Dolar 31,0391
%0.17
Euro 33,6226
%-0.05
Altın 2.032,380
%0.76
Bist-100 9,37
%0.29

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Mega müze yalan oldu

Mega müze yalan oldu

​İl Özel İdaresi'nin kapatılmasıyla birlikte başlayan paylaşım krizi İzmir'de turizmini de vurdu. Kent genelindeki müzelere giden ziyaretçi sayısı gün geçtikçe azalırken, kültür turizmine can katacak Mega Müze projesi de yaşanan belirsizlik nedeniyle havada kaldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi mahkemelik olan Sümerbank arazisinin yerine, kente gelen turist sayısını da arttıracak projeyi Kadifekale'de hayata geçirebilmek için kamulaştırmaya milyonlarca lira harcayacak.

  • Ege Postası
  • 21.11.2014 - 12:38
ERMAN ŞENTÜRK/HABER SERVİSİ- İzmir’de Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yapılması beklenen, ancak yeri konusunda yaşanan çıkmaz nedeniyle bir türlü start verilemeyen “Mega Müze” projesi konusunda İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden somut adım geldi. Büyükşehir’in daha önceden fikrini bakanlığa sunduğu ve eski Sümerbank arazisine yapmayı planladığı “Ege Medeniyetler Müzesi” ile ilgili gelişme sağlanmaması üzerine belediye rotayı Agora’ya çevirdi. Kadifekale yamaçlarında antik tiyatro ile Agora arasında kalan 25 bin metrekarelik arazide, müze ve sergi alanlarını kapsayan özel projeye göre kültürel tesis alanı yapılacak.
 
 
MÜZEYİ BAKANLIK YAPMADI BELEDİYE YAPACAK
Geçtiğimiz genle seçimler öncesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın İzmir’e yapacağını açıkladığı ve 2 yıl önceki bütçede de 1 milyon TL’lik bütçe ayrılan “Mega Müze” projesinin belirsizliği turizmi vurdu. “Ege Medeniyetler Tarihi Müzesi” olarak da bilinen dev kültür ve turizm yatırımının hayata geçirilmesi planlanan eski Sümerbank arazisinin İl Özel İdaresi’nin kapatılmasının ardından başlayan krizle birlikte belirsizliğe sürüklenmesi, kente gelen turist sayısını yükseltecek olan projeyi de olumsuz etkiledi.
 
ZİYARETÇİ SAYISI DÜŞTÜ, TURİZM DARBE YEDİ
Mega Müze’nin yapımı da yaşanan gelişmelere birlikte gecikirken, İzmir’deki mevcut müzelerin ziyaretçi sayısı ise gün geçtikçe azalmaya devam ediyor. 2012 yılında 3 milyon 235 bin olan ziyaretçi sayısı, 2013 yılında 2 milyon 937 bine gerilerken, 2014 yılının ilk 8 aylık verilerine göre ise bu sayı 1 milyon 945 bine düştü. Aynı şekilde, turizm gelirleri de geçen süre zarfında gerileme gösterdi.
 
KENTTE GEZECEK MÜZE KALMADI
Müzelerin ziyaretçi sayısında yaşanan gerileme düzenli olarak devam ederken, tadilata alınan Atatürk Müzesi ile İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nin uzun süre kapalı kalması,Varyant’taki İzmir Arkeoloji Müzesi ve İzmir Etnografya Müzesi’nin de Konak Tünelleri Projesi’nin inşaatı sebebiyle etkilenmesi gibi etkenler dolayısı ile kent merkezindeki müze canlılığı büyük bir darbe yedi. İzmir’in merkezinde uzun süre kente gelen yerli ve yabancı turistlerin gidebilecekleri Agora Ören Yeri haricinde bir seçenek kalmazken, kültür turizmini asıl canlandıracak olan Mega Müze projesine alternatif olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale-Agora Bölgesi’nde dev bir turizm yatırımını hayata geçirmek için sessiz sedasız çalışmalarına başladı.
 
“MEGA MÜZE”NİN ALTERNATİFİNE “MEGA” FATURA
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin planladığı alternatif kültür alanı ve müze projesi için Kadifekale sırtlarındaki antik tiyatro alanı ile Agora arasındaki bölgenin ise kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Söz konusu bölgede 25 bin metrekarelik alanı kültürel tesis alanı, bin 600 metrekareyi ise dini tesis alanı olarak planlayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, yeni bir cazibe alanı olarak planlanan proje dahilinde, müze, sergi alanları ve diğer kültürel tesisler oluşturacak. Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale, Agora ve İkiçeşmelik bölgesini de içine alan toplam 270 hektarlık tarihi aksın ayağa kaldırılması için kamulaştırmaya toplamda 350 milyon TL harcadı. Antik Tiyatro’nun yer aldığı alanda bugüne kadar 11,4 milyon TL’lik kamulaştırma yapan Büyükşehir Belediyesi, “Mega Müze” projesinin alternatifi olarak düşünülen alan için de yaklaşık 500 konutu daha kamulaştıracak.
 
SÜMERBANK ARAZİSİNDEKİ PROJE PAYLAŞIM KRİZİNE KURBAN GİTTİ

Geçtiğimiz yıl boyunca süren bir dizi tartışma ve tahsis krizi nedeniyle Sümerbank arazisine yapılacak dev müze projesi ise askıda kaldı. İl Özel İdaresi kapatılmadan önce İzmir Büyükşehir Belediyesi kongre merkezi, otel, turizm irtibat bürolarının yer alacağı proje için İl Özel İdaresi’nden Sümerbank arazisini istedi. Kültür ve Turizm eski Bakanlığı’nın da yeşil ışık yaktığı proje doğrultusunda kongre merkezi, müze ve turizm irtibat bürolarını Bakanlığın üstlenmesi, oteli ise İzmir Büyükşehir Belediyesi ve İl Özel İdaresi’nin gerçekleştirmesi öngörülmüştü. Ancak, Valilik proje konusunun kapanacak olan İl Özel İdaresi’nin mallarının paylaştırılması sürecinde değerlendirilmesine karar vermiş, Özel İdare’nin kapatılması sonrasında ise dev müze projesi yaşanan paylaşım krizi nedeniyle rafa kaldırılmıştı

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.