Dolar 28,9172
%0.07
Euro 31,3349
%-0.4
Altın 1.887,510
%-1.9
Bist-100 8,09
%0.76

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Ünlü yazarlar Seferihisar’da buluştu

Ünlü yazarlar Seferihisar’da buluştu

Seferihisar Belediyesi’nin gerçekleştirdiği “Türkiye 2. Yüzyılına Hazır mı?” söyleşi serisinin beşinci buluşmasında Yekta Kopan, İnci Aral ve Mario Levi ilk yüzyılda kültür, sanat ve edebiyat konusunu tartıştı.

  • Ege Postası
  • 02.08.2022 - 13:36

Türkiye’de eğitim sisteminin ve okuma kültürünün ele alındığı söyleşide yazar ve seslendirme sanatçısı Yekta Kopan, "Benim çocuğum okumuyor diyen anne babalar çocukları okusun diye beklerken film ya da dizi izliyorsa o çocuktan da okumasını beklememeli. Okumanın nesilden nesile aktarılan bir bütün olduğunu kavramalıyız” dedi. 

İnci Aral: Çağdaş eğitim sistemlerine ihtiyacımız var

Yazar İnci Aral da ülkede okuma kültürünün yerleşmediğinin altını çizerek “Eğitim sistemimiz çok kötü. Bizim çağdaş dünya eğitim sistemlerine ihtiyacımız var. Ayrıca iyi öğretmen açığı da maalesef ülkemizin sorunları arasında. Dolayısıyla ülkede birçok insanımızın okuma alışkanlığı yok” dedi. 

Söyleşiye katılan vatandaşların sorularını yanıtlayan konuklar yazmaya yeni başlayanlara tavsiyelerde bulundu. 

Söyleşide kendi öğrencileri de bulunan Mario Levi, "Yeni yazmaya başlayanlar için öncelikle yazma yeteneği diye bir şey olmadığını belirtmek isterim. Yazmak sadece yazarak ve yazarak geliştirilebilir. Aşkla yazarsanız bir şekilde yolunuzu çizersiniz" ifadelerini kullandı.

Başkan Yetişkin: Edebiyat yaşamı anlamamızı sağlar

Kapanış konuşması için sahneye çıkan Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, "Edebiyat, yaşamı, geçmişi, bugünü ve geleceği anlamlandırmamızı sağlayan en iyi araçlardan biridir. İnanıyorum bu günleri atlattığımızda anlamamız için yine edebiyat yanımızda olacak. Bu akşam bizlerle oldukları için değerli yazarlarımıza çok teşekkür ederim. Seferihisar’da kültür, sanat, edebiyat konuşmak bizim için her zaman çok kıymetli olmuştur." dedi. 

30 Temmuz Cumartesi günü Kaleiçi’nde gerçekleşen söyleşiye Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, Seferihisar Belediyesi meclis üyeleri, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.