMIZA GÜVENİMİZ TAMDIR”

İYİ Parti olarak bu soruşturmanın sonuna kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Gökçeadalıların da bizlerin de Ünal Çetin Başkan’ımıza güvenimiz tamdır. Seçimlere yakın, Millet İttifakı belediyelerine yönelik, zamanlaması manidar operasyonu maşeri vicdana havale ediyor, Millet İttifakı belediyelerine yönelik bu tür itibarsızlaştırma gayretlerine müsaade etmeyeceğimizi kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.”