Dolar 33,0574
%0.71
Euro 36,0388
%0.54
Altın 2.567,400
%0.7
Bist-100 11.065,00
%0.37

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Okul iddialarında yeni perde: Rojin’e İmam Hatip’e git dediler

Okul iddialarında yeni perde: Rojin’e İmam Hatip’e git dediler

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Rojin Koç’un okul nakli konusunu gündeme getirmişti. Yücel’in gündeme getirdiği iddialara yönelik açıklama yapan Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ‘’Öğrencimiz, yönlendirilen okullarda eğitimine devam edebileceği gibi, gitmekte ısrar ettiği Ferzent Bulum Anadolu Lisesi'ne nakli için gerekli yasal şartların oluşması halinde kendisine bilgi verilecektir" açıklamasında bulunurken, iddiaların odağındaki Rojin Koç, CHP İzmir İl Başkanı Yücel’in paylaşımının altına yorumda bulunarak olayın perde arkasını anlatıp, Kemalpaşa İlçe Eğitim Müdürlüğü'ne tepki gösterdi.

  • Ege Postası
  • 21.09.2022 - 13:04

EGEPOSTASI-CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel'in gündeme getirdiği 11. sınıf öğrencisi Rojin Koç'un "puanı yetmesine rağmen hiçbir okula kaydının yapılmadığı" iddiası gündeme bomba gibi düştü. 

Yücel’in iddiaları üzerine açıklama yapan Kemalpaşa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, "İlgili öğrenci Ferzent Bulum Anadolu Lisesi'ne nakil başvurusunda bulunmuş, kendisine başvuruda bulunduğu okulda 3 kontenjan olduğu ve nakil başvurusunda 10. sırada olduğu bilgisi verilmiştir. Öğrencimiz, ilçemizdeki Ulucak Anadolu Lisesi, Bağyurdu Anadolu Lisesi ve Yamantürk Çok Programlı Anadolu Lisesi'ne nakil başvurusu için yönlendirilmiştir. 3 okulumuzda daha eğitim hayatına devam edebilecekken eğitim hakkının elinden alındığı yönünde bir algı oluşturulmaya çalışılmaktadır. Aynı zamanda öğrenci ile alakalı yapılan açıklamada, yasal nakil sürecine ilişkin bilgi eksikliği ortadadır’’ ifadelerini kullandı. 

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün ardından İzmir Büyükşehir Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Özgür Hızal ve AK Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Dilaver Kişili iddiaları yalanlayarak, CHP’li Deniz Yücel’e tepki gösterdi.  

''Bana ısrarla imam hatibi tercih ver dedi''

İddiaların odağındaki isim Rojin Koç, Deniz Yücel’in paylaşımın altında yorumda bulunarak olayın perde arkasını anlattı.

Rojin Koç açıklamasında, ‘’İlçe Milli Eğitim Bakanlığı açıklama yapmış ve benim her iddiamı yalanlamış. Ben 16 yaşında bir kız çocuğum, benim kimseyle bir alıp veremediğim yok. Benim tek derdim okulumu bitirmek. Ben en başta Kaymakamlığa gittim ve ordan Milli Eğitim Bakanını arayıp bize yardım etmelerini söylediler, oraya gittik hemde kaç defa gittik. Ben 5 defa nakil verdim ve 5 defa reddedildim. Bana ısrarla İmam hatipi tercih ver dedi, ama anadolu lisesinde olduğum için beni İmam hatip veya meslek kabul etmiyordu. Başka semtlerde olan okullara nakil vermemi istedi.  Benim ailemin beni uzağa gönderme imkanı yok, olsaydı bizde o okulda bu kadar ısrarcı olmazdık bunuda anlattık’’ dedi. 

''Gerçekten yazık!''

Farklı bir ilçede okuma imkanın olmadığını dile getiren Rojin, yetkililerin İmam Hatip’e geç tavsiyesinde bulunduklarını belirterek, ‘’Bana o zaman açıktan bir dönem devam et sonra imam hatipe yerleş dedi. En son gidişimizde bizi hiçe saydı. Ailemi ayakta bir iki kelime ile oyalayıp bizi odada bırakıp gitti. Ben asla ama asla hakkımı helal etmiyorum. Her şey onların olsun. O koltukta boşuna oturuyorlar yazık gerçekten yazık’’ ifadelerini kullandı.   

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.