Dolar 33,0716
%0.02
Euro 36,0894
%-0.3
Altın 2.600,060
%-0.54
Bist-100 11.139,00
%0.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Sedat Doğan: Yeri geldiğinde bakan bile istifa ediyor

Sedat Doğan: Yeri geldiğinde bakan bile istifa ediyor

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Sedat Doğan, yeri geldiğinde bir negatiflik varsa bakanların bile istifa ettiğini belirterek Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) atıfta bulundu. Doğan, "Bu olay Türkiye Futbol Federasyonu'nun üstündedir....

  • Ege Postası
  • 12.07.2013 - 16:39
Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Sedat Doğan, yeri geldiğinde bir negatiflik varsa bakanların bile istifa ettiğini belirterek Türkiye Futbol Federasyonu'na (TFF) atıfta bulundu. Doğan, "Bu olay Türkiye Futbol Federasyonu'nun üstündedir. Devletlerarası hukuk olayıdır. TFF, bu hiyerarşinin içerisinde değildir. Bu konu top yekün hallolacak. Ben zannetmiyorum ki şu anda herkes bunu reddedecek. Bu olayda Galatasaray lider, herkese ve kamuoyuna yankısı olacak." dedi.

Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu üyesi Sedat Doğan Galatasaray TV'de Gündem programına katılarak TFF'nin aldığı yabancı sayısı kararı ile ilgili açıklamalarda bulundu. TFF'nin almış olduğu kararın sadece futbolu ilgilendiren bir karar olmadığını belirten Doğan, "Olayı hem 6+0+4 olarak ayırmak lazım hem de AB vatandaşları olarak ayırmak lazım. Galatasaray, AB vatandaşları açısında bu işi ayrı değerlendirmeniz lazım dedi. Biz bunu Mayıs ayında söyledik. Yönetime geldikten 2-3 ay sonra biz bu hazırlığı zaten yaptık. O dönemde şike süreci ve Play-Off olması nedeniyle bu konuyu buzdolabına koyduk. Bunu Galatasaray'ın talep edip etmemesi önemli değil. Burada temel hukuk kuralları var." diye konuştu.

"FEDERASYONLARIN YAPMASI GEREKEN SADECE KANUNLARI UYGULAMAK"

Federasyonların yapması gerekenin sadece kanunları uygulamak olduğunu ifade eden Sedat Doğan, "Bu konuda sadece TFF değil hiçbir federasyonun karar alma yetkisi yok. Bir sürprizimiz var, bugün itibariyle Galatasaray Spor Kulübü sadece futbol da değil her federasyonda, AB vatandaşlarının o branşlarda Türk statüsünde yarışabilmesi için dilekçe veriyor. Bunu ilk defa açıklıyoruz. Galatasaray Spor Kulübü sadece sporla alakalı bir kulüp değildir. Türkiye'nin menfaatleri neyi gerektiriyorsa orada Galatasaray tavır alan bir kuruluştur. Galatasaray Spor Kulübü yeri geldiğinde gerekli refleksi gösterecek güce sahiptir." diyerek şöyle devam etti:

"Anayasa'nın 90. maddesi çok net bir şekilde meclis tarafından onaylanmış anlaşmalar kanuna eş değerdir diyor. AB ile Türkiye'nin yapmış olduğu antlaşmalar var. Biri Ankara Antlaşması, biri ek antlaşmalar, biri de Ortaklık Konseyi. AB vatandaşları ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları arasında fark olmayacağını antlaşma altına almışız. Daha önce bir Nihat Kahveci örneği var. Orada da İspanyol Federasyonu'nu ilk başta anlamamış. Sonrasında AB Adalet Divanı konuya çok net bir cevap vermiş. Demiş ki, Siz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ayrı bir prosedür uygulayamazsınız."

"Türkiye'nin yanına Türkiye Cumhuriyeti yazıyorsan Avrupa Birliği vatandaşı olanları diğer yabancılardan ayıracaksın. Yönetim kurulu seviyesine çıkmaya gerek yok, yönetim kurulunun bir yetkisi de yok. TFF, TCK'ya tabii. Nasıl, TCK'ya tabiyseniz bu kurallara da tabisiniz. Siz ancak tespit yapabilirsiniz, dersin ki ilgili mercilere 'Bu adam AB vatandaşı. Gereğini yapın' diyebilirsiniz." diyen Sedat Doğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Galatasaray'ın bünyesinde Galatasaray Spor Kulübü ve Sportif AŞ var. Bizim futbol branşımız Sportif AŞ çatısı altında. Bizim Drogba, Sneijder, Elmander, Dany, Chedjou, Amrabat ve Riera kişisel olarak ilgili mercilere başvuruyorlar. Kendimiz ses getirmek açısından bakmadık, bu dediğimiz olacaktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bir hukuk devleti mi olduğu, yoksa bazı yerlerde bazı kişilerin keyfi hareket etmediği daha da ortaya çıkacaktır.

Avrupa'yı, dünyayı gezmiş bir hukukçu olarak ben böyle düşünüyorum. Bu iş çok ciddi Türkiye'yi sınayacak bir olay olacak. Bugün içerisinde 7 oyuncumuz, Avukat Celal Erkut vasıtasıyla başvurularını yapıyorlar. TFF'nin kaçırdığı bir bölüm var. Milli takımımızda yurtdışı altyapılarda yetişmiş, Türk vatandaşı oyuncular çoğunlukta. Avrupa'nın birçok yerinde Türk vatandaşları yaşıyor. Bir bölümü çifte vatandaş, bir bölümü değil. Çocuğunuz futbol oynuyor. O çocuğun profesyonel olabilmesi ve eşit haklara sahip olması için, siz bu kararınızda devam ederseniz, devletler de mütekabiliyet vardır. Siz bir anlaşmaya riayet etmiyorsanız, devletlerden de bekleyemezsiniz. Her ne kadar şu an alınmış bir karar olsa dahi, bunu yapabilir. Bu konuda Avrupa Birliği Adalet Divanı vatandaşlık açısından her yönü doldurmuştur.

Yarın Türk çocuklar, bu karar nedeniyle Türk vatandaşlığı değil, Fransız vatandaşlığı alacak sizin bu kararınız nedeniyle. Siz milli takımınıza oynatacak Türk futbolcu da bulamayacaksınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 400 milyonluk Avrupa'da çalışıp çalışamayacağını belirleyeceksiniz. Türklerin Avrupa'da serbestçe çalışabilmesi için devlet yıllardır uğraşıyor. Türkiye'nin bir tezi var, diyor ki 'Biz Avrupalıyız'. Bu düşünceyle Türklerin önünü kesersiniz. Türkiye Cumhuriyeti politikalarına karşı davranırsınız. Siz derseniz, Milli takımımız kötü, siyasiler sınırlayın der. Ancak, bu olayı anlattığımız şekliyle, anlaşmalar var derseniz, anlarlar. Bunu bir de çok kritik bir spor dalında yapıyorsunuz. Zannediyorum, Tahkim Kurulu gerekli düzeltmeyi yapacaktır. Tahkim Kurulu gerekeni yapmazsa, başvuracağımız başka merciler de var. Bunun bilinmesini istiyorum."

"DROGBA'YI TÜRK STATÜSÜNDE OYNATMAZSANIZ, ARDA TURAN ATLETİCO MADRİD'DE YABANCI SINIRLAMASINA TAKILACAK"

Bu tür şeylerin Avrupa'da bittiğini ve düzenin oturduğunu kaydeden Doğan, "Avrupa'da iş bitmiş, düzen yerine oturmuş. Drogba'yı Türk statüsünde oynatmazsanız, Arda Turan Atletico Madrid'de yabancı sınırlamasına takılacak. Türk futbolcusu Avrupa'da oynayamayacak. Bu olay Türkiye Futbol Federasyonu'nun üstündedir. Devletlerarası hukuk olayıdır. TFF, bu hiyerarşinin içerisinde değildir. Bu konu top yekün hallolacak. Ben zannetmiyorum ki şu anda herkes bunu reddedecek. Bu olayda Galatasaray lider, herkese ve kamuoyuna yankısı olacak. Bu programın akabinde medyada bu konu konuşulacak. Kurullardaki arkadaşlarımız bunları izleyecekler. Bu olayın detaylı inceleneceğini ve müspet bir sonuç çıkacaktır. Tahkim açısından düşündüm, haftaya perşembe günü toplantı var. Duruşmalı toplantı istedik, bizim futbolcularımızın hukukçuları durumu anlatacak." diye konuştu.

"DEMOKRASİ SADECE SEÇİM DEĞİLDİR; GEREKTİĞİNDE BAKANLAR BİLE İSTİFA EDİYOR"

Galatasaray Başkanı Ünal Aysal'ın TFF yönetimi için istifa etme çağrısının arkasında olduklarını belirten sarı - kırmızılı yönetici, "Üst siyaset konusunda, başkanımız ne dediyse, Galatasaray yönetim kurulu, camiası ve taraftarı da konunun arkasında. Başkanımız ne dediyse odur, Galatasaray'ın istediği." diyerek, şöyle devam etti:

"Demokrasi, sadece seçim değildir. Demokrasi yazılı kuralları olmayan bir rejimdir, yani bütün kuralları yazılı değildir. İngiltere'de Spor Bakanlığı'nın nezdinde, küçük bir birimde olay oluyor. Bakanın haberinin olmasının mümkün olmadığı negatif bir durum ortaya çıkıyor. Oralarda ne oluyor, bakan istifa ediyor. Çünkü, sistemin doğru çalıştığının, onun cezasını gördüğünün ve toplumun vicdanının rahatlaması gerektiğinin ortaya çıkmasını sağlıyorsunuz.

Federasyon, futbol camiasını yöneten bir kurum. Başka yerlerde var, hükümetler var, toplumları, ülkeleri yönetiyorlar, federasyon gibi küçük birimler de var. Siz 100 tane iyi iş yaparsınız ama 1 tane yaptığınız iş, ülkenizi etkileyecek bir olaydır. O zaman toplum size oy verdi diye sizin her yaptığınız işi tasvip etmek zorunda değil. Bu tasvibi yapmazken, o toplumun hayatı için o kadar kötü birşey yaparsınız ki, o toplum sizi orada değil. TFF'nin demokratik olarak durumu budur. İstifa etmek zorunda değilsiniz, uzlaşırsınız. İnat etmezsin."

Türk futbolunda yolunda gitmeyen bir şeylerin olduğunu vurgulayan Sedat Doğan, "Türk futbolunda zaten top yekün yolunda gitmeyen bir şeyler var. Türk kulüplerinin ciddi başka problemleri var. KDV, stopaj, statlar gibi konular var. Ben hallolan bir şey görmedim. Hep halının altına süpürme var. Çay kahve içip toplantılardan sonra dağılma var. Türk futbolunun lokomotifi olan kulüpler olmasa yolunda gitmeyecek işler. Federasyonun kulüplerin önünü açtığını görmedim. Yanında yapmadığınız şeyler olduğunda, yaptıklarınızın değeri düşecektir. Demokrasilerde çözüm güven tazelemektir. Galatasaray'ı örnek alsınlar arada, görsünler biz neler yapıyoruz. Başkanımız TFF için gereğini, bilerek söyledi. 17 kulüp değil, 18'incikulübün menfaati de bu yönde. Aslında, bu başvuruyu o 18'inci kulüp yapmıştı. Bazı şeyleri ona uygun görüyorlar. O yüzden öyle yapıyorlar. Türkiye'deki bütün kulüplerin menfaatlerinin aynı olması gerekir ana konularda." diyerek konuştu.

"KANUNSUZ İŞ YAPAR VE BU OYUNCULARI TRİBÜNE GÖNDERİRSEN DAVA AÇARLAR VE TAZMİNAT KAZANIRLAR"

Son olarak AB oyuncuları konusu kulüplerin de değerlendirebileceği bir olay olmadığını belirten Doğan, "AB oyuncuları konusu kulüplerin de değerlendirebileceği bir olay değil. Keyif olayı değil, hukuk böyle diyor. Uluslararası bir hadise var. Kanunsuz bir iş yaparsan, onun da müeyyideleri var. Görevi kötüye kullanma gibi açılımları var. Bu oyuncuları tribünde oturtursanız, tazminat davası açarlar kayıplarından ötürü ve kazanırlar." diyerek sözlerini tamamladı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.