Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Menemen’de flaş gelişme! Üç meclis üyesi CHP'den istifa etti

Menemen’de flaş gelişme! Üç meclis üyesi CHP'den istifa etti

Menemen Belediye Meclisi’nde partinin grup kararına uymayarak Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan’a kredi yetkisi verilmesi konusunda ‘kabul’ oyu kullandıkları gerekçesiyle haklarında “kesin ihraç” istemiyle başlatılan disiplin soruşturması sürerken, Hasan Ünal, Ali Aydın ve Rasim Yiğit Özge partilerinden istifa etti. Üç isim ortak yaptığı açıklamada; "Hayatımızın en önemli parçası olan Cumhuriyet Halk partisi üyeliğimizi, bugünden itibaren askıya alıp, İSTİFA ediyoruz. Ama kalbimizdeki CHP üyeliği, sonsuza dek bakidir" ifadeleri kullanıldı.

  • Ege Postası
  • 15.03.2021 - 12:44

EGEPOSTASI- 1 Mart tarihinde gerçekleştirilen Menemen Belediye Meclis toplantısında Menemen Belediye Başkan Vekili Aydın Pehlivan'a, İller Bankası’ndan 65 milyon lira borçlanma yetkisi verilmesi meclis üyelerine sunulmuştu.
kredi yetki talebi,Millet İttifakı’nın 15 ‘ret’ oyuna karşılık 16 ‘kabul’ oyuyla birlikte oy çokluğu ile kabul edilmişti. 

Yapılan açık oylamada, CHP grubu ‘3 fire’ vermişti. CHP’li meclis üyeleri Hasan Ünal, Ali Aydın ve Rasim Yiğit Özge grup kararına uymayarak borçlanmada kabul oyu kullanmışlardı.

Yaşanan gelişmelerin ardından CHP Menemen İlçe Başkanlığı, grup kararına uymayan üç ismin kesin ihraç talebiyle disipline sevk edilmesi yönünde karar almış ve haklarında dosya hazırlamaya başlamışlardı.

Öte yandan disiplin dosyası hazırlanırken üç ismin savunma yapması istendi. Ünal, Aydın ve Özge ilçe başkanlığına giderek ortak bir yazılı savunma vermişti.

Bu gelişmeler yaşanırken, üç isim CHP’den istifa etti.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi Meclis Üyesi Hasan Ünal ve Menemen Belediyesi meclis üyeleri Rasim Yiğit Özge ile Ali Aydın, yaptıkları ortak yazılı açıklamada, il ve ilçe örgütlerinin aldığı kararların, uyguladıkları yöntem ve politikaların, partinin ruhuna, savunduğu ilkelere, değerlere tezat oluşturmaması gerektiğini belirtti.

Menemen Belediyesinin 1 Mart'ta gerçekleşen olağan meclis toplantısında belediye çalışanlarının ve esnafın alacaklarına istinaden başkanvekiline verilecek "borçlanma yetkisi"ne kabul oyu vermeleri ve grup kararına uymamaları nedeniyle disipline sevk edildiklerini aktaran meclis üyeleri, Menemenlilerin lehine olan her kararda ellerini korkusuzca, hesapsızca kaldırmakla sorumlu olduklarını ifade etti.

Meclis üyeleri, siyasi görüşlerinin değişmediğini kaydederek, "Hayatımızın en önemli parçası olan CHP üyeliğimizi, bugünden itibaren askıya alıp istifa ediyoruz. Ama kalbimizdeki CHP üyeliği, sonsuza dek bakidir." ifadelerini kullandı.

Açıklamanın tamamında ise şu görüşlare yere verildi:

1 Mart 2021 tarihinde gerçekleşen Menemen Belediyesi Mart ayı olağan meclis toplantısında,Menemen Belediyesi emekçilerinin ve Menemenli esnaflarımızın alacaklarına istinaden,Başkanvekiline verilecek borçlanma yetkisine kabul oyu vermemiz ve Grup kararına uymadığımız gerekçesiyle bizi disipline sevk eden, sayın Genel Başkanımızın uyguladığı parti politikasından habersiz, partinin iktidar yürüyüşünden bihaber; menfaatlerinin ve gelecek hesaplarının peşinden koşan; millete karşı siyaset yapılamayacağını anlamamış, hala ‘daha küçük olsun benim olsun’ zihniyetinden sıyrılamamış, şuanlık yetkili olan kişilere yönelik, istifa açıklamamızdır.

BİLİNİZ Kİ; BİZDEN BAĞIMSIZ OLAN GELİŞMELER  KARŞISINDA, BİZE BAŞKA ALTERNATİF BIRAKILMAMIŞTIR.

Değerli Kamuoyu, saygıdeğer Parti Büyüklerimiz.
Hizmetin en iyisine layık İzmirliler ve Menemenliler;

Biz genel başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘hak, hukuk, adalet’ diyerek, yazın sıcağında binlerce aynı duyguyu taşıyan yurttaşlarla başlattığı, 25 gün süren 420 kilometrelik ‘Adalet Yürüyüşü’nü; günü kurtarmak adına değil, ülkemizde adaletin perçinleşmesi için yaptığına yürekten inanıyoruz.

Biz Genel Başkanımızın düzenlediği çalıştaylarda, üstüne basa basa, yüksek sesle, tüm belediye başkanlarına ve örgüt üyelerine;
“BELEDİYEYİ ADALETLE YÖNETİN, HAKKI HUKUKU HER ORTAMDA SAVUNUN VE GEREĞİNİ YAPIN. BELEDİYE ÇALIŞANLARININ ÖZLÜK HAKLARINI EKSİKSİZ KORUYUN. KİMSENİN İŞİYLE AŞIYLA
UĞRAŞMAYIN. SİYASİ GÖRÜŞÜ NE OLURSA OLSUN HERKESİ 
KUCAKLAYIN VE EŞİT DAVRANIN” diye seslendiği sözlerini ifade ederken; yerel yönetim anlayışının temel ilkelerini hayata geçirmek için bizlere görev verdiğine inanıyoruz.

Biz genel başkanımızın, her ortamda işçiden emekçiden yana tavır koyduğuna; işçinin ve emekçinin haklarını savunduğuna ve bu anlayışını, yüksek bir inançla söylediğine inanıyoruz.
 
Değerli Kamuoyu, saygıdeğer Parti Büyüklerimiz.
Hizmetin en iyisine layık İzmirliler ve Menemenliler;

Sonuçta il ve ilçe örgütlerinin aldığı kararlar, uyguladıkları yöntem ve politikalar, partinin ruhuna, savunduğu ilkelere, Altı Ok’ a ve yüz yıllık gelenek,görenek ve değerlere, tezat oluşturmamalı.

İl ve ilçe örgütlerinin aldığı kararlar uyguladıkları yöntem ve politikalar Cumhuriyet Halk Partisi genel başkanımızı, kamuoyu önünde küçük düşürüp, farklı algılara sevk edip, kötü bir duruma düşürmemeli.

İl ve ilçe örgütlerinde görev alan arkadaşların, birinci ve asli görevi Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun belirlediği parti politikalarına uygun siyaset üretmek, bir sonraki seçimde ‘ben nerede, ne olurum’ u hesap etmek yerine, ‘partim nerede olacak, nasıl iktidar olur’ düşüncesine göre hareket etmektir.

Değerli Kamuoyu, saygıdeğer Parti Büyüklerimiz.
Hizmetin en iyisine layık İzmirliler ve Menemenliler;

Grup kararına uymadığımız gerekçesiyle bizi disipline sevk eden, sayın genel başkanımızın uyguladığı parti politikasından habersiz, partinin iktidar yürüyüşünden bihaber, sadece kendi menfaatlerinin ve
gelecek hesaplarının peşinde koşan, millete karşı siyaset
yapılmayacağını anlamamış, hala ‘daha küçük olsun benim olsun’
zihniyetinden sıyrılamamış, şu anlık yetkili olan kişilere soruyoruz.
Bizi parti grup kararına uymadığımız için, disipline sevk edip,
savunma yapmamızı istiyorsunuz.

Aylarca maaş alamayıp, evlilik yüzüklerini satma noktasına gelen, çarşıda pazarda boynu bükük dolaşan, bakkal-marketlerin bile
veresiye vermekten imtina ettiği, kirasını ödeyemeyip evinden çıkarılan, aile düzeni bozulan, çocuklarının ihtiyaçlarını karşılayamadığı için,
 
yüzlerine bakamayan işçinin emekçinin, alın terini ödemek için istenen borçlanma talebine, onay vermek midir disiplin suçu.

Yaptığı hizmetlerin karşılığında, uzun aylar boyunca alacağını tahsil edemeyip, işleri batan ve bunun sonucunda psikolojik buhrana giren, 3 çocuğunu ve canından çok sevdiği eşini geride bırakarak, genç yaşta canına kıyan Ali Kaya kardeşimizin trajedisinde olduğu gibi; ve bir daha böyle benzeri acı veren olayların yaşanmaması için; esnafa ve firmalara olan gecikmiş ödemelerin zamanında yapılması için, istenen borçlanma talebine onay vermek midir disiplin suçu.

Biz Menemen’in meclis üyeleriyiz. Yani her biri birbirinden değerli olan yurttaşların oylarıyla seçilmiş, onların hak ve menfaatlerini korumakla mükellef ve Menemenliler’in lehine olan her kararda da ellerimizi korkusuzca, hesapsızca kaldırmakla sorumluyuz. Bu
sorumluluklarımızı, bugünden sonra da hesapsızca, korkusuzca yerine getireceğimizden hiç kimsenin şüphesi olmasın.

ŞİMDİ BİZİ
Seçime sayılı günler kala partiye üye olup gelecek hesapları yapanlar mı, yargılayacak?
ŞİMDİ BİZİ
Parti hiyerarşisine uymayıp, il ve ilçe başkanından habersiz, kapalı kapılar ardında meclis üyeleriyle özel görüşmeler yapıp, makam dağıtanlar mı
yargılayacak?
ŞİMDİ BİZİ
Cumhuriyet Halk Partisi ve Menemen için hayati önem taşıyan başkanlık seçiminin yapılacağı ilk meclis toplantısına, tenezzül edip gelmeyen, hatta vekilini bile göndermeyenler mi yargılayacak?
ŞİMDİ BİZİ
İzmir’de ve Menemen’de, partinin güya akil adamları sayılan, fakat kapalı kapılar ardında kirli ve bir o kadar pis pazarlıklar yapıp, sonrasında hiçbir şey olmamış gibi davrananlar mı yargılayacak?
 
Temmuz 2020 Meclisi’nde faaliyet raporu oylanırken, grup kararına uymayıp red oyu verenler, üstelik AK Partinin desteğiyle encümen ve komisyonlara  seçilip görev alanlar, parti suçu işlemediler de, biz işçiden ve
emekçiden yana tavır koyduğumuzda mı, parti suçu işlemiş oluyoruz.

BİZİM BİR TEK DERDİMİZ VAR

Dünya görüşümüz, hayata bakışımız, benimsediğimiz siyasi görüş hiçbir zaman değişmedi. Tarlayı yağmurun yağdığı yere hiç çekmedik. Bundan sonra koşul ve şartlar ne olursa olsun değerlerimizden çizgimizden, dünya görüşümüz ve hayata bakışımızdan, hiçbir sapma olmayacaktır. Çünkü biz Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’ün kurduğu ve ‘Benim iki büyük eserim var, biri Cumhuriyet diğeri de Cumhuriyet Halk Partisi’ sözlerini şiar edinmiş ve hayat görüşü olarak benimsemişiz. İsminde HALK geçen partimizin, yereldeki siyasetçilerinin bir kısmı anlamasa da, ‘HALK’a karşı siyaset
yapılamayacağını’ çok iyi biliyoruz. Bizi, sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun uyguladığı “HALK’la beraber siyaset yapmaktan” hiçbir güç alıkoyamayacaktır.

Bu yüzden dolayı

Bırakın ayak oyunlarını, bırakın kirli pazarlıkları, bırakın sonraki hesaplarınızı, bırakın işinize geldiği gibi davranmayı. Siz Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun dediği gibi; ‘biz ne olacağız değil partimiz nasıl iktidar olacak’ derdine düşün.

Bu yüzden dolayı

Hayatımızın en önemli parçası olan Cumhuriyet Halk partisi üyeliğimizi, bugünden itibaren askıya alıp, İSTİFA ediyoruz.
Ama kalbimizdeki CHP üyeliği, sonsuza dek bakidir.

İktidar olacağımız güne çok az kaldığına inancımız tamdır.
 
Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere, bütün yol arkadaşlarımızı, partiye gönül vermiş büyüklerimizi ve değerli İzmir ve Menemenlileri, saygıyla sevgiyle selamlıyoruz.

Hasan ÜNAL-İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi Meclis Üyesi.
Rasim Yigit ÖZGE-Menemen Belediyesi Meclis Üyesi.
Ali AYDIN-Menemen Belediyesi Meclis Üyesi.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.