İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken imam nikahı kıyarak 29 yaşındaki Kadir İstekli ile evlendirmesi ve küçük kızın yıllarca cinsel istismara maruz kalmasına göz yumması kamuoyunda büyük tepkiye yol açmıştı.

Olaya ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede, Kadir İstekli hakkında 67 yıl 10 ay 15 gün, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ise 22 yıl 6’şar ay hapis cezası talep edilmişti.

Kadınlardan H.K.G. açıklaması: Bir insanlık suçunun davasıdır Kadınlardan H.K.G. açıklaması: Bir insanlık suçunun davasıdır

DURUŞMA TARİHİ ÖNE ÇEKİLDİ

İddianameyi kabul eden İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi, ilk duruşma günü için 22 Mayıs 2023 tarihini belirlemişti. H.K.G.’nin avukatı, bugün mahkemeye dilekçe vererek, eski ‘imam nikahlı’ eş Kadir İstekli ile baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel’in tutuklanmasını ve duruşma tarihinin öne çekilmesini talep etti. Mahkeme, bu talep üzerine duruşma tarihini öne çekti ve ilk duruşmanın 30 Ocak 2023’de yapılmasına karar verdi.