Dolar 20,0698
%0.52
Euro 21,5528
%0.82
Altın 1.253,430
%0.28
Bist-100 4,76
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
SOL Parti'den Erdoğan'ın adaylığına yeniden itiraz

SOL Parti'den Erdoğan'ın adaylığına yeniden itiraz

SOL Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın üçüncü dönem cumhurbaşkanlığı adaylığına ilişkin bir kez daha itirazda bulundu.

  • Ege Postası
  • 26.03.2023 - 16:44
  • Güncelleme: 26.03.2023 - 18:55

SOL Parti, AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığının Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından kabul edilmesi üzerine yeniden itiraz etti.

SOL Parti'den yapılan açıklamada, "YSK'nın Erdoğan'ın adaylığını kabul etmesi üzerine yeniden itiraz ettik. Bu Anayasa'ya aykırı karara imza atanları tarih önünde sorumlu tutuyoruz" ifadeleri kullanıldı.

#ErdoğanAdayOlamaz

Adaylığın kabul edilmesinin ardından YSK'ya bir kez daha itiraz ettik

Bu karara imza atanlar tarih önünde sorumludur!#ErdoğanYenilecek pic.twitter.com/IcKAuMpLTY

— SOL Parti (@solpartibilgi) March 26, 2023

Parti, daha önce de Erdoğan'ın üçüncü kez adaylığına ilişkin itirazda bulunmuştu. umhurbaşkanı Erdoğan’ın üçüncü dönem adaylığının hem Anayasa hem Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin (AİHS) ilgili maddelerince yasak olduğunun vurgulandığı dilekçede, itiraz nedenler şöyle sıralanmıştı:

"Recep Tayyip Erdoğan, 10.03.2023 tarihinde Anayasa’nın 116/2’nci maddesi uyarına seçimlerin yenilenmesi kararı almıştır.

Anayasa’nın 2007 yılında değiştirilen 101/2’nci maddesine göre, 'Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 5 yıldır. Bir kimse en fazla iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilir.'

Anayasa’nın 101. maddesinde 2017 yılında değişiklik yapılmış ise de 101/2’nci fıkra içeriğinde yani bu fıkrada bir değişiklik yapılmamıştır.

2017 yılında Anayasa’da değişiklik yapılırken, Cumhurbaşkanı’nın yetki ve görevleri de artırılmış, ancak bu değişiklik öncesindeki seçimlerin 101/2’nci maddesi dışında kaldığı yolunda Anayasa’ya bir geçici madde de konulmamıştır.

Erdoğan, 2014 ve 2018 yıllarında 2 kez Cumhurbaşkanı seçilmiştir. Seçimlerin yenilenmesi kararı, TBMM tarafından değil Cumhurbaşkanı tarafından alındığı için Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa’nın 101/2, 116/3’ncü maddelerindeki ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçim Yasası’nın 3/2’nci maddesindeki düzenlemeler uyarınca Cumhurbaşkanı adayı gösterilemez.

Yasama organının bazı konularda çıkarabileceği yasaları, Cumhurbaşkanı’nın kararname adı altında çıkarabilmesi nedeniyle, adaylık engeline rağmen yapılan işlemle İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi’nin 1. Protokolü’nün 3. maddesine de aykırılık yaratılmıştır. 

Açıklanan ve re’sen göz önüne alınacak nedenlerle, itirazın kabulü ile Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adaylığı koşullarını taşımamasına rağmen aday gösterilmesinin karşısında, adaylığının kabul edilmemesine karar verilmesini talep ederiz." (Cumhuriyet)

SOL PARTİ BAŞKANLAR KURULU ÜYESİ İLKNUR BAŞER: TEK ADAM REJİMİNİ YENMEK İÇİN TEK ADAY ETRAFINDA MÜCADELEYİ BÜYÜTECEĞİZ

Öte yandan SOL Parti Başkanlar Kurulu üyesi İlknur Başer, dün Balıkesir’in Burhaniye ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda partililere hitap etti. Başer, şunları söyledi:

“Bu irade, kötülük iktidarını gönderecek iradedir. Bu irade, yeni bir ülkeyi kurma iradesidir. 21 yıl oldu. AKP seçimi kazandığında doğan çocuklar şu anda 21 yaşında. Bu seçimlerde SOL Parti’ye verilecek her oy, bu ülkenin aydınlık, ilerici, eşit, laik kuruluşu için verilecektir. Bu iktidardan kurtulacağız.

“TEK ADAM REJİMİNİ YENMEK İÇİN, HALKIN TALEPLERİNİN KARŞILAYICISI OLAN TEK ADAYLA BİRLEŞELİM”

Bizim tarihimiz, direnişimiz var. Bu ülkeyi bir avuç sömürücüye bırakmayacağız. Emperyalistlere bırakmayacağız. ‘Bu seçimler çok kritik’ dedik, SOL Parti olarak. İki yıldır il il, ilçe ilçe, mahalle mahalle şunu söylüyoruz; Cumhuriyet’in tarihinin en önemli seçimi bu, bir referandum olacak. Tüm siyasi partilere, tüm demokratik kitle örgütlerine dedi ki ‘Sorumlu davranın. Hiçbir koltuk hesabına, hiçbir milletvekili hesabına, hiçbir kişisel hesaba katılmayın. Ülkenin geleceğidir asıl olan. Tek adam rejimini yenmek için, halkın taleplerinin karşılayıcısı olan tek adayla birleşelim. Bu karanlık iktidarı tarihin çöplüğüne gönderelim’. Tek adam rejimini yenmek için tek aday etrafında mücadeleyi büyüteceğimize, seçimlere giderken ortaya çıkan her türlü sorunda tüm muhalefet kesimleriyle birlikte faşizme karşı omuz omuza mücadele edeceğimizi buradan açıklıyoruz.”

Partililer, “AKP mezara, halk iktidara” ve “Eşitlik, adalet, memlekete sol gerek” sloganları attı.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.