Dolar 31,0391
%0.17
Euro 33,6226
%-0.05
Altın 2.032,380
%0.76
Bist-100 9,37
%0.29

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Pasaport almak işkenceye döndü, umutlar e pasaportta

Pasaport almak işkenceye döndü, umutlar e pasaportta

Yurt dışına çıkacaklar için işkenceye dönen pasaport bekleme süresi 2 aya kadar ulaştı. Acil durumu olan birçok kişi pasaport almak için Ankara’nın yolunu tuttu. Yurt dışındaki çip üreticisi tedarikçi firmanın talebi karşılayamaması sebebiyle yaşanan sorunun önüne geçmek için yerli e pasaport umut oldu.

  • Ege Postası
  • 22.08.2022 - 11:58

Eğitim, turizm ya da iş sebebiyle yurt dışına çıkmak isteyenlerin pasaport alma süreci son zamanlarda adeta kabusa döndü. Pasaport almak isteyenler, illerdeki Nüfus ve Vatandaşlık İşleri (NVi) Müdürlüklerinde müracaat ve işlemlerini yaptıktan sonra pasaportun ellerine ulaşması haftalar sürüyor. Yurtdışına çıkış yapmak isteyenlerin yeni pasaport için yaklaşık 2 ay beklemek zorunda kalmaları bu planlarında aksamalar yaşanmasına yol açıyor.

ACİL İŞİ OLANLAR ANKARA'YA GİDİYOR

Eğitim, sağlık ya da iş sebebiyle pasaportuna acil ihtiyaç duyanlar ise Ankara'nın yolunu yutuyor. Yeni Mahalle'deki pasaport basım merkezine gidenler bir süre kuyrukta beklemek zorunda kalıyor. Saat 08.00'de başlayan işlemlerde başvuru yapanlar, birkaç saat içerisinde Lalegül PTT Şubesi'nden pasaportunu teslim alabiliyor.

ÇİP SORUNU

Farklı illerden Ankara'ya giderek pasaportlarını almak isteyen birçok kişi masraf yapmak zorunda kalırken, sorunun çip kaynaklı olduğu öne sürüldü. Yurt dışında çip üreten firmanın küresel talepleri karşılayamaması sebebiyle yeterli pasaport defteri basılamadığı belirtiliyor. Bu nedenle pandemi öncesinde 2-3 gün olan pasaport teslim süresinin yaklaşık 2 aya kadar uzadığı dile getiriliyor.

YERLİ PASAPORT ÜRETİLECEK

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu katıldığı bir televizyon programında sorunun çözülmesi için 25 Ağustos'ta yeni bir uygulamanın hayata geçirileceğini açıkladı.

Yerli imkanlarla hazırlanacak e pasaport ile yaşanan yoğunluk azaltılacak. İlk ay 70 bin, ikinci ay 150 bin e pasaport basılacak; Aralık ayında ise tam kapasiteye geçilecek.

Bakan Soylu, diğer pasaportun da gelmeye devam edeceğini belirttiği o programda, yeşil pasaport sahiplerine müjde vermişti.

Elinde 5 yıllık yeşil pasaport bulunanların değişim yapmamalarını söylemişti. Beş yıllık pasaport sahiplerinin pasaportlarının da 10 yıllık olarak güncelleyecek iyileştirmenin yapılacağını belirtmişti.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.