Dolar 27,1418
%0.08
Euro 28,9323
%0.11
Altın 1.680,900
%0.38
Bist-100 8,04
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Merkez Bankası çağrısı

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a Merkez Bankası çağrısı

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Merkez Bankası ziyareti sonrası açıklama yaptı. Merkez Bankası'nın bağımsızlığının önemine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, "Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızlığımızı ifade ettik. Buradan Erdoğan'a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster ve Merkez Bankası'nın, 'faiz yükselir mi, faiz düşer mi' bu konuda kararı sen değil, kararı liyakatli kişiler versinler" dedi.

  • Ege Postası
  • 15.10.2021 - 14:14

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’na (TCMB) gideceğini açıklamasının ardından  Şahap Kavcıoğlu ile görüşmek için saat 15.30 sıralarında Merkez Bankası’na geldi. Kılıçdaroğlu’na, Parti Sözcüsü Faik Öztrak, Genel Sekreter Selin Sayek Böke ile Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Bülent Kuşoğlu eşlik etti. Kılıçdaroğlu, Kavcıoğlu ile yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“SICAK SİYASETİN MERKEZ BANKASI’NA MÜDAHALE ETMESİNİ ASLA İSTEMEDİK VE İSTEMİYORUZ”

Kılıçdaroğlu açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

*Merkez Bankası bir cumhuriyet kurumu. "Cumhuriyet" sözcüğü kamu kurumları arasında bir Cumhuriyet Savcıları için bir de Merkez Bankası'nda kullanılıyor. Bağımsızlığını işaret ediyor.

* Burası bağımsız bir kurum. Fiyat istikrarından sorumlu olan bir kurum. Kurumun bağımsızlığı sadece bizim için değil, dünya finans piyasaları için de son derece değerli ve önemli. Sıcak siyasetin Merkez Bankası’na müdahale etmesini asla istemedik ve istemiyoruz da. Bu düşüncemizi sayın başkana da ifade ettik.

* Ayrıca Merkez Bankası’nın yetkilerinin kararnamelerle alınıp, başka bir kuruma verilmesini de doğru olmadığını, özellikle fiyat istikrar komitesine vurgu yaparak da ifade ettik. Merkez Bankası’nın iyi bir kültürü var. Cumhuriyet tarihi boyunca bu kültürü adım adım oluşturmuş vaziyette. Bu kültürün yok olmamasını istedik.

* İyi bir kadrosu var. Kadrosunun korunması gerektiğini istedik. Bu konuda da elimizden gelen her türlü yardımı da yapabileceğimizi de ifade ettik, Merkez Bankası’nın kimliğinin, kişiliğinin korunması açısından…

“HÜKÜMET, ŞİMDİ MUTFAKTAKİ TENCEREYİ DE ALMAYA ÇALIŞIYOR”

* Zam yağmuru arka arkaya geliyor. Dövizin kontrol edilememesi, Türk lirasının sürekli değer kaybetmesi bizim açımızdan da, sokaktaki vatandaş açısından da, sanayici açısından da bir sorun olarak önümüzde duruyor. Bu konudaki hassasiyetimizi büyük ölçüde ifade ettik.

* Son 45 günde Türk lirası, dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetti. Bu rakam ciddi bir rakam. 45 günde Türk lirasının büyük değer kaybetmesi fiyat istikrarının olmadığını gösteriyor. Ve bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek. Sokaktaki insan bunun yansımalarından büyük ölçüde etkilenecek. Esnafından tutun taşeron işçisine kadar veya işsizlere kadar mutfağı büyük ölçüde etkileyecek bu.

* Gördüğümüz tablo şudur, bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, lokmayı almaya çalışıyordu mevcut hükümet, şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor.

* Dolayısıyla önümüzdeki süreç bir zam yağmuru olarak vatandaşın önüne gelecek. Bu konudaki bütün duyarlılıklarımızı, hassasiyetimizi bir şekliyle ifade ettik. Bunu da ifade etmek zorundaydık zaten.

“ÖNÜMÜZDEKİ KIŞ ZAM YAĞMURU GELECEK”

* Dövizin sürekli Türk lirası karşısında yükselmesi ya da Türk lirasının değer kaybetmesinin endişelerini de ifade ettik. Çünkü önümüzdeki kış zam yağmuru gelecek. Elektrikten, akaryakıttan, doğalgazda ‘Kara Kış’ olmayabilir ama fakirin fukaranın hakkını hukukunu korumak açısından, onların pahalı elektrik, pahalı doğalgazla karşılaşmamaları açısından en azından bütçelerine belli zaman dilimleri içerisinde katkıda bulunmak için bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim. Bu fon mutlaka olmalı, aksi halde bu kış vatandaşlar için çok kötü olacak.

“ERDOĞAN’A ÇAĞRI YAPIYORUM, MERKEZ BANKASI’NIN KURUMSAL KİMLİĞİNE SAYGI GÖSTER”

* Merkez Bankası’na müdahale eden kişinin Erdoğan olduğunu ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz, Mısır’daki sağır sultan da biliyor. ‘Faiz oranları düşsün’ ya da ‘faiz oranları şu seviyeye insin’ diye ilk bilgiyi veren kişinin veya bu konuda talimat verdiğini söyleyen kişinin Erdoğan olduğunu biliyoruz.

* Buradan Erdoğan’a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası’nın kurumsal kimliğine saygı göster ve Merkez Bankası’nın, ‘faiz yükselir mi, faiz düşer mi’ bu konuda kararı sen değil, kararı liyakatli kişiler versin.

* Eğer onlar bu kararı verebilirlerse o zaman dünyada pek çok finans kuruluşu da doğal olarak Merkez Bankası’na saygı gösterecektir.

 Basına kapalı olarak gerçekleştirilen görüşme sonrası Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu açıklama yaptı. Kavcıoğlu'nun açıklamaları şöyle:

- Sayın Kılıçdaroğlu ziyaret etmek istedi. Sağolsunlar geldiler, karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Daha önceki eleştiri ya da söyledikleri yönünde açıklamalar yaptık. Merkez Bankası, bu ülkenin en gözde, en güzide kurumlarından birisidir. Bu ülkenin her kişisinin sahiplenmesi gereken bir kurumudur. Merkez Bankası'nı yıpratan açıklamaların bizi üzdüğünü ifade edeyim. Merkez Bankası güçlüdür. Rezervleriyle, rakamlarıyla, fiyat istikrarı anlamındaki mücadelesiyle. Gereken her şeyi kendi içinde, kendi para politikası kuruluyla beraber almaktadır.

“REZERVLERİMİZ 125 MİLYAR DOLARA YAKLAŞTI”

* Bugün rezervlerimiz 125 milyar dolara yaklaşmıştır. Dolayısıyla herkesin bu rakamları açıklaması ve bu rakamları gündeme getirmesi, hem Merkez Bankası'nı daha güçlü kılacaktır hem ülkemizin bu anlamda daha güçlü görünmesini sağlayacaktır.

* Son 7 ayda 35 milyar dolara yakın gerçek bir rezerv, Merkez Bankası'nın artmıştır. Merkez Bankası'nın, ülkemizin gücünü göstermektedir. Rakamlarımız çok güzel bir şekilde gelişmektedir. Bunları anlattık kendilerine. Onlar da sağ olsunlar dinledir. Karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Ben kendilerine teşekkür ediyorum.

“BÖYLE BİR TALEBİN GELMESİNİ OLUMLU BULDUK”

Dolarda ve eurodaki artışa karşın Merkez Bankası'nın nasıl bir hamle yapacağı sorusunu yanıtlayan Kavcıoğlu, “Döviz kuru biliyorsunuz dünyadaki gelişimelerde doların diğer paralar karşısındaki güçlü gelişimi önemli. Bizi de etkiliyor. Biz de bu anlamda çalışmalarımızı yürütüyoruz” dedi.

“Sorumluluk hissediyor musunuz?” sorusuna “Biz kendisiyle konuştuk” yanıtını veren Kavcıoğlu, “Görevden alınmalar konuşuldu mu?” sorusuna ise “Hayır” yanıtı verdi.

Kavcıoğlu, randevuyu Kılıçdaroğlu'nun istediğini belirterek, “Böyle bir talebin gelmesini olumlu bulup kabul ettik” dedi.

“BU ANLAMDA KILIÇDAROĞLU İLE HEM FİKİRİZ”

“Görevden almalar konusunda talep sizden mi geldi cumhurbaşkanına?” sorusuna Kavcıoğlu, şu yanıtı verdi:

* Tabi, bizim banka. O konuda da çok yanlış spekülasyonlar yapılıyor. Bütün kurumlarda olabilen şeyler. Bir kısmı arkadaşların kendi tercihi, bir kısmı bizim tercihimiz. Herhangi bir sıkıntı yok. Bir sıkıntı varmış gibi anlatılması Merkez Bankası'nı yıpratıyor. Bu tür spekülasyonlara gerek yok. Merkez Bankası'nın bütün rakamları açıktır ve nettir. Bunlar üzerinden spekülasyon yapmak bu ülkeye zarar verir.

* Herkes siyaset yapacaksa, eleştiri yapacaksa başka şeyler üzerinden yapmaları bu ülkeye daha az zarar verecektir. Merkez Bankası'nı haksız bir şekilde eleştirmek doğru değil. Bu anlamda Sayın Kılıçdaroğlu ve milletvekili arkadaşlarımızla da hem fikiriz. Onlardan da bunu rica ettiğimde saygıyla karşıladılar. Herhangi bir problem yok. Karşılıklı görüş alışverişi yapıldı. Merkez Bankası'nın yaptıklarını anlattık.”

“KENDİ İÇİMİZDE TARTIŞIYORUZ”

“Görevden alınan kişilerin faiz indirime karşı olduğu iddiaları” hakkında konuşan Kavcıoğlu şu ifadeleri kullandı:

* Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, yıllardır faiz indiriyor, faiz artırıyor. Bu arkadaşların hepsi de burada yıllardır görev yapıyorlar. İnsanlar bir eleştiri yaparken biraz dersine çalışması lazım. Bir şey çıkarmak adına bu tür yorumlar doğru değil. Bu arkadaşlar faiz indirildiği dönemde de bu bankada görev yaptılar, faiz artırıldığı dönemde de bu bankada görev yaptılar. Böyle bir hassasiyet söz konusu değil.

* Kaldı ki biz, para politikası kurulu olarak veya diğer arkadaşlarla bu hafta 21'ine kadar teknik ekiple birlikte çalışacağız. Bütün gelişmeleri içeride dışarıda analiz ederek 21'inde karar vereceğiz. Bu anlamda kendi içimizde tartışıyoruz ki bu çok doğal. Sonuçta bir karar açıklıyoruz. Bugüne kadar böyle oldu bundan sonra da böyle olacaktır. Bugüne kadar birçok arkadaş görevden ayrıldı, bundan sonra da ayrılabilir. Bu normal. Bütün kurumlarda var. Bunun altında bazen bazı şeyler aramak çok doğru değil.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.