Dolar 32,3466
%0.14
Euro 34,4500
%-0.65
Altın 2.510,610
%2.01
Bist-100 9.814,00
%0.59

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Konak Belediyesi, AKUT iş birliğiyle arama kurtarma ekibi kuruyor

Konak Belediyesi, AKUT iş birliğiyle arama kurtarma ekibi kuruyor

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur ve Arama Kurtarma Derneği (AKUT) İzmir Ekip Lideri Ramazan Ergut, Belediye bünyesinde uzman bir arama kurtarma ekibi kurulması için masaya oturdu. Başkan Batur, “İzmir’de kaybedecek bir dakikamız bile yok. Depreme dayanıklı binalar, sağlıklı kentler inşa etmek gerektiği gibi afet anında hızlı ve doğru müdahale edecek ekiplerle de depreme hazırlıklı olmalıyız” dedi.

  • Ege Postası
  • 15.03.2023 - 14:49
  • Güncelleme: 15.03.2023 - 15:07

Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, başta deprem olmak üzere olası afetlere karşı hazır olunması için bir süredir meslek odalarıyla yaptığı görüşmelerin ardından son olarak AKUT ile bir araya geldi. AKUT İzmir Ekip Lideri Ramazan Ergut’u makamında konuk eden Başkan Batur, Konak Belediyesi olarak başta arama kurtarma ekibi olmak üzere acil durum ve afet yönetimine ilişkin gerekli hazırlıklara başlayacaklarını söyledi. Konak Belediyesi bürokratlarının da hazır bulunduğu toplantıda, Belediye bünyesinde afet durumunda görev yapacak bir arama kurtarma ekibi kurulması kararlaştırıldı. 

MAHALLE GÖNÜLLÜLERİ OLUŞTURULACAK 

Eğitimlerini, AKUT İzmir Şubesi’nin üstleneceği ekip, deprem anında enkazdan kurtarma görevi yapacak şekilde yetiştirilecek. Öte yandan, ilçedeki mahallelerde de nüfusa oranla belirlenecek sayılarda, belli yaş gruplarından gönüllüler arasında, deprem ve afetlerde arama kurtarma ekiplerine destek verecek mahalle gönüllüleri oluşturulacak.

İzmir’in deprem kuşağında olduğunu, deprem gerçeğiyle yaşamayı öğrenmek ve hazırlıklı olmak gerektiğini belirten Batur, şunları kaydetti:

“İzmir’de kaybedecek bir dakikamız bile yok. Depreme dayanıklı binalar, sağlıklı kentler inşa etmek gerektiği gibi afet anında hızlı ve doğru müdahale edecek ekiplerle de depreme hazırlıklı olmalıyız. İzmir depreminde yaşadıklarımızı dün gibi hatırlıyoruz. Kahramanmaraş depremlerinin ardından bölgeye gittik, gönüllü ekibimiz Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katıldı. Arama kurtarma çalışmalarının uzman ekiplerce yapılmasının, hızlı ve doğru müdahalenin önemini biliyoruz. AKUT ile İzmir’deki deprem felaketinin hemen öncesinde bir araya gelmiş, sonra da protokol imzalamıştık. Zaman zaman bir araya gelerek hem eğitim çalışmaları yaptık hem malzeme anlamında elimizden gelen desteği her zaman sunduk. Şimdi birlikte yeni bir projeye başlıyoruz.”

Son yıllarda deprem, salgın, yangın, sel gibi pek çok felaketin art arda yaşandığını ve Konak Belediyesi olarak sahada olduklarını dile getiren Başkan Batur, sözlerini şöyle tamamladı:

“Geçtiğimiz ay yaşanan, yaralarını hep birlikte sarmaya çalıştığımız deprem felaketinin ardından, Belediye personelimizin ne kadar fedakâr olduğunu, can kurtarmak için koşa koşa gittiklerini gördük. Hatay’da arama kurtarma çalışmalarına katılan ekibimiz hepimizi gururlandırdı. Şimdi, daha profesyonel bir ekibi AKUT iş birliğinde kuruyoruz. Önce Belediyemiz bünyesinde donanımlı bir ekip kuracağız. Daha sonra muhtarlarımızın da katkısıyla mahallelerde gönüllü ekipler oluşturacağız. Ayrıca lojistik merkezler kuracağız. Eğitimler AKUT tarafından verilecek. Bir kez daha AKUT İzmir Ekip Lideri Ramazan Ergut’a ve tüm AKUT üyelerine teşekkür ediyorum.”

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.