Dolar 32,4061
%0.15
Euro 34,5333
%0.3
Altın 2.454,130
%0.63
Bist-100 9.739,00
%-0.77

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Polis memuru kadını kurtardı

Polis memuru kadını kurtardı

Pakistan'ın Lahor şehrinde bir kadın, elbisesindeki Arapça "helva" yazısı nedeniyle linç edilmek üzereyken polis memuru tarafından kurtarıldı.

  • Ege Postası
  • 26.02.2024 - 16:47

Olay, 26 Şubat 2024 Pazar günü gerçekleşti. Kadın, bir restoranda yemek yerken elbisesindeki Arapça yazıyı Kuran ayeti sanan bir grup tarafından saldırıya uğradı. Grubun öfkesinden Syeda Shehrbano Naqvi isimli polis memuru sayesinde kurtarıldı.

İslamiyet'e hakaretin idamla cezalandırıldığı Pakistan'da, Tehreek-e-Labbaik Pakistan isimli İslamcı grubun hedefi olan kadının elbisesinde Arapça'da "helva" yazıyordu. Yazı, "tatlı, güzel" gibi anlamlara geliyor.

Kıyafeti yüzünden linç edilmek üzere olan kadın, genç polis memurunun cesareti sayesinde kurtuldu. Bu olay, ülkede hoşgörü, yanlış anlama ve bireysel cesaretin önemi gibi kavramların tartışılmasına yol açtı.

Syeda Shehrbano'nun Etkisi:

Syeda Shehrbano, olay yerine vardıklarında kadının etrafında yaklaşık 300 kişilik bir kalabalık olduğunu belirtti. Sosyal medyada dolaşan videolarda, kalabalığın hedefinde olan kadının bir köşede yüzünü kapatmış bir şekilde oturduğu görülüyor.

Shehrbano, kalabalığın öfkesini yatıştırmak için onlarla müzakere etmek zorunda kaldı. Kalabalığı sakinleştirmeyi başardıktan sonra kadını, elbisesi ve yüzü tamamen başka kumaşlarla kapatılmış şekilde restorandan çıkarmayı başardı.

Gösterdiği cesaretle takdir toplayan polis memuru Syeda Shehrbano Naqvi, Pencap polisi tarafından Quaid-e-Azam (QPM) polis madalyasına aday gösterildi.

Kadın Özür Dilemek Zorunda Kaldı:

Daha sonra karakola getirilen kadının kıyafeti üzerindeki yazı din görevlilerine doğrulatıldı ve polis, görevlilerden ulaştıkları sonucu ve kadının masumiyetini ifade ettikleri bir video kayda almalarını istedi.

Olayın ardından, kadın linç girişiminden dolayı özür dilemek zorunda kaldı. Bu durum, Pakistan'da artan dini hoşgörüsüzlük ve linç girişimlerinin endişe verici boyutlara ulaştığını gösteriyor. (HALK YV)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.