İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener parti yöneticileriyle görüşmek üzere genel merkez binasına geldi.

Akşener’i genel merkez ek binasına gelişinde İYİ Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz ve diğer yetkililer karşıladı.

Partisinin bazı yöneticileriyle görüşeceği öğrenilen Akşener, gazetecilerin sorularını yanıtlamadı.

Son duruma ve toplantıya ilişkin değerlendirmesi sorulan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Dikbayır ise "İyi olacak." ifadesini kullandı.

Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray, "Demokrasilerde çareler tükenmez" ifadesini kullandı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ İYİ PARTİ'DE

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve ABB Başkanı Mansur Yavaş, Meral Akşener ile görüşmek üzere İYİ Parti Genel Merkezi'ne geldi.

Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, Millet İttifakı’nı oluşturan partilerden beşinin genel başkanlarının bugün saat 14:00'te Saadet Partisi ev sahipliğinde yapacağı toplantı öncesinde, İYİ Parti Genel Merkezi'ne gelerek Meral Akşener'le görüştü. Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu, görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklama yaptı.

Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın Akşener'i ziyareti 20 dakika sürdü. Görüşme sonrası İmamoğlu ve Yavaş açıklama yaptı...

İMAMOĞLU: ALTILI MASA'NIN VARLIĞININ ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNUN BİLİNCİNDEYİZ

İmamoğlu, “Bugün bu ziyaretimizi, değerli Genel Başkan’ımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun bilgisiyle gerçekleştiriyoruz. Biz, Türkiye’mizin özellikle depremle birlikte yaşadığı zor günlerde milletimizin, memleketimizin geleceği açısından Altılı Masa’nın stratejisinin, varlığının çok önemli olduğunun bilincindeyiz. Bu önemine binaen buradayız. Saygıdeğer Genel Başkan’ımızla duygularımızı paylaştık” dedi.

YAVAŞ: MİLLETİMİZİN AYRILIĞA TAHAMMÜLÜ YOK

Yavaş ise “Bizler, Millet İttifakı’nın belediye başkanlarıyız. Masa’da yaşanan bu olayları seyretme imkanımız yok. Çünkü hep birlikte bir araya geldik; Ankara, İstanbul gibi birçok büyükşehri kazandık. Önümüzde seçim var, milletimizin ayrılığa tahammülü yok. Böyle bir deprem felaketinden sonra bu yaraları saracak şekilde tekrar bir araya gelinme arzusu, halkımızın arzusu. Biz de görev edindik. Bunu Sayın Genel Başkan’ımıza ilettik. Değerlendirecekler” diye konuştu.

KÜRŞAD ZORLU'DAN AÇIKLAMA

İletişim Başkanlığı şubat ayında 188,8 milyon TL harcadı İletişim Başkanlığı şubat ayında 188,8 milyon TL harcadı

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Zorlu, Yavaş ve İmamoğlu ayrıldıktan sonra burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Zorlu, şunları söyledi:

“SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ HER İKİ BELEDİYE BAŞKANIMIZA SEÇİLECEK 13’ÜNCÜ CUMHURBAŞKANI’NIN, CUMHURBAŞKANI YARDIMCISI OLMALARI KONUSUNDA KENDİLERİNE ÖNERİLERİNİ İLETMİŞTİR”

“Değerli arkadaşlar aracılığınız ile tüm milletimize İYİ Parti ailesi olarak saygılarımızı sunuyorum. Bildiğiniz gibi 13’üncü Cumhurbaşkanı’nın belirlenmesi süreci 2 Mart’taki toplantının ardından Sayın Genel Başkanımız daha önce mutabık kaldığımız uzlaşma, istişare ve halkın tercihi konularındaki ilkesel çerçeve ile bir müzakere sürecini yürütmüş ve bildiğiniz gibi bu noktaya kadar gelinmiştir. Şimdi milletin sesi, milletin iradesi olma sorumluluğunu en başından bu yana duyan ve bu sorumluluk bilinciyle hareket eden Sayın Genel Başkanımız milletimizin yine sesi doğrultusunda milletimizi heyecanlandıracağını düşündüğümüz yeni bir kuşatıcı, kapsayıcı, milletimizi bu heyecana yeniden sevk edecek yeni bir öneri ile Millet İttifakı’na önerisini sunmuştur. Biraz önce bildiğiniz gibi Sayın Büyükşehir Belediye Başkanlarımız, Millet İttifakı’nın 2018’de iş birliği ile büyük bir başarı yakalamış belediye başkanlarımız Sayın Genel Başkanımızı ziyaret etti ve bu ziyaretleri sırasında her iki belediye başkanımıza seçilecek 13’üncü Cumhurbaşkanı’nın yetkili, icracı iki Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmaları konusunda kendilerine önerilerini iletmiştir.

"BU ÖNERİLERİNİ ÖNÜMÜZDEKİ DAKİKALAR İÇERİSİNDE SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA DA SAYIN GENEL BAŞKANIMIZ AKTARACAKTIR"

Bu önerilerini önümüzdeki dakikalar içerisinde, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na da Sayın Genel Başkanımız aktaracaktır ve müzakere süreci bu şekli ile bu dakikalardan itibaren devam edecektir.”

“KATILMASINI BEKLİYOR VE ÜMİT EDİYORUZ”

Akşener'in Millet İttifakı liderleri toplantısına katılıp katılmayacağına ilişkin soruya Zorlu, “Katılmasını bekliyor ve ümit ediyoruz” yanıtını verdi.  

TATLIOĞLU AYRINTILARI AÇIKLADI

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, "Sayın Genel Başkanımız kendisin de Cumhurbaşkanı Adayı olmasını önerdiği isimlerle görüştü. Onların Kemal Bey'in adaylığı ile birlikte Cumhurbaşkanı Yardımcısı adaylığıyla birlikte değerlendirmesi teklifini sundu. Onu bekliyoruz. Kılıçdaroğlu'nun adaylığına itiraz yok. Süreci bekliyoruz. Sayın Genel Başkanımız iki Millet İttifakı belediye başkanı üzerinden teklifini iletti. Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcılığı teklifi var. Bu teklif sürecini birlikte takip ediyoruz" ifadelerini kullandı.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

İYİ Parti lideri Meral Akşener ile görüşen Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Görüşmede Akşener'in teklifi iletildi.

AKŞENER MASAYA DÖNÜYOR

İYİ Parti Sözcüsü Zorlu şunları söyledi:

"İki değerli belediye başkanımızın icracı, yetkili cumhurbaşkanı yardımcısı konusunda öneri gelmiştir. Sayın Akşener ile Sayın Kılıçdaroğlu görüştü. Genel Başkanımız, Millet İttifakı toplantısına katılma kararı almıştır."