Dolar 32,6970
%1.31
Euro 34,8967
%-0.02
Altın 2.452,460
%2.57
Bist-100 10.453,00
%0.59

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Kınık kuru domatesi artık bir marka

Kınık kuru domatesi artık bir marka

Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret verilerek tescillenen Kınık kuru domatesi artık bir marka oldu. Bakırçay havzasının kendine has aroması ile iç ve dış pazarlarda tercih edilen lezzetlerinden Kınık kuru domatesi, coğrafi işaretle tescillendi. Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer,  "Kınık kuru domatesi 25 Nisan 2022 itibariyle Türk Patent Enstitüsü tarafından coğrafi işaret aldı. Artık Kınık kuru domatesi, Türkiye ve Avrupa'da markalaştı. Bakırçay'ın bereketli ovalarında eskiden biz şunu derdik 'Bakırçay'ın bereketi Kınık'ın samimiyeti.' Artık Kınık'ın da bir kuru domatesi mevcut oluyor ve markalaştı "dedi.

  • Ege Postası
  • 09.09.2022 - 10:02

Kınık Belediyesi olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent Enstitüsüne markalaşmak için müracaat ettiklerini belirten Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, "Kınık domatesi salçalığın yanında kurutmalık olarak ayrı bir ekim sahaları var ve vatandaşımız bunu profesyonel olarak yapmaktaydı biz bunu Kınık Belediyesi olarak Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Türk Patent Enstitüsüne markalaşmak için müracaatımız oldu. Yaklaşık iki sezon boyunca gelip numune aldılar. Yapılan analizler, güneş ışınları ve meteorolojik verilerde dahil olmak üzere tüm laboratuvarlar ve teknik incelemelerden sonra Kınık kuru domatesinin verileri uygun bulundu. Artık Türkiye'de kuru domates deyince Kınık akla geliyor ve markalaştık." diye aktardı.

Büyük emek ve alın teri ile sofralarımıza gelen kuru domatesin Türk Patent Enstitüsünden coğrafi işaret alması üreticileri de çok mutlu etti. Katkılarından dolayı Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer'e teşekkürlerini sunan domates üreticileri, ürünlerinin dünya genelinde bir marka haline geldiği için gururlu.

Üreticilerden İsmail Özçelik, ''Çocukluğumuzdan bu yana domates ile uğraşıyoruz. Belediyemizin önderliğinde patent almamız hem domates üreticileri hem de kuru domates üreticileri olarak hepimizi çok mutlu etti. Bunun nedeni hem iç hem dış pazarda domatesimizin A marka B marka değil de Kınık domatesinin satılması hepimizi onure eder." dedi

Üreticilerden Zeki Selek, "Marka olmamız domatesimizin daha değer kazanmasını ve daha iyi satılmasını sağlayacak'' dedi. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.