Dolar 28,9230
%0.04
Euro 31,2778
%0.45
Altın 1.887,910
%0.22
Bist-100 7,98
%1.58

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Yurttaşlar İzmir'de yapay zeka sayesinde Atatürk ile fotoğraf çekildi

Yurttaşlar İzmir'de yapay zeka sayesinde Atatürk ile fotoğraf çekildi

İzmir’de 92’nci kez kapılarını açan Enternasyonal Fuarı, haftasonunda ziyaretçi akınına uğradı. Fuara gelen yurttaşlar yapay zeka yönetimiyle sayesinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile fotoğraf çekilme şansı da yakaladı.

  • Ege Postası
  • 02.09.2023 - 20:17

Bu yıl “Gençlik” temasıyla açılışı gerçekleştirilen 92’nci İzmir Enternasyonal Fuarı ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Bilişim ve girişimciliğe yatırım yapan ve bu kapsamda birçok etkinlik düzenleyen İzmir Enternasyonal Fuarı, bu yıl da oyun dünyasının önemli etkinlikleri ve yapay zeka temalı çeşitli birçok programa ev sahipliği yapıyor. İzmir Fuarını dolaşmak için gelen yurttaşlar fuar içerisinde bulunan Pakistan Pavyonunda içerisinde kurulan alanda yapay zeka yöntemi sayesinde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ile fotoğraf çekilme şansını yakalıyor.

Proje hakkında ANKA Haber Ajansına bilgi veren Proje Sorumlusu Saim Emre İnal, “92. İzmir Fuarı'nda Pakistan pavyonunda ziyaretçilerimize Atatürk'le birlikte yapay zeka projesini gerçekleştiriyoruz. Bu proje kapsamında etkinliğimizin birinci gününü tamamladık. Birinci gününde beklentimizin de üzerinde bir katılım gerçekleştirdik. İnsanlar burada aslında cumhuriyetin yüzüncü yılında Atatürk'le birlikte olsaydık hayali çerçevesinde fotoğraf çekilerek ölümsüz bir hatıra almaya geliyorlar. Yapay zeka sistemimize gelen her ziyaretçimizin öncelikle yüzünü net bir şekilde çıktığı fotoğrafını alıyoruz. Bizim şu anda kullanmış olduğumuz üç tane yapay zeka var. Bunlardan iki tanesi görsel oluşturma, bir tanesi de yüz tarama yapay zekası. Bu yüz tarama yapay zekasına ziyaretçilerimizin fotoğraflarını yüklüyoruz ve diğer yapay zekalarımızla birlikte bu görselleri oluşturuyoruz. Konseptimiz Atatürk'le birlikte olduğu için, Atatürk'le birlikte geçmiş dönemlerden, günümüzden cumhuriyetin bugünkü günlerinden görsellerle birlikte onlara sonsuz bir hatıra bırakıyoruz ” dedi.

GURUR VERİCİ”

İstanbul’dan ailesi ile birlikte İzmir’e gelen Sibel Biçer, Atatürk hayranı olan oğlu Arda Biçer için bu alana geldiklerini belirten Atatürk ile fotoğraf çekilmenin gurur verici olduğunu söyledi. Arda Biçer ise “Ben çok mutlu oldum, fotoğrafları görünce daha da mutlu olacağım çünkü yıllar önce hayatını kaybeden Atamızla fotoğrafımızın olması mutluluk verici bir duygu” diye konuştu.

ATATÜR İLE YAŞIYORUZ”

Fotoğraf çekilen Serdar Aras, “İyi ki Cumhuriyet çocuğuyuz, İyi ki Atatürk varmış. Atatürk’ün sayesinde Cumhuriyetimizi koruyoruz. Atatürk’le yaşıyoruz zaten” dedi.

GELECEK NESİLE ATATÜRK’Ü SEVDİRMEK MÜMKÜN”

Torunu ile birlikte İzmir fuarına gelen Hava Konan, “Çok duygulandım. Gelecek nesile Atatürk’ü sevdirmeye çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

ÇOK GÜZEL BİR DUYGU”

Bir diğer yurttaş Gözde Onan ise “Çok güzel bir duygu artık teknoloji ve yapay zeka o kadar ilerledi ki içeri girdiğimizde nasıl bir şey ile karşılaşacağımızı göreceğiz” diye konuştu.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.