Dolar 28,9846
%0.23
Euro 31,2142
%-0.16
Altın 1.866,590
%-1.07
Bist-100 7,91
%-0.82

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Sinpaş'ın Marmaris’teki otel inşaatı durduruldu

Sinpaş'ın Marmaris’teki otel inşaatı durduruldu

Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin Sinpaş GYO’nun Marmaris’teki milli park alanında yapmayı planlandığı otel ve devremülk projesi için verilen “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etmesinin ardından inşaatın faaliyeti durduruldu. Marmaris Kent Konseyi üyeleri, kontrol amaçlı gittikleri alanda içeri girmeye çalışan bir tanker görünce nöbete başladı.

  • Ege Postası
  • 09.08.2022 - 13:06

Marmaris’teki Kızılbük Koyu’nda yaklaşık 30 yıl önce başlatılan ve sonrasında Sinpaş GYO’ya satılan otel ve devre mülk projesine, Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nün geçen yıl 13 Ağustos’ta “ÇED gerekli değildir” kararını ilan etmesinin ardından Marmaris Kent Konseyi ve Marmarisli yurttaşlar, kararın iptali için 11 Eylül 2021 tarihinde dava açmış ve yürütmeyi durdurma talebinde bulunmuştu. Muğla 3. İdare Mahkemesi’ndeki davanın ilk duruşması temmuz ayında yapıldı. Mahkeme, projeye verilen “ÇED gerekli değildir” kararını iptal etti. Kararın iptali sonrası çevreciler, inşaatın durdurulmasını ve ruhsatının iptal edilmesini talep etti. Marmaris Belediyesi’nden bugün yapılan açıklamada, inşaatın faaliyetine son verildiği, inşaat alanında bulunan çalışanların alan dışına çıkarıldığı belirtildi

“İPTAL KARARI VERİLMİŞTİR”

Marmaris Belediyesi’nden dün yapılan açıklama şöyle:

“Bilindiği üzere, ilçemiz İçmeler mahallesi Kızılkum mevkii 2518 parsel numaralı taşınmaz üzerinde Sinpaş Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. tarafından yapılması planlanan Marmaris Kızılbük Resort Otel ve Devremülk projesi ile ilgili olarak ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir’ kararına karşı ilgililer tarafından Muğla Valiliği’ne karşı açılan davada, 07.07.2022 tarih ve 2021/1000 Esas, 2022/1046 Karar sayılı Muğla 3. İdare Mahkemesi’nin kararı ile iptal kararı verilmiştir.

FAALİYETİNE SON VERİLDİ

‘ÇED gerekli değildir’ kararının iptaline ilişkin Mahkeme kararı, davacılar vekili tarafından 04.08.2022 tarihinde belediyemize iletilmiştir. Konuya muttali olunması üzerine, belediyemizce ivedilikle taşınmaza gidilerek ilgili yasal mevzuat uyarınca o andaki inşaat durumu tespit edilmiş, 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca yapı tatil zaptı tanzim edilerek inşaat durdurulmuş ve faaliyete son verilmiştir. İnşaat alanında bulunan çalışanlar alan dışına çıkartılmıştır. Belediyemiz bünyesinde konu ile ilgili iş ve işlemlere hukuki sürece uyarlı olarak devam edilmektedir.”

“BURADA YASALARIN UYGULANDIĞINI GÖRÜNCEYE KADAR DA AYRILMAYACAĞIZ”

Öte yandan, dün gece saatlerinde kontrol amaçlı inşaat alanına giden Marmaris Kent Konseyi üyeleri, bir tankerin içeriye girmeye çalıştığını gördüklerini ve alanda nöbet tutmaya başladıklarını açıkladı. Konsey üyesi Halime Şaman, şantiye önünde bu sabah yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Dün burada belediye bir mühürleme işlemi yaptı. Artık mahkeme kararı doğrultusunda inşaat faaliyetine devam edemez çünkü. Biz, burada tüm işlemlerin artık devam etmeyeceğini umuyorduk, bir kontrol amacı ile geldik. Dün gece bir tanker içeriye girmeye çalıştı, onu durdurduk ve çalışanlardan da bu sabah için faaliyetlerine devam edeceklerini, hatta kendi aralarında erken yatmak ile ilgili konuştuklarını duyduk. Bunun üzerine hızlıca toplandık ve bir nöbet tutma kararı verdik. Günün bu ilk ışıklarıyla da ilk nöbetimizi tamamlamış bulunuyoruz. Buradaki yaşam alanımızı, milli parkımızı korumaya devam edeceğiz. Burada yasaların uygulandığını görünceye kadar da ayrılmayacağız. O yüzden Marmaris'te yaşayanların buraya gelmelerini; doğalarına, milli parklarına, topraklarına, yeşiline sahip çıkmalarını rica ediyoruz.” (İHA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.