Dolar 33,0413
%-0.11
Euro 35,9402
%-0.6
Altın 2.549,540
%-1.98
Bist-100 11.156,00
%0.15

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
NATO ve AB ülkelerinden Türkiye'ye arama kurtarma desteği

NATO ve AB ülkelerinden Türkiye'ye arama kurtarma desteği

NATO, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ve birçok ülke, merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan 7,7 büyüklüğündeki ve 10 ili etkileyen depremin ardından Türkiye’ye arama ve kurtarma ekibi gönderiyor.

  • Ege Postası
  • 06.02.2023 - 16:57
  • Güncelleme: 06.02.2023 - 16:57

Bugün sabah saat 04.17’de merkez üssü Kahramanmaraş Pazarcık olan ve şu ana kadar bin 14 kişinin hayatını kaybettiği ve 7 bin 3 vatandaşın yaralandığı depremin ardından NATO ülkeleri, AB ülkeleri ve diğer ülkeler Türkiye’ye arama kurtarma ekibi göndereceklerini duyurdu. AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Avrupa Sivil Koruma Mekanizması sorumlu üyesi Janez Lenarcic’in AB Sivil Koruma Mekanizması’nın faaliyete geçirildiğini belirterek, şu açıklamayı yaptı:

“Sahadaki ilk müdahale ekiplerine destek olmak üzere Bulgaristan, Hırvatistan, Çekya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, Malta, Hollanda, Polonya ve Romanya'dan Kentsel Arama ve Kurtarma ekipleri hızla harekete geçirildi. İtalya, İspanya ve Slovakya da kurtarma ekiplerini Türkiye'ye teklif etmiştir. AB Acil Müdahale Koordinasyon Merkezi, ihtiyaç duyulması halinde daha fazla desteği koordine etmek üzere Türkiye'deki yetkililerle doğrudan temas hâlindedir.”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, sosyal medya hesabından “NATO müttefikleri şu anda destek için seferber olmuş durumda” açıklamasını yaptı. Avrupa-Atlantik Afet Müdahale Koordinasyon Merkezi (EADRCC) aracılığıyla, acil yardım ekipleri, acil tıbbi ekipmanı, orta ölçekli şehirde arama kurtarma ekipleri ve ağır arama kurtarma ekipleri gönderilecek.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise arama kurtarma ekiplerinin ulaştırılması için talimat verdiğini belirtti.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’ye 100 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan iki adet uçak göndereceklerini açıkladı.

Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı ise internet sitesinden yaptığı açıklamada, “Azerbaycan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev'in talimatı doğrultusunda, Türkiye Cumhuriyeti'nde meydana gelen şiddetli depremin sonuçlarını ortadan kaldırmak ve arama kurtarma çalışmalarına destek vermek maksadıyla, Acil Durumlar Bakanlığı'nın ilk etapta 400 kişiden oluşan kurtarma güçleri kardeş ülkeye doğru yola çıktı” ifadelerini kullandı.

Japonya’nın Ankara Büyükelçiliği, “6 Şubat tarihinde Japonya Hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin talebi üzerine, depremin neden olduğu hasara müdahale etmek üzere Japonya Uluslararası Acil Kurtarma Ekibini (JDR) arama kurtarma çalışmaları yapmak üzere Türkiye'ye göndermeye karar vermiştir. Ekip, 6 Şubat gecesi Türkiye'ye hareket edecektir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'nin talebi üzerine, insani perspektif ve Japonya'nın Türkiye ile olan dostluk ilişkileri ışığında Japonya, Türkiye'nin insani ihtiyaçlarını karşılamak üzere bu acil yardımı sağlamaya karar vermiştir” açıklamasını yaptı.

Hindistan Dışişleri Bakanlığı ise, Başbakan Narendra Modi talimatıyla 100 kişiden oluşan bir arama kurtarma ekibinin gönderileceğini belirtti.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.