Dolar 31,3757
%0.46
Euro 34,0458
%0.53
Altın 2.101,700
%2.38
Bist-100 9,10
%-1.05

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Kurumlardan, deprem nedeniyle tek seferlik ek vergi alınacak

Kurumlardan, deprem nedeniyle tek seferlik ek vergi alınacak

Devlete olan bazı borçların yapılandırılmasını da kapsayan kanun teklifi, TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Buna göre; tüm vergi cezaları, öğrenim kredisi borçları, adli ve idari para cezaları yapılandırılabilecek. Yasaya, depremzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgenin yeniden inşa edilmesi amacıyla kurumlardan tek seferlik ek vergi alınmasına ilişkin madde eklendi.

  • Ege Postası
  • 09.03.2023 - 22:05
  • Güncelleme: 09.03.2023 - 22:05

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurul’da bugün kabul edildi. 

Yasayla Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), il özel idareleri, belediyeler ve Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı’na (YİKOB) olan bazı borçlar için yapılandırma imkanı sağlandı.

Yasaya göre; vergi ve trafik cezaları, otoyol kaçak geçiş cezaları, gümrük vergileri, işsizlik sigortası primi, sigorta primleri ve daha önce hiç yapılandırılmayan adli ve idari para cezaları, öğrenim kredisi borçları ve destekleme primi borçları da yapılandırılabilecek.

İşletmede mevcut olduğu halde kayıtlarda yer almayan ya da kayıtlarda yer aldığı halde işletmede bulunmayan emtia, makine, teçhizat, demirbaşlar ile kasa mevcudu ve ortaklardan alacakların beyanına ilişkin düzenleme yapılacak. 

Yasayla Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkileri dikkate alınarak, Vergi Usul Kanunu kapsamında yapılacak başvuruların ve ödenecek taksitlerin süreleri birer ay uzatıldı. Yasaya, depremzedelerin acil ihtiyaçlarının karşılanması ve bölgenin yeniden inşa edilmesi amacıyla kurumlardan tek seferlik ek vergi alınmasına ilişkin madde eklendi. (ANKA)

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.