Dolar 31,3757
%0.46
Euro 34,0458
%0.53
Altın 2.101,700
%2.38
Bist-100 9,10
%-1.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
UNESCO'dan 'deprem' açıklaması: Uzmanlar seferber edildi

UNESCO'dan 'deprem' açıklaması: Uzmanlar seferber edildi

Maraş merkezli depremlerin ardından Türkiye ve Suriye'de tarihi yapıların zarar gördüğünü aktaran UNESCO, "Uzmanlar seferber ediliyor" açıklamasını gerçekleştirdi.

  • Ege Postası
  • 07.02.2023 - 16:24
  • Güncelleme: 07.02.2023 - 16:24

Birleşmiş Milletler'in kültür ajansı UNESCO, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan ve depremlerde hasar gören Suriye ve Türkiye'deki iki noktaya en az üç yenisinin eklenebileceği uyarısını yaptı. UNESCO Genel Direktörü Audrey Azoulay, "Örgütümüz yetkisi dahilinde yardım sağlayacaktır" dedi.

Hasar gördüğü tespit edilen iki nokta, Suriye'de Halep eski şehri ile Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri. UNESCO halihazırda hasarlarla ilgili sahada ön çalışmalar yapıldığını belirtti. Ajans açıklamasında, Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Antep Kalesi ve Hevsel Bahçeleri Kültürel Peyzaj Alanı'ndaki bazı binaların çökmesinden üzüntü duyulduğu aktarıldı. Tüm bölgenin Roma, Sasani, Bizans, İslam ve Osmanlı dönemlerinin önemli bir merkezi olduğu vurgulandı.

'HASARIN ENVANTERİ OLUŞTURULACAK'

Hava koşulları ve bölgelerin doğası erişim ve bilgiye ulaşmayı zorlaştırdığından UNESCO, merkez üssünden çok da uzak olmayan Dünya Mirası listesindeki diğer alanların da etkilenebileceğini duyurdu. Bunlar arasında, yaklaşık 10 bin yıllık dünyanın bilinen en eski megalitlerine ev sahipliği yapan Şanlıurfa ilindeki ünlü neolitik Göbekli Tepe bölgesi, Adıyaman'daki Nemrut Dağı ve Malatya'nın dışındaki Arslantepe'nin neo-Hitit arkeolojik alanı var. Açıklamada, "UNESCO, bu bölgeleri hızla güvence altına almak ve istikrara kavuşturmak amacıyla hasarın kesin bir envanterini oluşturmak için uzmanlarını seferber ediyor" denildi. (BBC Türkçe)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.