Dolar 28,9846
%0.23
Euro 31,2142
%-0.16
Altın 1.866,590
%-1.07
Bist-100 7,91
%-0.82

Pzt

-8°

Sal

-12°

Çar

-3°
KKM'de süre uzatımı! Şirketler yararlanacak

KKM'de süre uzatımı! Şirketler yararlanacak

Kur korumalı mevduat (KKM) sistemine dahil olan şirketlere sağlanan vergi avantajında süre uzatıldı. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı'na göre, şirketler bilançolarında yer alan dövizi yıl sonuna kadar KKM’ye dahil ederse, bu işlemden kaynaklanan faiz, kar payı ve kur kazancı için vergi ödemeyecek.

  • Ege Postası
  • 27.07.2022 - 16:34

Kur korumalı mevduat sistemine dahil olan şirketlere sağlanan vergi avantajında süre uzatılmasına ilişkin 5872 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı Resmi Gazete'de yayınlandı. Buna göre şirketler, 30 Haziran 2022 tarihli bilançolarında yer alan dövizi yıl sonuna kadar KKM sistemine dahil ederse vergi avantajı kullanacak. Bu işlemden kaynaklanan faiz, kâr payı ve kur kazancı için vergi ödemeyecek.

CUMHURBAŞKANI'NA SÜRE UZATMA YETKİSİ TANINMIŞTI  

Kurumların 31 Mart tarihli bilançolarında yer alan yabancı paralarını 2022 yılı sonuna kadar TL mevduat ve katılma hesaplarına dönüşümün desteklenmesi kapsamında TL'ye çevirmeleri ve bu suretle elde edilen TL varlığı en az 3 ay vadeli TL mevduat ve katılma hesaplarında değerlendirmeleri durumunda elde edilen faiz ve kâr payları ile diğer kazançların kurumlar vergisinden istisna tutulması yönünde kurumlar vergisi kanuna geçici bir madde eklenmişti. Bu maddeyle ayrıca, Cumhurbaşkanı'na istisnayı 30 Haziran veya 30 Eylül tarihli bilançolarda yer alan yabancı paralar itibarıyla da uygulatma yetkisi tanınmıştı. 

Yorum Yazın

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz

Yorum yazma kurallarını okudum ve kabul ediyorum.

Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yukarıdaki alan boş bırakılamaz
Yorumlar
Yeniden eskiye
Eskiden yeniye
Öne çıkanlar

Bu habere hiç yorum yapılmamış... İlk yorum yapan sen ol.