Dolar 28,9491
%0.11
Euro 31,2261
%-0.12
Altın 1.888,840
%0.11
Bist-100 7,98
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Siparişlere koşan kuryelere HES kodu sorgulaması

Siparişlere koşan kuryelere HES kodu sorgulaması

Koronavirüse karşı yeni alınan tedbirler kapsamında Türkiye genelinde, paket servis uygulaması yaygınlaştı. İşleri giderek artan kuryelerin, virüs açısından taşıyıcı olup olmadıklarının denetlenmesi için bazı lüks sitelere girişte; HES kodu sorgulaması zorunlu hale getirildi. İzmir'deki motosikletli kuryeler önlemlere dikkat ederek çalıştıklarını ve uygulamadan memnun olduklarını söyledi.

  • Ege Postası
  • 27.11.2020 - 17:46

İçişleri Bakanlığı'nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge ile 20 Kasım Cuma gününden itibaren lokanta ve restoranların işletmelerde müşteri kabul etmesi yasaklanırken, sadece paket servis olarak hizmet verebilecekleri açıklanmıştı. İstanbul'da bir rezidansa yemek getiren kuryenin pozitif olduğu, bina girişinde yapılan HES kodu sorgulaması sayesinde ortaya çıktı. Bu gelişmenin ardından her gün çok sayıda noktaya sipariş teslim eden kuryelerin bulaş riskleri de tartışma konusu oldu.

İzmir'de motorlu kurye olarak çalışan Ömer Akgül, kendilerinin de her insan gibi risk taşıdığına dikkat çekerek belirli kurallara uymaya özen gösterdiklerini ifade etti. Maskesiz dolaşmadıklarını ve müşteriye teslimata gittiklerinde mutlaka sosyal mesafeye uyarak sipariş bıraktıklarını anlatan Akgül, "Gittiğimiz evlerde kovid 19 hastaları olabiliyor. Böyle bir durumda onlar bize not yazıyor. Kapıda teslimatı gerçekleştirdikten sonra telefonla siparişi bıraktığımıza dair bilgi veriyoruz. Ödemeler online oluyor. Kredi kartı ile temassız ödeme yapılıyor. Uzun süredir piyasada nakit dönmüyor. Biz herkes gibi insanız, bizler de bu riski taşıyoruz. İçimizden biri hasta olduğunda görevine devam etmiyor, rapor kullanıyor" dedi.

'KURYELER BASKI ALTINDA'

İzmir'in Karşıyaka ilçesindeki bazı lüks sitelere girerken HES kodu sorgulaması yapıldığını anlatan kurye Uğurcan Güncü de şöyle konuştu:

"Bazı özel mülk olan sitelere girişte HES kodu bilgisi verme zorunluluğu getirildi. HES kodunu vermezsek bizi içeri almıyorlar. 'Başka kurye gelsin' diyorlar. Müşteri bizi arayıp, nerede kaldın, diye sorarken restoran da, daha içeri giremedin mi'' diyor. Biz de baskı altında kalıyoruz. Çünkü bu çok yeni bir uygulama. Bazı kuryeler bilmiyor. Uyum sağlamaya çalışıyoruz. Biz de insanız, işimiz zor. Pandemi döneminde hastalık kapma riskimiz var. HES kodu zorunluluğu olması gereken bir uygulamaydı" (DHA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.