İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşından itibaren 'imam nikahı ile evlendirildiği’ Kadir İstekli’nin cinsel istismarına maruz kalması nedeniyle açılan davanın ilk duruşması, bugün Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı. Mahkeme, baroların katılma taleplerini reddederek duruşmanın kapalı yapılmasına karar verdi. Aile Bakanlığı'nın dün yaptığı başvuru üzerine de davaya ilişkin yayın yasağı getirildi. Dava 27 Şubat'a ertelendi. 

"LAİK DEVLETLE SORUNLU YAPILARA OY UĞRUNA GÖZ YUMANLAR SORUMLU"

Ramazanda sağlıklı beslenmenin ipuçları Ramazanda sağlıklı beslenmenin ipuçları

İstanbul Barosu Başkanı Filiz Saraç, mahkemenin bu kararının ardından Anadolu Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Saraç, şunları söyledi:

"6 yaşındaki bir çocuğun istismarı, bütün vicdanları, yürekleri dağladı, yaraladı. Bugün baro başkanlarımız, kadın hakları merkezleri, çocuk hakları merkezleri temsilcileri, Türkiye'nin dört bir yanından avukatlarımızla buradaydık. Çocukların sesi olmak, kadınlarımızın sesi olmak için buradaydık. Eksikti sanıklar. Çocuk istismarını yeşerten, laik hukuk devletiyle sorunlu yapılara bu memlekette oy uğruna göz yumanlar da sorumluydu. Bu yapıları denetlemeyenler de sorumludur.

HER DAİM İSTİSMARA UĞRAYAN ÇOCUKLARIN SESİ OLACAĞIZ: Değerli arkadaşlar; annelerin, babaların suça ortak oldukları, şikayetten vazgeçtikleri bir dünyada baroların, avukatların katılma talepleri kabul edilse de edilmese de hep var olacaklar ve bu duruşmaları takip edeceklerdir. Maalesef bugün davanın kapalı yapılmasına karar verildi ve baroların müdahillik talepleri kabul edilmedi. Ama biliniz ki biz, her daim, istismara uğrayan bu çocukların sesi olacağız. Adliyenin etrafında bu duruşmayı bekleyen yapıları gördünüz.

CUMHURİYET HUKUKUYLA KAVGALI BU YAPILARI NEDEN DENETLENMEDİKLERİNİN HESABI VERİLMELİ: Sarıklarıyla, Cumhuriyet hukukuyla kavgalı bu yapıları maalesef bu çocuk istismarıyla ilgili olarak da aslında neden denetlenmediklerinin de hesabının verilmesi gerekir. Biz, burada avukatlar olarak her daim kadınlarımız için, çocuklar için var olmaya devam edeceğiz.

KADEM: "SANIKLARIN HAK ETTİKLERİ CEZAYI ALMALARI İÇİN SONUNA DEK DAVANIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 6 yaşındayken müridi Kadir İstekli’yle ‘imam nikahı ile evlendirmesine’ ilişkin davada duruşmaların kapalı yapılmasına karar verilmesi ve yayın yasağı getirilmesine kadın örgütleri tepki gösterdi. KADEM Hukuk Kurulu Başkanı Helin Görgül, “Toplumun vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bu önemli davada da yargılamanın en hızlı ve adil şekilde gerçekleştirilmesi, iddiaların aydınlatılması ve sanıkların hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek davanın takipçisi olacağız” dedi.

“ÇOCUKTAN GELİN OLMAZ” DÖVİZLERİ TAŞINDI

Duruşmaya saat 16:30’a kadar ara verildiği sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Mütevelli Heyeti Başkanı olduğu KADEM’in üyeleri, adliye önünde açıklama yaptı. “Çocuk istismarına hayır” ve “Çocuktan gelin olmaz” yazılı dövizlerin taşındığı açıklamada KADEM Hukuk Kurulu Başkanı Helin Görgül, şunları söyledi:

“Sanıkların, çocuğun cinsel istismarı, cinsel saldırı ve nitelikli cinsel saldırıyla suçlandığı davada mağdur, can güvenliği sebebiyle 17 Ocak günü İzmir Ağır Ceza Mahkemesi’nde talimat yoluyla dinlenmişti. Aile Bakanlığı’nın da müdahil olduğu bu davaya, bugün Türkiye’nin birçok yerinden baro temsilcileri, birçok sivil toplum örgütü temsilcileri katılmıştı. Biz de müdahil talebinde bulunduk, ancak müdahillik talepleri mahkeme tarafından kabul edilmedi. Sadece mağdur vekilinin davaya katılması kabul edildi ve Aile Bakanlığı’nın müdahilliği kabul görüldü. Bundan sonraki duruşmanın da kapalı olarak yapılmasına karar verildi. Toplumun vicdanını derinden yaralayan her olayda olduğu gibi, bu önemli davada da yargılamanın en hızlı ve adil şekilde gerçekleştirilmesi, iddiaların aydınlatılması ve sanıkların hak ettikleri cezayı almaları için sonuna dek davanın takipçisi olacağız.”  (ANKA)