Dolar 32,8400
%1.04
Euro 35,3315
%1.01
Altın 2.492,810
%2.48
Bist-100 10.697,00
%2.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Sinan Oğan ile Muharrem İnce görüştü

Sinan Oğan ile Muharrem İnce görüştü

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, seçim güvenliği gündemi ile Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce’yi ziyaret etti. İnce ise her türlü iş birliğine açık oluklarını vurgulayarak sandık kuruluna gözlemci yerleştirme konusunda “CHP’ye İYİ Parti’ye tekrar sesleniyorum; eksik olduğunuz yerler varsa gelin Memleket Partililere sizin adınıza oralarda otursunlar, yeter ki sandıkların güvenliğini sağlayalım. Biz 200 bin sandığın 50 binini korumaya talibiz” dedi.

  • Ege Postası
  • 15.04.2023 - 14:48
  • Güncelleme: 15.04.2023 - 23:27

ATA İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, seçim güvenliği ile ilgili olarak; Memleket Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce ile Memleket Partisi Genel Merkezi’nde bir araya geldi. İki cumhurbaşkanı adayı görüşmelerinin ardından basın açıklaması yaptı. Oğan, daha önce aynı konu ile ilgili CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştüğünü anımsatarak şunları dile getirdi:

“ERDOĞAN KAMPLAŞTIRAN BİR SİYASET İZLERKEN BİZ TAM TERSİNE BİRBİRİMİZLE KONUŞABİLMEYİ BECEREN BİR SİYASET İZLEMELİYİZ”

“Bundan sonra eğer seçim güvenliği eğer kendisi ilgilendiriyorsa, bu konuda bir iş birliğine açıksa Sayın Erdoğan’dan da randevu talep edeceğiz. Bizim bu konuda çok ciddi endişelerimiz var. Türkiye’deki 20 yıllık iktidarın bir seçim daha kazanması için herhangi bir şartın olduğu kanaatinde değiliz. Bu iktidarın elinde bir tek avantajlı durum var; o da sandıklarda ve biraz sonra sıralayacağım başlıklarda iktidarın elinde bir avantaj olması. Bir milyondan fazla normal istatistiksel dağılımın dışında gözüken bir seçmen sayısı söz konusu. Son 5 sene içerisinde 3,5 milyon seçmen kayda girmesi gerekirken 4 milyon 800 küsür bin seçmen var. Deprem bölgesinden ciddi endişe duyuyoruz, 3 milyon civarında vatandaşımız o bölgesi terk etmişken sadece 450 bini kayıt yaptırabilmiştir. Geriye kalan vatandaşlarımızın nerede, nasıl oy kullanacağı muammadır. O bölgedeki yıkıntılar 50 binden fazla insanımızın kaybettiğini bize gösteriyor. Onlar kayıttan düşüldü mü, onların yerine kim oy kullanacak bilmiyoruz. Mühürsüz oylar da yine YSK’nın çelişkili açıklamaları ile bizim kafamızı daha da karıştırıyor. Türk vatandaşlığına geçirilen ne kadar Suriyeli, Mozambikli, Iraklı, Pakistanlı, Afganistanlı var bilmiyoruz. Yabancı seçmen konusunda da çok ciddi endişemiz var. Bu konularda bir iş birliğini hem İnce ile hem Kılıçdaroğlu ile eğer istekli olursa Erdoğan ile yapılması ve ülkemizi hiç kimsenin aklında en ufak bir soru işareti olmadan demokratik bir seçime götürmemiz gerekiyor. Bizler cumhurbaşkanı adayı olarak birbirimizle diyalog kurmayı sağlayabilmeliyiz. Erdoğan kamplaştıran bir siyaset izlerken biz tam tersine birbirimizle konuşabilmeyi beceren bir siyaset izlemeliyiz. Hem İnce’yi hem bizi temsilen iki arkadaşımız bir araya gelecekler, çalışmaları sürdürecekler.”

İNCE'DEN CHP VE İYİ PARTİ'YE ÇAĞRI

Muharrem İnce de daha önce sandık güvenliği konusunda defalarca muhalefete iş birliği çağrısı yaptığını belirterek şöyle konuştu:

“Sinan Oğan’ın kaygılarına katılıyorum. Gerek seçmen listeleri ile gerek sandık güvenliği ile ilgili bütün kaygılarının altına imzamı atıyorum. Biz Memleket Partisi olarak yasa gereği sandık kuruluna gözlemci veremiyoruz. Çünkü ilk kez seçime giriyoruz, biz ancak müşahit bulundurabiliyoruz. CHP’ye İYİ Parti’ye tekrar sesleniyorum; eksik olduğunuz yerler varsa gelin Memleket Partililere sizin adınıza oralarda otursunlar, yeter ki sandıkların güvenliğini sağlayalım. Hala iş birliği yapabiliriz. 2018 seçimlerinde 12 bin 843 sandığa hiç gözlemci konulmadığını, 20 binin üzerinde sandıktan sıfır oy alındığını hepimiz biliyoruz. 20 bin sandık demek 6 milyon oy demektir. Hala zaman geçmiş demek değildir. Biz 200 bin sandığın 50 binini korumaya talibiz. Yabancıya mülk satışı… 400 bin doları vereceksin Türk vatandaşı olacaksın, geleceğimizde söz sahibi olacaksın. Böyle bir dünya yok. Türkiye’de her şeyin fiyatı artıyor bir tek Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşlığının fiyatı azalıyor. Bunu derhal durduracağız, sözümüz olsun. İş birliği yapmaya hazır olduğumuzu ifade ediyorum.”

OĞAN KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞMÜŞTÜ

Sinan Oğan, ilk olarak Millet İttifakı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmüş, görüşmede sandık güvenliği konusu masaya yatırılmıştı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.