TENZİLE AŞÇI/EGEPOSTASI- Geçtiğimiz aylarda, AK Parti tarafından İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı İZBETON’un zarar ettiği ve kendi asfaltını dahi üretemediği iddiaları ortaya atılmıştı.

Karabağlar Uzundere’de 9 senedir devam eden ve Ekim ayında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir ziyaretinde vatandaşların mağdur oldukları için eylem yaptıkları Uzundere kentsel dönüşüm çalışmalarında İZBETON’un devreye sokulmasıyla birlikte tartışmalar yeniden alevlenmişti.

Aralık 2020 meclisinde konunun yeniden gündeme gelmesinin ardından İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZBETON’un faaliyetlerini anlatan bir sunum hazırlanmasını istemişti.

Öte yandan; bugün gerçekleştirilen İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi Ocak ayı birinci oturumunda, İZBETON Genel Müdürü Heval Savaş Kaya, İZBETON’un faaliyetlerine ilişkin detaylı bilgi verdi.

Sunumda, İzmir genelinde 4 milyon 386 bin 147 ton yani 2 bin 557 kilometrelik asfalt çalışması,4 milyon 236 bin 297 metrekare yani 847 kilometre parke kaplama çalışması yapıldığı ifade edildi. 

Sunumda ayrıca, İZBETON’un yatırımlarına ilişkin de bilgi verildi. Bu kapsamda; 40 milyonluk yatırımla makine parkının güçlendirildiği, İBB’den alınacak 60 milyonluk borçlanma yetkisi kapsamında 20 milyonluk daha yatırım yapılacağı belirtildi.

Kaya, sunumda İZBETON’a ilişkin şu bilgileri verdi; 

“Göreve geldiğimiz günden bugüne kadar (yaklaşık 3 yılda İzmir genelinde milyon 386 bin 147 tonluk kilometre) asfalt çalışması

İnşaat ve Kentsel Alan ekipleri, yine aynı dönemde milyon 236 bin metrekare kilometre) parke çalışmasına imza atıldı

Sathi kaplama toplamda milyon 625 bin metrekarelik (1.315 kilometre) yaparak, toplam 301 adet köy ulaşım ve üretim yeniledi üreticilerimizin tarlalarına, bahçelerine daha ulaşabilmesi için imkanlarını seferber etti

Son 3 yıllık süreçte, Izmir'in birçok noktasında, "altın dokunuş olarak tabir ettiğimiz düzenlemeler yapıldı.

• Altınyol dört şeride çıkarıldı ve asfaltı baştan sona yenilendi. Meles deltasının önünde şerit artırımı yapıldı. Altınyol-Yeşildere aksındaki köprülerin derzleri yenilendi, sürüş konforu artırıldı.

 * Yeşildere Caddesi, Kültürpark çevresi, Alsancak Talatpaşa ve Cumhuriyet Bulvarları, Gaziemir Akçay Caddesi, Mithatpaşa Caddesi, Gaziler Caddesi, Altındağ Kemalpaşa Mürselpaşa Bulvarı başta olmak üzere İzmir'imizin toplam 251 adet cadde ve bulvarının asfaltı yenilendi. 

* Caddelerle birlikte toplam 1.537 adet sokağın asfaltı yenilendi ve 56 adet köy bağlantı yoluna da asfalt serimi gerçekleştirildi.

* İzmir genelinde; sanat yapıları, kavşaklar, yol ve tretuvar düzenlemeleri ile elektrik aydınlatma uygulamaları başta olmak üzere toplamda 301 adet projeli iş tamamlandı.

Izmir Merkez'de; Mürselpaşa Bulvarı'nın Gıda Çarşısı'na bağlantısını sağlayacak yeni yan yol, Bayraklı Soğukkuyu, Konak Vezirağa, Çiğli Ata Sanayi ve Bornova Nilüfer Caddesi'nde yeni yol ve kavşak imalatları tamamlandı.

* 507 adet köy ve mahallenin yolları ile meydanları parke taşı ile kaplandı.

* Acil Çözüm Ekibi projesi kapsamında Bornova, Konak, Buca ve Karabağlar'da

109 iş bitirildi ve hemşehrilerimizin acil ihtiyaçlarına derman olundu.

* Başkanımız Tunç Soyer'in talimatıyla, Karabağlar Abdi Ipekçi Mahallesi'nde, tamamen IZBETON kaynaklarıyla sıfırdan bir okul inşa etmek için düğmeye basıldı.

YATIRIMLAR

İZBETON; 2021'de ciddi yatırımlar yaparak toplam 40 milyon liralik yatırımla makine parkını güçlendirdi.

* İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nden alınan 60 milyon liralık borçlanma yetkisi kapsamında, 20 milyon liralik daha yatırım yapılacak ve bu yetki amacına uygun olarak kullanılmış olacaktır.

* Bunların içerisinde 1 adet asfalt kazıyıcı, 1 adet asfalt serim aracı, 1 adet kırma eleme tesisi, 1 adet asfalt distribütörü ve tank, 4 adet tam donanımlı servis aracı ile toplam 25 adet TIR ve kamyon yer alıyor.

IZBETON'un merkez şantiyesinde Kent Mobilyası Fabrikası'nın inşaatı tamamlanmak üzere. IZBETON, bu fabrikada kendi kaynaklarıyla kent mobilyaları üretecek ve belediye kaynaklarının verimli kullanılmasına imkân sağlayacak.

* IZBETON, üretim ve uygulama çalışmalarının kalitesini artıracak akredite laboratuvar kurmak için düğmeye bastı. Yapılan deney ve analizleri uluslararası standarda ulaştırıp, ürün ve uygulama kalitesini artıracak laboratuvar en kısa sürede hizmete alınacak. 

KENTSEL DÖNÜŞÜM

İZBETON, Başkanımız Tunç Soyer'in kentsel dönüşüm projelerine hız kazandırma vizyonu kapsamında İzmir'deki kentsel dönüşüm projelerinde rol almaya başladı.

İZBETON, ilk aşamada Karşıyaka Örnekköy 3. Etap ile 4. Etap ve Gaziemir Emrez'deki Kentsel Dönüşüm ve Gelişim alanlarında yüklenici olarak görevlendirildi.

4'NCÜ ETAP

Örnekköy 4. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı, 18 Kasım 2020 tarihinde alınan İBB Meclis kararı doğrultusunda, 29 Aralık 2020 tarihinde İBB ile imzalanan protokol ile İZBETON A.Ş. taahhüdü altına girdi.

• Alandaki 91 bina ve 137 bağımsız bölümün tahliyesinden sonra yıkım işlemleri 15 Şubat 2021 tarihinde başladı ve 07 Nisan 2021 tarihinde tamamlandı.

Proje hizmet alım işi için 26 Şubat 2021 tarihinde ihale yapıldı, 03 Mart 2021 tarihinde firma ile proje işi için sözleşme imzalandı. Proje firmasına yer teslimi 8 Mart 2021'de yapıldı ve zemin etüdü başladı. Alan Proje ile 25 Mayıs 2021'de Karşıyaka Belediyesi'ne ruhsat başvurusu yapıldı.

* Inşaat ruhsatları, ada parsel bazında 26 Ağustos 2021 ve 06 Eylül 2021 tarihlerinde alındı, alan güvenlik perdeleriyle kapatıldıktan sonra temel kazıla başladı.

* GDZ Elektrik ile yapılan protokol kapsamında 20 Aralık 2021'de aydınlatma direkleri kaldırıldı.

İnşaatların imalatı için 07 Ocak 2022 tarihinde S.S. İş İnsanları Örnekköy Konut Yapı Kooperatifi ile kat karşılığı anahtar teslim sözleşme imzalandı.

3'NCÜ ETAP

Örnekköy 3. Etap Kentsel Dönüşüm Alanı, 18 Kasım 2020 tarihinde alınan İBB Meclis kararı doğrultusunda, 29 Aralık 2020 tarihinde IBB ile imzalanan protokol ile IZBETON A.Ş. taahhüdü altına girdi.

26 Şubat 2021 tarihinde proje hizmet alım ihalesi yapıldı. 03 Mart 2021 tarihinde proje firması ile sözleşme imzalandı ve 08 Mart 2021 tarihinde proje firmasına yer teslimi yapıldı.

Bölgedeki 65 bina ve 157 bağımsız bölüm, Mart 2021'de güvenli bir şekilde tahliye edildi, 08 Nisan 2021'de yıkım başladı ve 3 Haziran 2021 tarihinde binaların yıkım işlemleri tamamlandı ve zemin etüdü başladı.

İnternet ve İZMİR GAZ deplase işlemleri Temmuz 2021'de yapıldı. A1 Blok için 26 Ağustos 2021 tarihinde, A2 ve B Bloklar için 06 Eylül 2021 tarihinde inşaat yapım ruhsatları alındı.

* İZSU'nun altyapıları deplase işlemleri 03 Ağustos 2021 tarihinde yapılmaya başlandı ve 13 Eylül 2021 tarihinde tamamlandı, inşaat alanı güvenlik perdesiyle kapatıldı ve temel kazıları başladı.

*GDZ Elektrik ile aydınlatma direklerinin deplasesi için yapılan protokol 13 Ekim 2021 tarihinde imzalandı. Protokole istinaden aydınlatma direklerinin kaldırılması için 14 Aralık 2021'de yer teslimi yapıldı, 17-18 Aralık 2021 tarihlerinde 3. Etap aydınlatma direkleri deplase edildi.

* 13 Aralık 2021 tarihinde, inşaatların başlaması için S.S. Is Dünyası Konut Yapı Kooperatifi ile kat karşılığı anahtar teslim sözleşme imzalandı.

•23 Aralık 2021 tarihinde kooperatife tutanak ile yer teslimi yapıldı. Kooperatif, bölgede inşa edilecek konutların satışı için ofis açtı ve şantiye kurulum işlemlerine başladı.

GAZİEMİR EMREZ BÖLGESİ

15 Haziran 2021 tarihinde İzmir Büyükşehir Belediyesi ile protokol imzalandı.

•08 Temmuz 2021 tarihinde yer teslimi yapılarak alan, İZBETON'a teslim edildi.

Proje hizmet alım ihalesi 23 Eylül 2021 tarihinde yapıldı ve 27 Eylül 2021 tarihinde proje firmasıyla sözleşme imzalandı.

• 30 Kasım 2021 tarihinde zemin etüdü çalışmaları başlatıldı.

Proje alanının içinde bulunan Aktepe pazaryerinin taşınma süreci devam ediyor.

Aktepe pazaryerinin taşınmasının ardından, elektrik direklerinin deplase işleri ve alanın güvenlik perdesiyle kapatma işlemleri yapılacak.

• Tüm bu işlemler yapılırken, inşaat imalatları için müteahhit firmalarla görüşmeler devam ediyor.

KAZI RUHSAT VE SOERUMLULUK ALANLARI

IZBETON, mevzuat gereğince Izmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı'nın, iş emriyle iletmiş olduğu yerlerdeki çalışmaları yürütmektedir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın 26 Mart 2021 tarih ve 639556 sayılı genelgesinin 1. ve 2. Maddeleri gereğince, liçe ve Büyükşehir Belediyesi Altyapı Kazı İzni ve Harcı sorumluluk sınırları ayrılmıştır.

İmar planlarına göre en az 17 metrelik yollardan ve bu yolların yapım, bakım ve onarımlarından Büyükşehir Belediyesi, dolayısıyla IZBETON sorumludur. Bu kapsam dışında kalan yerlerdeki işlerin sorumluluğu İlçe Belediyelerindedir.

•Bu sebeple, 17 metrenin altındaki yollarda, kazı bedelleri alınarak ruhsatların verilmesinin ve yapılan kazıların kapatılmasının sorumluluğu ilçe belediyelerindedir.

. İlçe belediyelerinin sorumluluğundaki yerlerde İzmir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri'nin, yani dolaylı olarak İZBETON'un çalışması mümkün değildir.

• Keza, altyapı kuruluşları da, AYKOME'den aldıkları bazı kazı ruhsatlarında kapatmayı kendileri üstlendiklerinden ve kapatma bedeli ödemediklerinden, bu yerlerin kapatılmasının sorumluluğu da Izmir Büyükşehir Belediyesi'nde (İZBETON) değildir.

IZBETON, sorumluluk alanlarındaki çalışmaları kapsamında, 3 yıl içinde toplam 1 milyon 826 bin 173 metrekare tranşeyi asfalt ile kapatmıştır.

Böylece, 2021'de IZBETON'a iletilen kurum kazılarından ortaya çıkan tranşelerin yaklaşık %92'si tamamlanmıştır.

Kalan %8'lik miktar ise hava koşullarına bağlı olarak, IZBETON'a teslim edildiği tarihten itibaren yaklasık 30-45 günlük çalışma programı dahilinde kapatılabilmektedir.

Ayrıca, yine sorumluluk bölgelerinde 3 yılda 106 bin 307 adet yama kapatılmıştır. Böylece, IZBETON'a iletilen yama işlerinin yüzde 96'sı tamamlanmıştır. Kalan yüzde 4'lük kısım ise yine aynı sürede kapatılabilmektedir.

ACİL ÇÖZÜM

Başkanımız Tunç Soyer, Izmir'in dezavantajlı mahallelerinin ihtiyaçlarına çözüm üretmek için başlattığı "Acil Çözüm" projesinin koordinatörlüğü için IZBETON'u görevlendirmiştir.

Proje kapsamında, Büyükşehir'in diğer birimlerinden paydaşlarımızla birlikte yürüttüğümüz önemli çalışmalardan bazıları şu şekildedir:

Karabağlar Peker Parkı, yapılan dev yatırımla baştan sona yenilendi. Yürüyüş yolları, yeni halı saha, altyapı düzenlemeleri, modern oyun gruplarıyla parkın çehresi değişti.

• Izmir genelinde, Acil Çözüm projesi kapsamında toplam 21 adet yeni yeşil alan ve park yapıldı. Çok sayıda yol yenileme ve çevre düzenlemesi faaliyeti gerçekleştirildi.

• Karabağlar'a yeni bir okul kazandırıyor ve bölgenin kökleşmiş bir sorununu çözüyoruz. Abdi İpekçi Mahallesi'nde, 1000 öğrenci kapasiteli Orhan Kemal İlkokulu ve Ortaokulu'nun proje aşaması tamamlandı. 2022'nin ilk çeyreği içerisinde yapım ihalesine çıkılacak.

Buca Göksu ve Konak Lale mahalle muhtarlıklarına mini kütüphaneler inşa ettik. Karabağlar Salih Omurtak ve Kemalpasa Örnekköy başta olmak üzere birçok mahallede mini kütüphane imalatlarımız devam ediyor.

• Konak Lale Mahallesi'nde yeni bir yaşam alanı oluşturuldu. Spor tesisleri, oyun grupları, yürüyüş yolları, yeşil alanlar, dinlenme alanları ve yaklaşık 250 metre uzunluğunda, 10 metre yüksekliğinde istinat duvarı ile bölge güvenli bir hale getirildi.

Behçet Uz Rekreasyon Alanı'nda çalışmalarımız devam ediyor. İçerisinde yeni ibadet alanlarının da bulunduğu parkın C bölümü baştan sona yenileniyor.

• Tüm bu işlerin yanı sıra, toplamda 4 ilçede ve 16 mahallede, altyapıdan çevre düzenlemelerine, yeşil alanlardan yol yenileme çalışmalarına kadar, Izmirlilerin hayatına dokunan 109 iş başarıyla tamamlandı. Yeni mahallelerde ise çalışmalar hızla devam ediyor.

SOSYAL SORUMLULUK FAALİYETLERİ

•IZBETON, asli faaliyetlerinin yanı sıra, İzmirlilerin refahını artırmak için çeşitli sosyal sorumluluk faaliyetleri de yürütüyor.

Bu kapsamda:

• Son 3 yılda; ibadethaneler, okullar, eğitim merkezleri, vakıf ve derneklerde toplam 172 tadilat ve bakım işi tamamlandı.

Ayrıca İzmir genelinde 1.811 adet ibadethane tamamen temizlendi.

MALİYETLER

İzbeton Ülkemizde son zamanlarda döviz kurlarında meydana gelen yükseliş ve buna bağlı olarak girdi maliyetlerinde gerçekleşen hızlı ve fahiş artışlara ve İZBETON'un gelirlerinin bu kadar hızlı artmamasına rağmen, gerekli tasarruf tedbirleri alınarak İzmir'in dört bir yanında birçok alanda çalışmalara devam edilmektedir.

100 milyon liralık bütçe ile, 2019 yılında yaklaşık 511 kilometrelik,

• 2021 yılında yaklaşık 232 kilometrelik asfalt yapılabilmekteyken,

2022'ye yönelik planlamada 151 kilometrelik asfalt uygulaması yapılabilecektir.

KÂRLILIK

IZBETON, ekonomide yaşanan sıkıntılara ve hizmet odaklı bir şirket olmasına rağmen, bütçesini doğru yöneterek 2019 ve 2020 yıllarında kâr etmeyi başarmıştır

Şirketimiz, 2019 yılında 18 milyon 810 bin lira, 2020 yılında ise 12 milyon 69 bin lira kâr etmiştir.”