Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırma ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunmasının öngörüldüğü bildirildi.

KİŞİ BAŞI 1 MİLYON 250 BİN LİRA FİNANSMAN İMKÂNI SAĞLANACAK

Açıklamaya göre, hazırlanan finansman paketi kapsamında kişi başına 1 milyon 250 bin liraya kadar finansman imkânı sunulacak, finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmı karşılanacak.

KONUT ÜRETİCİLERİNE DE UYGUN KOŞULLA FİNANSMAN SAĞLANACAK

Süleyman Sönmez: Ortak hayallerimize birlikte yürüyeceğiz Süleyman Sönmez: Ortak hayallerimize birlikte yürüyeceğiz

Ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemi de (KGF) kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişimi sağlanacak.

Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında şu ana kadar uygulanan tazmin oranı da yüzde 7’den yüzde 9’a çıkacak.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE YENİ BİR DÖNEME GİRİYORUZ”

Çevre ve İklim Değişikliği Bakanı Bakan Kurum da sosyal medya hesabından “Kentsel dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Süreci hızlandıracak adımı Hazine ve Maliye Bakanlığımızla attık. Kredide limiti 600 binden 1 milyon 250 bine çıkardık. 0.79 faizle, 10 yıl vadeyle, 1 milyon 250 bin lira kredi imkânı tanıyoruz” paylaşımında bulundu.

Bakan Kurum ayrıca, Hazine destekli kefalet sistemini de kapsama dâhil ederek, kentsel dönüşüm sürecinde yüklenici ve konut üreticisi firmaların uygun koşullarda finansmana erişiminin sağlandığı desteği de yayımladığı mesajla sosyal medya hesabından duyurdu.

Kurum bu mesajında da “Kentsel dönüşüm yapacak müteahhitlere de ilk kez teşvik veriyoruz. 12 ay ödemesiz, 48 ay vadeyle, 250 milyona kadar kredi imkânı getiriyoruz” dedi. (ANKA)