Dolar 32,2020
%-0.22
Euro 35,0069
%-0.22
Altın 2.498,740
%1.32
Bist-100 10.644,00
%3.14

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı

TCMB Başkanı Karahan'dan enflasyon mesajı

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan enflasyonla mücadele için yürüttükleri çalışmalara değindi, manşet enflasyonda belirgin bir düşüşün eşiğinde olunduğunu savundu. Karahan, "Para politikamızı sıkı tutmak konusunda kararlıyız" diye konuştu.

  • Ege Postası
  • 14.05.2024 - 17:50

Katar'ın başkenti Doha'da 4. Katar Ekonomik Forumu başladı. Burada bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Fatih Karahan, enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkında olduklarını ve enflasyonu düşürmek için adım atmaya hazır olduklarını söyledi.

"Manşet enflasyonda belirgin bir düşüşün eşiğindeyiz" diyen Karahan, enflasyonda uzun vadeli hedeflerinin yüzde 5 olduğunu kaydetti. Karahan, "Para politikamızı sıkı tutmak konusunda kararlıyız" dedi. 

Karahan, Kamuda tasarruf paketinin enflasyon konusunda kendilerine yardımcı olacağını savundu.

Karahan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"Enflasyonda yukarı yönlü risklerin farkındayız ve enflasyonu düşürmek için elimizden geleni yapacağız. Enflasyonda uzun vadeli hedefimiz yüzde 5. Biz para politikamızı sıkı tutmak konusunda kararlıyız. Türkiye ekonomisi geçen yıl güçlüydü ama büyüme iç talep destekli olarak gerçekleşti. 2024'te geçen yıla kıyasla daha az büyüme olabilir. Bizim şu anda sosyoekonomik refaha en büyük katkımız fiyat istikrarını sağlamak olacaktır." (BirGün)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.