İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel, kızı H.G.K.’yi henüz 6 yaşındayken o zaman 29 yaşında olan tarikat üyesi Kadir İstekli ile ‘imam nikahı kıyarak’ evlendirdiğinin ortaya çıkması üzerine Türkiye ayağa kalkmıştı.

DOSYADA TUTUKLU YOKTU

Soruşturma kapsamında kimse tutuklanmazken iddianame hazırlanmış ve dava Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilmişti. İddianamede Kadir İstekli hakkında ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ ve ‘cinsel saldırı’ suçlarından 67 yıl 10 ay 15 gün; baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında ise ‘zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı’ suçundan 22 yıl 6’şar ay hapis cezası talep edilmişti.

İzmir'deki 'Kökünü Kurutma Operasyonu'nda 91 tutuklama İzmir'deki 'Kökünü Kurutma Operasyonu'nda 91 tutuklama

DAVA GÜNÜ ÖNE ÇEKİLMİŞTİ

Mahkemenin verdiği ilk duruşma tarihi olan 23 Mayıs 2023 tarihinin çok uzak bir tarih olması da kamuoyunda tepkilere yol açmıştı. Tepkiler ve Aile Bakanlığı ile HKG’nin avukatının başvurusu üzerine duruşma günü öne çekilerek 30 Ocak 2023 tarihi belirlenmişti.

AVUKATI DİLEKÇE VERMİŞTİ

H.K.G.nin avukatı dün mahkemeye başvurarak, tutuksuz sanıklar eski eş Kadir İstekli, baba Yusuf Ziya Gümüşel ve anne Fatıma Gümüşel hakkında tutuklama talep etmişti. H.K.G.nin avukatı ayrıca dosyada gizlilik kararı verilmesini de istemişti.

2 SANIK HAKKINDA YAKALAMA KARARI

Daha önce sanıklar hakkında savcılık iki kez tutuklama talep etmiş ancak bu talepler reddedilmişti. Olayın kamuoyuna yansıması ve büyük tepkilerin oluşmasının ardından mahkeme, avukatın dilekçesini dikkate alarak bugün baba Yusuf Ziya Gümüşel ile Kadir istekli hakkında yakalama kararı çıkardı.