Dolar 32,2020
%-0.22
Euro 35,0069
%-0.22
Altın 2.498,740
%1.32
Bist-100 10.644,00
%3.14

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Menemen’de gündem Seyrek arazileri

Menemen’de gündem Seyrek arazileri

Menemen Belediye Meclisi'nin Şubat ayı toplantısında yine tansiyon yükseldi. Menemen Belediyesi tarafından ihaleye çıkarılan ve satışı gerçekleştirilen Seyrak arazileri AK Parti ve CHP cephesini bir kere daha karşı karşıya getirdi.

  • Ege Postası
  • 03.02.2023 - 19:28
  • Güncelleme: 04.02.2023 - 10:52

BERİVAN KAYA/ EGEPOSTASI- Menemen Belediye Meclisi'nin Şubat ayı toplantısı, Belediye Başkanvekili Aydın Pehlivan'ın yönetiminde gerçekleştirildi. 

Kentsel Sit alanı içinde kalan Camikebir, Gaybi, Ahıhıdır mahallelerini kapsayan koruma amaçlı imar planı, Şehit Kemal Caddesi çevresinde bulunan Arasta Cad. Eski Mahkeme Caddeleri ile arasında kalan Mehmet Paşa Geçidi, Soğan Pazarı, İpek Pazarı Geçidi, Yonca Geçidi ve Kesikköy sokaklarının sokak sağlıklaştırma işinin uygulamaya geçilmesi için Menemen Belediyesi ile Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında yapılacak protokol için Başkan Vekili Aydın Pehlivan’a yetki verilmesi önergesi meclis gündemine geldi. Önerge için İYİ Parti çekimser oy kullanırken, önerge oy çokluğu ile meclisten geçti.

PEHLİVAN: 1 TL BORCUMUZ KALMADI

Menemen Belediyesi Başkan Vekili Aydın Pehlivan,  belediye çalışanlarının ikramiyeleri ile ilgili yaptığı açıklamada, ‘’Göreve geldiğimiz günden beri emekçi kardeşlerimizin maaşlarını bir gün geç yatırmadık ama ikramiye ile ilgili sarkmalar söz konusu oluyordu. Yaklaşık 20 milyon TLlik birikmiş ikramiyelerin hepisni arkadaşlarımızın hesaplarına geçirdik. Yönetim olarak arkadaşlarımıza 1 TL borcumuz kalmamıştır. Analarının ak sütü gibi helal olsun. Göreve geldiğimiz ilk günden beri onları çok önemsiyoruz. Hizmetimizin kaynağı onlar. Bütün borçları ödedik’’ dedi.

CHP’li Düzgün Küçük ise emekli tazminatlarına yönelik yaptığı konuşmada, , ‘’Emekli olan ve tazminatını alamayan arkadaşlarımız var bu arkadaşlarımızın tazminatları ne zaman ödenecek? Bu ile ilgili bize şikayet geliyor. Emekli tazminatlarını ödeyecek misiniz?’’ diye sordu.

Küçük’ün sorusuna yanıt veren Pehlivan, ‘’Önümüzdeki hafta Cuma günü itibariyle vergi dairemiz SGK borçlarına yapılandırma geldi. Yapılandırmalar olduktan sonra, Menemen Belediyesi’ne Cuma günü çağırıp pazarlık usulümüz söz konusu olacak. Esnafımıza, çalışanlarımıza borçlarımızı ödemiş olacağız. Yapılandırma süreçleri de belirlendikten sorna yüzlerce gayrimenkul üzerinde buluna  hacizleri temizlemiş olacağız. Menemenimizin önünü açmış olacağız’’ ifadelerine yer verdi.

KÜÇÜK: TOP BELEDİYELER ARASINDA GİDİP GELİYOR

CHP’li Küçük, Asarlık’ta bulunan İstinat duvarı ile ilgili açıklamalarda bulunarak ‘’Irmak mahallesinde bir istinat duvarı projemiz vardı. Bu sorunu aşamadık. Bundan rahatsızım. 12 tane aile var orada. 40-50 metrelik bir istinat duvarını aşamadık. Top belediyeler arasında gidip geliyor. Buna bir el atmamız gerekiyor’’ dedi.

DEMİRCİOĞLU: ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK

AK Partili Yusuf Demircioğlu söz alarak, ‘’Siz çok kısa anlattınız ama Menemen’in uzun yıllardır büyük sorunu olan ikramiyeleri göreve geldiğiniz güğnden itibaren Pratik bir şekilde hallettiniz. Şahsım ve grubum adına teşekkür ediyoruz. Bütün emekçi kardeşlerimizin yanında oldunuz ve esanfımıza güzel müjdeler verdiniz. İstinat duvarı ile ilgili Büyükşehir ile defalarca görüştük. Bizim projeyi teslim etmemize rağmen hala ihale sürecini tamamlayamadılar. İki belediye arasında gidip gelen bir süreç yok. Biz üzerimize düşeni yaptık. Onların ihale yapmasını bekliyoruz’’ dedi.

YILMAZ: KAMULAŞTIRMA YAPMADINIZ

CHP Grup Başkanvekili Ali Yılmaz, AK Partili Demircioğlu’na yanıt olarak, ‘’ırmak mahallesinde bir istinat duvarından bahsedildi. burada bir kamulaştırılma yapılması gerekiyor. Büyükşehir yine Irmak mahallesinde bir istinat duvarı yapmıştır. Burada yapılmamasının en büyük sebebi kamulaştırma yapılmadığındandır.’’ ifadelerine yer verdi.

MECLİS ÜYELERİNE HACİZ İHBARNAMESİ

Seyrek arazileri hakkında açıklamalarda da bulunan Ali Yılmaz, ‘’Biz bu borçları öderken keşke gayrimenkullerimizi değerinin altında satmasaydık. Bizim tek çekincemiz bu. Seyrek arsalarının satışı konusunda bziler dava açmıştık. meclis üyelerinin görevi halk adına denetim yapar. Gerekirse belediye kararlarını mahkemeye verirler. Biz bu Seyrek arsaları ile ilgili dava açtık. Dava ilk kademede reddedildi. Bize avukatlık ücreti diye bir icra takibi geldi. Biz bunu çok çirkin bulduk bu meclis üyelerine kurulmuş bir tuzaktır. Meclis üyeleri adeta cezalandırılıyor. Menemen Belediyesi avukat bulamıyor ve Nevşehir’den avukat tutuyor. Bu avukat ise hukuki haklarını kullanıyor. Bu şekilde yapılmayabilirdi. Meclis üyelerine haciz ihbarnamesi gönderilmesi çok çirkindir’’ dedi.

KARAKURT: HABERİNİZ OLMADAN KUŞ UÇMAZ

Gündem dışı söz alan CHP’li Deniz Karakurt, ‘’Geçen mecliste bir imar rant dosyası açmıştım. Bu süreçte sözüm defalarca kesildi, engellenmeye çalışıldım buna rağmen dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Bu süreç içerisinde idari takip başlattınız mı? Bu süreç içerisinde ben çalışmalarıma devam ettim. Arkadaşlarımızla ve dışarıdan insanlarla görüştüm. Bu konu Menemen’de büyük bir sıkıntı yaratmış. Bu kadar büyük bir sorun olduğunu ve bu sorundan herkesin haberdar olduğunu bilmiyordum, öğrendim. İdari incelemeler mutlaka başlamıştır. Fakat geçen hafta aynı kişiye yetki veildiğini duydum umarım doğru değildir. Türkiye’de tek imza ile insanın kaderini belirleyen iki kişi var. Biri Cumhurbaşkanımı 26 bin oy ile geldi, diğer bizim belediye personelimiz. Ona bu yetkiyi siz verdiniz. Cumhurbaşkanımız görse gıpta ederdi. Bu konu insan hayatını yakından ilgilendiren bir konu, ben bu konuyu Kaymakamımıza ve Başsavcımıza ilettim. Buradan arkadaşlarımıza sesleniyorum. Mutlaka müdahil olmayan arkadaşlarımız var. Bu birim direct başkanlığa bağlı. Sizin haberiniz olmadan burada kuş uçmaz. Arkadaşlarım, korkmayın, koltuklar gelip geçicidir. Bu işin bir parçası olmayın damarlarınızaki asil kana güvenin bu kudreti ve gücü damarlarınızdaki kandan alın’’ dedi.

DEMİRCİOĞLU: DAVALARLA BALTALADINIZ

AK Partili Yusuf Demircioğlu yeniden söz alarak,  ‘’Ali bey beni hep şaşırtıyor. Ali bey istinat duvarından bahsetti. Büyükşehir belediye meclis üyeleri projeyi yapın halledeceğiz dedi. Büyükşehir’de kamulaştırma yapabilir, neden yapmıyor? Aylarca bu süreci oyalayıp Menemen Belediyesi yapmıyormuş gibi bir algı oluşturmanız çok yanlış. Seyrek arazileri ile ilgili  bir tutarlılık yok. Biz ihaleye çıktık. Haftada 2 kere basın açıklaması yaptınız her açıklamada biçilen değer farklıydı. Knedi açıklamalarınızda tutarlı değilsiniz. İhaleye çıkınca memleketin malını itibarsızlaştırdınız. Sit olmadığı halde sit vardır diye itiraz ettiniz. İnsanları mezarlık var diye korkutmaya çalıştınız, ihaleye katılan olmadı. Ardından tekrar ihaleye çıktık ve bu arsalar satıldı. Biz icraat yapmaya devam edeceğiz. Ali b ey 4 konuya değindi hepsinde de kendi kendiyle çelişti. Kendi konuşmanızda kendiniz ile çelişiyorsunuz. Dava açıyorsunuz, belediyeyi itibarsızlaştırmaya çalışıyorsunuz. Davayı kaybedince vay efendim neden cezalandırıyorsunuz. Yaptığınız yanlışlar varsa devletin verdiği cezaları ödemek durumdasınız. Sizin zaten meclis üyesi olarak amacınız katkı sağlamak iken süreci davalarla baltalıyorsunuz’’ dedi.

KARAKURT: BU BİR RANTTIR

CHP’li Deniz Karakurt, ‘’ Benim elimde bir dilekçe var. Bu dilekçede Ali Rıza Bölük’ten, meclis üyesi arkadaşlarımıza kadar pek çok imza var. Bu dilekçedeki parsel numaralarını incelediğimizde mevzuata aykırı yapılaşma olduğunu gördük. Bu yapılaşma nasıl yapılıyor? İl tarım müdürlüğüne vatandaşlar başvuruyor, yüzde 5 tarımsal amaçlı depo veya başka bir yer yapılabilir oluyor. Bu yüzde 5lik kısım 10-20 ve 90’a kadar varan kısımlar var. Tarımsal amaçla kullanılması gereken yerler ticari amaç ile kullanılıyor. Bu konuda bir çok başvuru var. İmzası olan isimler çok fazla. Bu başvuruları belediye bilmesine rağmen ruhsatlar veriliyor ve bunlara göz yumuluyor. Bu ruhsatlar da tek imza ile yapılıyor. Gerekli denetimler yapılmıyor. Yıkım kararları var bu kararlar için belediye ihale açıyor ama nedense her türlü ihaleye alıcı bulunuyor ama bu yıkım ihalelerine kişi bulunamıyor. Menemen Merkezde pek çok bina yıkıldı, yıkacak şirketler var ama tek katlı yapıları yıkacak kimse yok. Bu tamamen  bir ranttır. Bu o az önce bahsettiğim imar dosyasının başka vahim dosyasıdır. Yıkım kararlarını derhal uygulayın, tarım alanlarımız yok ediliyor. Tarihsel sit kadar tarımsal sit önemli. Bunlara göz yumuluyor ve tek imza ile ruhsat veriliyor. Bu tüm Türkiye’nin konusu size duyarlı olmaya davet ediyorum. Döküm alanı konusu da önemli. 3 mecliste yıkılan inşaatların hafriyatları ile ilgili döküm alanı yapılması gerekiyor. Bu döküm alanı Büyükşehir’den alınan izin ile yapılıyor biz içeriye ödenmiş harç olup olmadığını merak ediyoruz. İzmir merkezden 3 firma var, Liderler, Nermanoğlu, Genç isimli şirkete veriliyor. Bunlardan harç alınıyor mu? Bu şirket aracılığı ile rant sağlanıyor mu diye soruyorum ama cevap alamıyorum’’ dedi.

KARAKURT: ORADA BİR SİT VAR

Konuşmasına Seyrek arazileri hakkında devam eden Karakurt, ‘’Seyrek büyük bir acımız. Bize gereken bilgiler verilsin istedik hala bilgileri alamadık. Geçen hafta hazinenin Hünerli’de 600 metrekarelik ihalesi vardı, metrekare değeri 9 bin 200 TLydi. Hünerli ile Villakent arası kaç km? Villakent lüks bir yer belki metrekare değeri daha büyük olabilir. Buna rağmen belediyenin belirlediği metrekare 2 bin lira. İkisi arasında 4,5 kaç fark var. Bu akla aykırı. Orada Sit alanı olmadığını söylüyorsunuz. Biz sizin kurumlara bu kararları aldırdığınızı biliyoruz. Bu dönem bitiyor 100 gün kaldı. Oranın altında bir metropol var. Orada bir sit alanı var. Sizin bu konuyu kapatmanız olmadığı anlamına gelmiyor. Davaları kaybediyoruz ama biz açmaya devam edeceğiz. Yargı bağımsızlaşınca bu kararlar geri dönecek. Vekalet ücreti için avukat arkadaşımız arayıp söyleseydi, öderdik. Meclis üyesini icraya vermek bu meclise kısmet oldu. Geçen mecliste Hanifi arkadaşımız benim dönemimde de böyle bir imza olduğunu söylemişti, böyle bir belgeniz varsa belgeyi getirin. Benden habersiz böyle bir izin yapılmışsa bu daha büyük bir sorundur. Hemen suç duyurusunda bulunayım ve incelemeler yapılsın’’ dedi.

HANİFİ CAN: YALANLARINIZA KARNIMIZ TOK

AK Parti meclis üyesi Hanifi Can ise söz alarak ,’’Deniz hanım, sözünümüzü kestiğimizi söyledi, 45 dakika konuştu. Biz insanız ve sıkılmaya başladık. Deniz hanım bir hukukçu ve bizim bürokratımız suçluysa mahkemeye gidebilirdi. Bu saygısızlığı kabul etmeyiz. Kim olursa olsun, biz hukukçu olarak insanları bu şekilde ithamlarda buunamazsınız. Size yakışmadı. Smyledikleriyle çelişkiye düşüyor. Hazinenin arsasından bahsetti. Vaillakent’te de peşkeş çekildiğini söyledi. İsyan çıkardı ve insanları ayaklandırdı. Bu belediyeyi borç batağına biz getirmedik. Biz 3100 TL metre birim fiyatına satışa çıkardık. Madem bu yerler bu kadar ucuzdu neden talep görmedi. Bir kişi ihaleye katılmadı. Hünerli’de söylediğiniz yer ile alaklı tuzağa düşüyorsunuz. Lütfen Önüne klasör alıp çok önemli şeyler varmış gibi konuşuyor. Bu algı operasyonlarını bırakın. O dilekçe Serdar Bey görevdeyken verdil. Bir takım sıkıntılar vardı. Aradan 4 sene geçmiş dilekçeyi şimdi okuyor. Ben meclis üyesi olarak sizin kurgularınızı dinlemek istemiyorum. Yalanlarınıza karnımız tok. Menemen Belediyesi borç batağından kurtuluyor’’ dedi.

YILMAZ: AK BELEDİYECİLİK SATMAK DEMEKTİR

CHP’li Ali Yılmaz ise, ‘’İstinat duvarı konusunda yetki Menemen Belediyesi’nde. Lise yolunu Menemen Belediyesi’nin yetkisinde olduğu için o yapıyor. Büyükşehir’de olsaydı o yapardı. İstinat duvarı da aynı şekilde. Mülkiyet sorunlarını en iyi ilçe belediyesi giderir. Seyrek arsaları ile ilgili olarak da Yusuf bey propaganda yaptınız değeri düştü dedi. Gayrimenkul sit alanı iken değeri düşmez ve böyle varlığı varsa paha biçilmez. Siz çok düşük bir paha biçtiniz. Hacizler konusuna geleyim. Hukuki bir haktır ama bu hakkı kullanmayabilirdiniz. Biz davayı birinci adımda kaybettik belki istinafta kazanacağız. İmar ile ilgili olarak ise, aylar önceside bir inşaat ruhsatı göstermiştim. O ruhsat bende var. Size bir tane yetmedi Deniz hanım  bir klasör getirdi. Yetmediyse daha getirelim. O dosyalar boş değildir. Hanifi arkadaşımız ak belediyecilikten bahsetti. AK belediyecilik bizim açımızdan satmak demektir. 2 yıldır Menemen’e hizmet etmediniz. O sattığınız arsalardan elde edeceğiniz gelirlere bütün işleri bağladınız.. O arsalar olmasaydı demek ki siz anahtarı bırakıp gidecekmişsiniz’’ dedi.

GÜLMEZ: MENEMEN BELEDİYESİ’NİN BORCUNU AÇIKLAYIN

CHP’li Çağlar Gülmez, ‘’Menemen Belediyesi’nin borcunu açıklayacağınızı söylemiştiniz, sizden borcu söylemenizi bekliyoruz. Geçen ay satılan arsalardan kasaya ne kadar girdi? Beklediğimiz tablo basit bir tablo. Borcumuz bu kadar, arsalardan gelen para bu kadar. Arsalardan gelecek para ile borçları ödediniz mi? Geriye ne kadar para kaldı? Bunu açıklamanızı istiyoruz’’ dedi.

PEHLİVAN: MENEMENLİLERİ SAF MI SANIYORSUNUZ?

Başkan Vekili Pehlivan ise son olarak , ‘’Seyrek arazilerini temcik pilavı gibi getiriyorsunuz. Hala sit demeye devam ediyorsunuz. Arazinin yarısı Ege Koop aracılığıyla yapılmış bir alan. Deniz hanım sürekli algı yönetimi içerisinde. Oranın o dönemden sit olduğunu biliyor muydu? Sit olmasına karşın o villaları oraya yaptırdılar, içleri huzurlu mu? Orada bir sit alanı olmadığını vurguluyorum. 5 tane içi boş kaya mezarının olduğu bir parseli son çırpınış olarak insanların gündemine getiriyorlar. Bu halkın hizmetine dönebilecek satışlardan bahsediyoruz. Akşamleyin yastığa kafanıza koyduğunuzda huzurlu musunuz? İlk ihale 3 milyon 100 bin lira ile 3 milyon  500 bin lira arasında değişen metrekare maliyetleri ile çıktığımız ihalede yazılı ve görsel basının kullanılmasına rağmen kimse katılım sağlamadı. Algı oluşturmayın. Menemen bunları yemez. Herkesin gözü önünde ceryan etti. Neyin algısını yönetiyorsunuz siz halkı saf mı sanıyorsunuz. İkinci ihalede toplam 1 milyon 170 bin metrekare alan içerisinde toplamda 78 taşınmaz ile 580 dönümlük aramizi satışa çıkardık. 580 dönümlük arazi içerisinde 252 dönümü satın alındı. Hani bedavaydı? Alıcı bulamadı. Şu anda gelinen noktada 1 milyon 170 ketrekare alandan 252 dönümlük  bir arazi satışı yapıldı. Biz bunun karşılığında 1 milyon 695 dönümü Menemen’in tapulu malı haline getirdik. 35 dönüm Türkelli, 16 dönüm Ulukent, 16 dönüm Asarlık, 160 dönüm İkinci Çamlık. Menemen artık bunlara tok. Menemen’in önü açık. Sizleri de gayet iyi anlıyorum. Siyaset yapabilmek adına yalan ve iftira ile bir yere varamazsınız. Menemen Belediyesi ilgili hukuk, yazılı yasalar ve yönetmelikler ve genelgelere göre yönetilmektedir. Eğer böyle yönetilmediğini düşünüyorsanız, suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Sizlerden ricamız buna yönelik muhalefet bekliyoruz. Menemen yıllardır borç batağından kurtulmak için irade ortaya koydu. Gerçek anlamda Menemenli hemşehrilerimizi güzel günler bekliyor. Menemen’i Türkiye’nin en zengin belediyesi yapma yönünde bir irade koyduk bu süreçte sizlerde yer alın, katkı koyun’’ dedi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.