Dolar 32,1752
%-0.08
Euro 35,1000
%0.27
Altın 2.525,060
%0.97
Bist-100 10.644,00
%0

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
Karşıyaka’da Zeynep Aslan bisiklet parkuru açıldı

Karşıyaka’da Zeynep Aslan bisiklet parkuru açıldı

Karşıyaka’yı spor ve bisiklet kentine dönüştürme vizyonuyla çalışmalarına yön veren Karşıyaka Belediyesi, bir ilke daha imza atarak kente bisiklet parkuru kazandırdı. Parkurun açılışı törenle gerçekleştirildi.

  • Ege Postası
  • 28.07.2022 - 22:48

Yalı Mahallesi 6436 Sokak’ta 2 bin 500 metrekare alan üzerine inşa edilen parkura, yaklaşık 2 yıl önce hayatını kaybeden Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bisiklet takımı sporcusu Zeynep Aslan’ın adı verildi. 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan açılış töreninde Yalı Mahallesi Muhtarı Uğur Babat konuşma yaptı. Konuşmasında bir anektod paylaşan Babat, “Bir şeyleri yapmak yerine ileri bir zamana erteliyoruz, ileri zamanları yaşamaya başlayınca daha ileri bir zamana erteliyoruz. Artık erteleyebileceğimiz zaman kalmadığında vazgeçiyoruz. Hemen bu yanımızdaki parkuru lütfen sadece bisiklet parkuru olarak düşünmeyin. Burası yapılabilecek bir çalışmayı ileri bir zamana ertelemeyenlerin eseri. O yüzden başkanımıza ve emeği geçen herkese çok teşekkür ederim” dedi.

“İNSAN HAYATI DEĞERLİDİR”

İzmir’de başlayıp dünyanın dört bir yanına yayılan ‘Süslü Kadınlar Bisiklet Turu’nun yaratıcısı, organizatör Sema Gür ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Bugün bu parkuru Zeynep ile birlikte açamıyorsak sebebi çok derinlerde saklı. Sebebi derin, çözümü ise yetkililer isterse çok hızlı olabilecek bir sorun bu. Kural tanımazlığın, şiddetin önlenmesine odaklanmak yerine buna maruz bırakılanın neredeyse suçlandığı bu sistemin sonuçlarını yaşıyoruz. Bisikletli ölümlerinin de kadın cinayetlerinin de altında yatan ortak bir algı sorunu var. İnsanlar olaylar karşısında ‘Bisiklet tepesinde ne işi varmış’, ‘Ne işi varmış orada’ diye tepki vermek yerine bu olayları nasıl durdurabiliriz sorusuna odaklandığında, herkes elini taşın altına koyduğunda; herkes kural tanımazlığın karşısında, mağdurun yanında durduğunda çözüm çok hızlı gelecektir. Bizler bu toplumda insan hayatının değerli olduğunu avaz avaz haykırmaya devam etmek zorundayız. Yetkililer sorumluluğu kabul edip bu yaşadıklarımızı önlemek için sağlam hukuksal temeller attığında biz neşeyle, hayattaki arkadaşlarımızla beraber bu parkları açmak isteriz. Bize kendimizi değerli hissettiren Karşıyaka Belediyesi’ne çok teşekkürler. Sevgili Zeynep’e de selam olsun.” 

Konuşmanın ardından bisiklet sporcusu Zeynep Aslan’ın öz geçmişi okundu. Açılış töreninde Zeynep Aslan’ın aile fertleri de yerini aldı. Aile fertleri adına Zeynep Aslan’ın Babası Reşat Aslan konuşma yaptı. Kızının adının bu şekilde yaşatılacak olmasından şükran duyduğunu belirten Aslan, “Bizim ailemiz çok genişmiş, bu kadar büyük olduğunu hiç tahmin etmiyordum; sağ olun, var olun. Yaramız gerçekten çok derindir. Son iki yılda 300’ün üzerinde bisikletli yaşamını yitirdi. Maalesef kanunlar da adaleti sağlama konusunda yetersiz kalıyor. Bize böyle anlamlı bir jest yapan Karşıyaka Belediye Başkanı’mız ve belediye personellerinin her birine sonsuz şükranlarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

“BİSİKLET KENTİ KARŞIYAKA”

Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ise Zeynep Aslan’ı andığı konuşmasında Karşıyaka’nın bisiklet kenti olduğunu vurgulayarak şu ifadeleri kullandı: “Bugün üzüntüyle beraber bir sevinci yaşıyoruz. İki yıl önce yaşanan o kötü olayda Karşıyaka Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü bisiklet takımı sporcusu Zeynep Aslan’ı kaybettiğimizi hatırlıyor ve üzülüyoruz. Ama bu olaydan dersler çıkarırken kaybettiğimiz insanları yaşatmak için isimlerini bu veya benzeri tesislere vermek bizim için önemli bir görev. Bu görevi yerine getirmenin huzurunu ve mutluluğunu yaşıyoruz. Sevgili Zeynep'i rahmetle anarken yakınlarına tekrardan sabır diliyorum. Belediye başkanı olduğum ilk günlerde bu gördüğünüz alana temizlik işlerinde görevli bir grup arkadaşımızla beraber saha temizliği yapmaya geldik; bakımsız, molozla yığılı bir alandı. Burada bir şeyler yapmayı düşündüğümüzde ortaya bu kadar güzel bir şeyin çıkacağını ben de düşünmemiştim. Burada ilk yaptığımız Macera Parkı İzmir’de çocukların vakit geçirmekten en çok hoşlandığı alan oldu. Yine karşısına İzmir’de kendi türünde ilk olan bu parkur yapıldı. Bunu hayal etmek bile bizim için çok özel bir şeydi. Gençler ve çocuklarımız için çok şey yapmak zorundayız. Bu nedenle burası bizim için çok anlamlı bir tesis. Yaptırdığımız kamuoyu araştırmasına göre Türkiye’de bisikletin insanların günlük yaşamda en fazla hayatında olduğu kent Karşıyaka. Yani Karşıyaka bir bisiklet kenti.”

“TAMAMEN BELEDİYE İMKANLARIYLA YAPILDI”

Parkurun belediye çalışanları tarafından tamamen belediye imkanlarıyla yapıldığını dile getiren Başkan Tugay konuşmasına şöyle devam etti: “Biz bu parkuru yapmak için bir müteahhit araştırdığımızda yaklaşık 20 milyon TL civarında bir teklif aldık. Bu da bize fazla geldi ve kendimiz yapalım dedik. Karşıyaka Belediyesi’nin kahramanları olan çalışanlarımız ile birlikte Park ve Bahçeler Müdürü’müz Halit Bey’in de ‘Başkanım biz bunu yaparız, merak etmeyin’ demesi üzerine yaptık. Burası aylarca çalışılarak, tamamen belediye çalışanları ve belediye imkanlarıyla yapıldı. Bize maliyeti de 750 bin TL oldu. Böyle mesai arkadaşlarına sahip olduğum için çok gururluyum. Karşıyaka Belediyesi personelleri sahada ter dökerek, emek vererek bu kentin her şeyine, her kuruşuna sahip çıkıyorlar. Onlarla olmak onurdur, şereftir; huzurunuzda her birine teşekkür ediyorum. Karşıyaka’da görevimiz sürdüğü, sizlerin güzel desteği olduğu sürece benzer onlarca, yüzlerce tesisi hep beraber açalım.”

NEFES KESEN GÖSTERİ

Başkan Tugay’ın konuşmasının ardından Zeynep Aslan’ın ismini taşıyan tabelanın açılışı gerçekleştirildi. Daha sonrasında ise parkur, nefes kesen anlara sahne oldu. Karşıyakalı BMX sporcusu İsmail Emre Dalgıç mini bir gösteri gerçekleştirdi. Dalgıç bisikletiyle sergilediği figürler ile izleyicileri adeta büyüledi. Katıldığı yarışmalarda Avrupa ikinciliği gibi önemli başarılar elde eden Dalgıç, kente böyle bir parkur kazandırdığı için Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay ve belediye personellerine teşekkür etti. 

EĞLENCE, HEYECAN VE SPORUN ORTAK NOKTASI

Profesyonel sporcuların kullanımı ile birlikte bisiklet sporuna yeni başlamış gençlerin kendilerini geliştirmesi için yapılan Zeynep Aslan Bisiklet Parkuru, aksiyon tutkunlarının yeni adresi olacak. Eğlencenin, heyecanın ve sporun buluşacağı parkura; İZBAN durağına da yakınlığı sayesinde İzmir’in dört bir yanından gelen gençler rahatlıkla ulaşabilecek.   

İZMİR’DE İLK VE TEK 

Zeynep Aslan Bisiklet Parkuru’nda 243 metre uzunluğunda pist bulunuyor. 800 metrekare asfaltla kaplanmış olan alan, gece ve gündüz kullanıma uygun halde dizayn edildi. Parkurun aydınlatma işlemleri ile birlikte tribünü de tamamlanarak kullanıma uygun hale getirildi. Ayrıca alanın bitkilendirilmesinde 11 palmiye, 20 adet ıhlamur ağacı, sarmaşıklar ve yer örtücüler kullanıldı. Bunun yanı sıra parkın yeşil alanları bin 700 metrekare çim ile kaplandı. Parkur sahip olduğu özelliklerle İzmir’in ilk ve tek bisiklet parkuru olma niteliği taşıyor.

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.